Poznáte japandi štýl bývania? My sme ho objavili aj vďaka našej zákazníčke Lenke, ktorá je veľkou milovníčkou minimalizmu a dizajnových dekorácií. Lenku nájdete na Instagrame ako Chic Detail.Na svojom profile pravidelne zdieľa množstvo inšpiratívnych fotiek svojho bývania, ktoré potešia oko nejedného minimalistu.

Lenka pracuje v reklame a marketingu a žije s rodinou v srdci historickej Bratislavy. Podľa jej slov si nemôže toto tiché mestské miesto vynachváliť. Všade majú blízko – do kaviarní, galérií, divadla alebo parkov či k Dunaju. Jej najobľúbenejším prostriedkom na prepravu je bicykel. V bývaní miluje čisté línie a jednoduchosť. Interiérový dizajn berie ako formu relaxu a úniku od pracovných povinností. Podľa Lenky interiér vždy odzrkadľuje aj našu dušu. Miluje obklopovanie sa peknými vecami a umením, čo jej pomáha cítiť sa doma príjemne.

Urobte si šálku kávy a poďte sa začítať do rozhovoru, v ktorom sa okrem iného dozviete aj ako vyzerá trend posledných rokov – japandi štýl bývania, ktorý v sebe snúbi čistotu a útulnosť škandinávskeho štýlu s japonským zmyslom pre minimalizmus.

Ako by ste popísala štýl Vášho bývania? Držíte sa jedného štýlu alebo skôr kombinujete viaceré?

Mám rada v interiéri čistotu línií, tvarov, farieb, a to všetko sú princípy japandi štýlu. Je spojením japonskej a škandinávskej estetiky a asi jeho najväčšou prednosťou je funkčnosť a minimalizmus, ale je aj teplý a upokojuje myseľ, dušu.. s troškou nedokonalosti. Tento štýl je odporcom neporiadku, podporuje jednoliatosť. Ornamenty naozaj nepreferujem takmer v ničom. Čím hladšie a čistejšie sú línie, tým lepšie.

japandi štýl bývania spálňa
Lenka uprednostňuje nadčasové dizajnové doplnky v neutrálnych farbách. Vo výsledku tak jej domov pôsobí uhladene a zároveň útulne,

Čím vás zaujal na japandi štýl bývania a ako si zariadiť bývanie v japandi štýle?

Zaujali ma upokojujúce prírodné farby – milujem neutrálnu paletu, odtiene bielej a hnedej, ale hrať sa dá aj s čiernou. Sú to nadčasové farby. Tento štýl si ma získal tým, že tkvie na doplnkochuprednostňujem funkčnosť pred ozdobami. Hrať sa dá s kontrastami – ale len v doplnkoch. A ak máte radi eleganciu ako ja, môžete sa týmto štýlom naozaj inšpirovať.

japandi štýl bývania
Neutrálne farby a funkčné doplnky – to je japandi štýl bývania v podaní Lenky.

Akými prvkami sa japandi štýl bývania vyznačuje?

Základom tohto štýlu je príroda, prirodzené teplo… Hrajte sa s drevom, mramorom, či sklom, ja to tak robím a všetky tieto materiály sa skvele dopĺňajú.

Kde čerpáte inšpiráciu na zariaďovanie bývania?

Inšpiráciu nasávam v knihách, časopisoch, na internete, ale keďže milujem umenie a architektúru, mnoho príkladov je možné nájsť aj vo funkcionalizme. Pracovne často cestujem do škandinávskych krajín a Dáni, Švédi sa hrajú s týmto štýlom naozaj grandiózne.

Sledujete trendy v bývaní? Zvyknete sem-tam nejakému podľahnúť?

Snažím sa zariaďovať každý interiér neutrálne, toto je naše štvrté bývanie. Byt v centre sme zrekonštruovali a zariadili zámerne v neutrálnom minimalistickom japandi štýle, s prvkami elegancie vhodnými do mestského bývania. Aj doplnky vyberám nadčasové, rada ich obmieňam a dekorujem interiér kvetmi, respektíve obyčajnými zelenými listami/vetvičkami. Riadim sa heslom: Všetko je o detailoch.

doplnky Ferm Living inšpirácia
Kvety v dizajnových nádobách od Ferm Living dodajú vášmu domovu šmrnc

Nepodlieham lacným trendy veciam, veci musia mať pre mňa príbeh a možno je to zvláštne, sú to len veci, ale k mnohým mám naozaj vzťah. Preto ich nemôže byť prehnane veľa. Máme veľký byt, vyznačujúci sa vzdušnosťou a bola by som rada, keby to tak zostalo. Ak máte doma príliš veľa doplnkov/nábytku, treba ich vytriediť, treba staviť na minimalizmus a hlavne jednoliatosť.

Ktoré značky na Bella Rose patria medzi Vaše najobľúbenejšie a prečo?

Z Bella Rose milujem Ferm Living, mám už celkom peknú zbierku – ale všetko sú to funkčné kúsky, ktoré majú svoj zmysel. V poslednej dobe ma príjemne prekvapuje severský House Doctor, kopec doplnkov mám od Kähler a Broste a páči sa mi aj Eva Solo.

značka broste
Doplnky od dánskej značky Broste vynikajú minimalistickým prevedením a vysokou kvalitou spracovania.

Ktorý kúsok u Vás doma máte najradšej?

Je ich viac, ku ktorým mám blízky vzťah, určite sú to kuchynskí pomocnícivázy od Ferm Living, ale naozaj milujem aj Vitru, ktorá mi svojimi doplnkami aj funkčnými vecami prirástla k srdcu.

vázy od ferm Living
Ikonická váza v tvare mušle je jeden z Lenkiných najobľúbenejších kúskov od Ferm Living. Dekoratívna misa inšpirovaná tvarom fontán jej však môže určite konkurovať, čo poviete?

Je u Vás doma niečo, čo by ste chcela zmeniť?

Vždy sa nájdu veci na vylepšenie, ale aktuálne som so všetkým v interiéri viac menej spokojná (čo nie je moja typická vlastnosť😊).

Na ktorý kúsok si práve brúsite zuby?

Vo wishliste mám zopár dizajnovo vydarených kúskov od Ferm Living, potešila by ma veľká dekoratívna misa, už dlho poškuľujem po novom svietidle do detskej izby, a nepohrdla by som ani prírodným nadčasovým riadom od House Doctor, ktorý by potešil moje oko na našom masívnom drevenom jedálenskom stole a tvorili by určite skvelú dvojicu.

Ďakujeme Lenke za krásny rozhovor plný inšpirácie.

Soňa, Lenka a Bella Rose.

Omrknite kúsky od Lenkiných obľúbených škandinávskych značiek:

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!