X

Izbové rastliny zažívajú boom! Nazrite pod pokrievku projektu Kvítka v bytě

Milujete rovnako ako my izbové rastlinky a už to u vás doma začína pomaly vyzerať ako v džungli? To je v poriadku, izbové rastliny idú totiž čím ďalej viac do módy! Ale starostlivosť o ne je niekedy pekne zradná a náročná. Svoje o tom vie aj duo dvoch sesterníc – NikolVeroniky. Láska k izbovým rastlinám bola natoľko veľká, že sa rozhodli vytvoriť v Brne projektKvítka v bytě. O „kvítkách“ toho vedia naozaj veľa, dokonca vám poradia aj s problémami, ktoré vaše rastlinky trápia. Svoje know-how navyše zhmotnili do knihy Kvítka v bytě, kde sa dozviete všetko potrebné, a ak sa považujete za „vrahov“ všetkých živých rastlín, potom vám ju vrelo odporúčame. Tieto sympatické slečny vás totiž nenechajú na v štichu!

Ako vznikol nápad na Kvítka v bytě?

V: Raz v lete na pavlači, keď som sa obzerala po kvetoch, ktoré sa mi tam letnili, popri tom som ohľadom rastlín hľadala niečo na internete, čo som vôbec nebola schopná dohľadať. Potom som si hovorila, že by som si rada založila stránku, na ktorej sa ostatní dozvedia, čo potrebujú.

Prvé pestovateľské rady ste dostali od svojich babičiek, chodíte si k nim pre rady aj dnes?

N: Určite, hlavne keď ide o škodcov, bylinky alebo klíčenie. Majú toho za sebou o pár desiatok rokov viac ako my.

Aká je vaša najobľúbenejšia izbová rastlina?

N: Moja je Fikus elastika. Je to úplne dokonalá rastlina, bez debaty.

V: Ja mám momentálne najradšej Medinillu Magnificat kvôli tým jej kvetom, ktoré majú teraz sezónu. Za chvíľu ale prvé miesto vystriedajú kaudexné rastliny (sukulenty s hrubšou stonkou) ako trebárs Jatropha podagrica, pretože začnú poriadne rásť.

Aké rastlinky by ste poradili úplným začiatočníkom?

V: Rozhodne jedny z najmenej náročných ako je šplhavnica, Fikus elastik, Peperomiu polybotryu, šeflery alebo zamiokulkas. Rozhodne neodporúčame kaktusy a sukulenty, o ktoré je paradoxne trochu zložitejšie sa starať.

Kvietky v byte sú projektom dvoch sesterníc. Hovorí sa, že je občas komplikované pracovať s rodinnými príslušníkmi, ako to máte vy?

N: Zas tak komplikované to nie je. Ale my trebárs vedľa seba pracujeme, ani sa spolu nebavíme. Potom máme deň, kedy sa furt len smejeme ako šialenci úplne na všetkom.

V: Mám šťastie, že Nikol zvláda moju náladovosť. Osobne si ale myslím, že pre nás dve platí, že sa na seba nemôžeme dlho hnevať, a to práve preto, že sme rodina.

V rámci projektu Kvítka v bytě ste vytvorili aj vlastnú kolekciu krásnych keramických kvetináčov, ako vám to napadlo?

N: Napadlo nám to preto, že som keramička. Ale nerobíme len kvetináče. Máme štandardnú keramickú dielňu.

Vysvetlili by ste pre čitateľov tohto článku, v čom je rozdiel pri používaní keramických a plastových kvetináčov? Prípadne pre koho sú dobré?

V: Keramické, keď sú vhodne vypálené, prípadne terakotové (lacnejší variant z liatej hmoty), sú vhodné pre ľudí, ktorí sú prelievači. Kvetináče sú pórovité a prirodzene odvádzajú vlhkosť zo zeminy, ale o to rýchlejšie rastliny vysychajú. Plastové sú vhodné pre ľudí, ktorí nezalievajú tak často. Plastové nemáme radi, tak aspoň odporúčame, aby sa pod koreňový bal umiestnila vrstva keramzitu.

Čím ste sa živili pred tým, než ste sa rozhodli starať o izbové rastlinky?

N: Obe dve sme pracovali v kancelárii, kde nás ubíjali administratívne úlohy bez štipky kreativity a sebauplatnenia.

V rámci projektu Kvítka v bytě ste rozbehli aj takú kvetinovú pohotovosť, aké sú najčastejšie pestovateľské problémy?

V: Najčastejšie ide o problémy so zálievkou alebo o zlé svetelné podmienky stanovišťa. Potom sa stane, že ľudia prichádzajú s rastlinami napadnutými škodcami. Takéto rastliny ale liečime len na diaľku. Boli by sme nerady, keby sa nám tu tie potvory rozliezli.

Aké máte plány na leto?

V: Máme za sebou dosť náročný rok a pol prakticky bez oddychu, pretože rok z toho sme museli zvládať Kvítka, aj vtedajšie zamestnania. V lete si na striedačku naplánujeme dlhú dovolenku a inak budeme pracovať, pestovať a točiť keramiku ako vždy.

Čo hovoria vaše babičky na váš ateliér? Pomáhajú vám s údržbou niektorých kvetov?

V: Naše babičky nie sú z Brna, takže prídu len občas. Tým, že sa Kvítkům už venujeme na plný úväzok, tak všetko lepšie stíhame. A ony potom majú čas na svoje záhradky. Všeobecne povedané, teraz od nich nemôžeme ani nič chcieť, keď je doba vegetácie!

Aká bola ich najlepšia rada?

V: Ani nie tak rada, ako to, že do nás vkladajú naozaj veľkú dôveru a že keby boli zasa mladé, tak by robili to isté ako my.

Aké trendy sú momentálne v pestovaní rastlín a ktorý nový by ste chceli vyskúšať? (Myslím tým vysoké kvetináče, macramé závesy, hydroponické pestovanie…)

V: Hydropónia je naozaj zaujímavá a rady by sme sa jej do budúcnosti venovali, predovšetkým kvôli tomu, že nepotrebujete žiadny substrát. Najzaujímavejšie nám ale teraz príde objavovanie zaprášených veľkých rastlín, ktoré vďaka troche našej starostlivosti ožijú na nepoznanie.

Akú izbovú rastlinu by ste odporučili tým, ktorí doma zahubia aj sukulent?

V: Ako sme hovorili, sukulenty je ťažšie pestovať. Ale ak má niekto na pestovanie naozaj nešikovné ruky, tak by sme mu odporučili riasogule, ktoré len stačí hodiť do vody.

Nedávno ste v Brne otvorili svoj ateliér, kde si ľudia môžu zakúpiť izbové kvetiny. Navštívilo vás už veľa ľudí?

N: Ľudia sa k nám naučili chodiť pravidelne a opakovane. A chodí k nám ľudí čím ďalej viac, či už kvôli rastlinám, ale aj kvôli keramike, čo sme radi, pretože sme od začiatku ateliéru chceli, aby boli tieto obe naše činnosti v rovnováhe.

 

Držíme palce pri pestovaní izbových kvetín a keby niečo, napíšte na Facebook Kvítek v bytě, ktoré vám s radosťou poradia.

Michaela, Kvítka v bytěBella Rose

 

Kúpte svojim rastlinkámhttps://www.bellarose.sk/kategorie/kvety-a-zahrada-obaly-na-kvetinace/ štýlový obal na kvetináč ♥

Michaela Urbánková:
Mohlo by se vám líbít