Pred pár rokmi sme boli na návšteve sympatickej Márii Minarikovej, ktorú nájdete na Instagrame ako @living.with.mary. Mary vyštudovala Fakultu architektúry STU v Bratislave a pracuje ako interiérová dizajnérka. Zaujíma Vás, ako vyzerá práca bytovej dizajnérky a ako vníma súčasné trendy v bývaní? Urobte si šálku kávy a poďte sa začítať. Navyše, v závere rozhovoru nájdete video s tipmi, ako si jednoducho a útulne zariadiť malý balkón.

Ako vnímate interiérový dizajn v súčasnej dobe? Majú Vaši klienti záujem o dizajnové bývanie?

Myslím, že udalosti posledných dvoch – troch rokov, kedy sme určité obdobia museli viac času tráviť v našich domácnostiach, prispeli k tomu, že ľudia viac začali riešiť bývanie ako také a sčasti to pomohlo aj v tejto sfére.

Klient, ktorý osloví architekta alebo dizajnéra je už sám o sebe typ, ktorý má vo všeobecnosti záujem o krajšie bývanie. Niekto má samozrejme viac svojich predstáv, je viac osobitý a vie čo chce, niekto to nechá viac na dizajnérovi. Určite vnímam za posledné roky pokrok v snahe porozumieť dizajnu, alebo chcieť si to doma pekne dekorovať, ale vo všeobecnosti je to ešte beh na dlhé trate. To uvedomenie si, že ak niečo neviem, jednoducho sa obrátim na odborníka, je podľa mňa kľúčové.

Mária Minariková interiérová dizajnérka medajlónik

Čo všetko môžu klienti očakávať od interiérového dizajnéra?

Krásna otázka. Ja vždy vravím, že všetko to, čo potrebujú a ešte čosi naviac. Každý klient ide do spolupráce s nejakou svojou predstavou. Myslím si, že dobrá interiérová dizajnérka/dizajnér by ju mal zhmotniť, naplniť a určite do toho vložiť aj niečo naviac. Takzvane tú pridanú hodnotu prečo si ho klient k návrhu interiéru prizval.
Veľmi veľa z toho urobí chémia, teda či si klient s dizajnérom spolu “sadnú” a porozumejú. Preto odporúčam osloviť takého dizajnéra, ktorého práca vám imponuje, rozumie vám a vašim potrebám a dobre sa vám s nim komunikuje. To je základ dobrej spolupráce.

Máte radšej keď má klient konkrétnu predstavu alebo keď Vám nechá voľnú ruku v zariaďovaní?

Prvoplánová odpoveď by bola voľná ruka, ale po rokoch skúseností je pre mňa omnoho dôležitejšia dôvera. Viem najlepšie naplniť aj tú najdetailnejšiu predstavu, ak klient ku mne a k mojej práci pociťuje úprimnú dôveru. Vtedy vznikajú najlepšie veci.

S akými najčastejšími “omylmi” v dizajne sa ako interiérová dizajnérka najčastejšie stretne u svojich klientov?

Najčastejším je určite nerozhodnosť klienta. Zadanie štýlu a pevné rozhodovanie v určitých bodoch návrhu je veľmi dôležité. Povedať si toto áno a už sa k tomu viac nevracať. Veľmi dobrou pomôckou vie byť “moodboard”, ku ktorému sa vždy viete ľahko vrátiť. Ďalším je nesústrediť sa len na detaily, aký taburet či váza sa nám páči, ale aj na to ako to bude v interiéri fungovať celé dokopy – prakticky i esteticky. Posledným je taká klasika: “videl som a chcem to aj ja”. U nás doma vôbec nemusí fungovať niečo, čo sme videli u suseda či známeho. Veľmi ťažké pravidlo v čase sociálnych sietí presýtených inšpiráciami. Ak je klient tento typ, je veľmi dobrou pomôckou 3D vizualizácia, kde si to vieme s daným priestorom nasimulovať.

interiérová dizajnérka moodboard
Moodboard z návrhu 3izbového bytu.

Spozorovali ste v poslednej dobe trend bývaní?

Okrem takých tých klasických momentálnych ako je návrat k retro, oblé tvary, či pastelové farby, evidujem dva veľmi silné trendy.

Prvý stále pretrvávajúci trend by som nazvala “návrat k prírode”. Ľudia siahajú po prírodných a surových materiáloch akými je kvalitné drevo, koža či kov. Taktiež v textilných doplnkoch sa zameriavajú viac na pôvodkvalitu – obľúbenými zostáva bavlna, ratan a veľký návrat zažíva ľan. V obľube sú zemité odtiene a súčasťou je samozrejme aj pestovanie izbových rastlín, ktoré dotvárajú v interiéroch veľmi príjemnú atmosféru.
Druhým výrazným trendom je minimalizmus v bývaní. Mám už dlhšie pocit, akoby sa viac maximalizoval úložný priestor a minimalizovalo to, čo v ňom je. Stáva sa veľmi dôležitým ako sa v domácnostiach cítime a veľa z tej energie tvorí aj to, ako a čím sme obklopení.

Podľahli ste v poslednej dobe trendu v bývaní?

Ja osobne som milovníkom pestovania izbových rastlín a neodolala som trendu obalov na rastliny s podobizňou hlavy. Mám ich doma niekoľko kusov a dajú sa využiť na mnoho spôsobov.
A keďže obľubujem farby, neobišiel ma tento rok trend pastelových odtieňov. Sú pre mňa svieže no zároveň veľmi upokojujúce. Stačí jeden malý doplnok a kútik vyzerá úplne inak.

izbové rastliny v interiéry inšpirácia
Aj krhlička na polievanie izbových rastlín vie byť pekná dekorácia, čo poviete?

Ktoré značky na Bella Rose patria medzi Vaše najobľúbenejšie?

Úplným favoritom je pre mňa značka Hübsch. Absolútne nadčasové, krásne, kvalitné no pritom štýlové kúsky.

doplnky do bytu od Hübsch
Značka Hübsch vás okúzli čistými líniami a nápaditým dizajnom.

Ďalšou obľúbenou je ferm LIVING, ktorá je ikonická pre severský dizajn a ak hľadáte eleganciu, je to to pravé orechové.

ferm living doplnky inšpirácia
Moderný škandinávsky dizajn v podaní ferm Living.

Kvôli originalite mám v obľube i dánsku značku OYOY, ktorá je veľmi osviežujúca farbami a dizajnom.

dizajnové doplnky OYOY
Dánska značka OYOY má v ponuke trendy kúsky, ktoré dodajú vašej kuchyni škandinávsky šmrnc.

A keďže mám rada originálne doplnky, pre mňa je výbornou voľbou pri nakupovaní darčekov aj autorská kolekcia Bella Rose.

Aké prvky by mal mať podľa Vás nadčasový interiér?

Alfa a omega je forma a farebnosť. Ak nám interiér dovolí robiť drobné zmeny, či už tie sezónne alebo aj väčšie bez toho, aby sme ho museli celý meniť, je nadčasový.
Ja osobne vždy pri tvorení interiéru odporúčam zainvestovať do vstavaných kusov nábytku. Dobre premyslieť farebnosť, funkciu, obsah a na tomto mieste nešetriť. Ostatné závisí od toho aké sme typy. Pre niekoho je kúpa stoličky záležitosť na ďalších 15 rokov, vtedy je skvelou voľbou zainvestovať do kvalitnej dizajnovej, ktorý búde štýlová, funkčná a nadčasová v každom období. Ak má niekto rád každú chvíľu zmeny, (ako napríklad ja🙂) môže tvoriť nadčasovosť práve tá neutrálna forma, ktorá mi umožní robiť v interiéri kedykoľvek premeny pomocou doplnkov ako sú koberce, vázy s kvetmi či drobné kusy nábytku.

premena obývačky inšpirácia
Stačí pár doplnkov a obývačka hneď dostane nový šmrnc.

Bývate v byte s menším balkónom, ktorý máte krásne zariadený. Mali by ste pár tipov, ako si zútulniť menší priestor?

V prvom rade ďakujem. Vtip je podľa mňa v správnom kombinovaní materiálov. Príliš zahltený priestor nikdy nebude vyzerať vzdušne. Ak sa však prestriedajú materiály a farby, ktoré priestor zväčšujú – bledé farby, sklo, kov, či lesklé materiály s materiálmi, ktoré priestor zútulňujú – textílie, ratan, drevo môže z toho vzniknúť príjemný “miš-maš”. Tak môže interiér pôsobiť útulne, no nie preplnene. Samozrejme, čím menej tým lepšie, ale nie všetci sme sa narodili ako úplní minimimalisti🙂.

Inšpirujte sa balkónom podľa Mary: betónový zavesný kvetináč, zinková krhlička, prútený košík, bambusový lampáš

Ďakujeme Mary za inšpiratívny rozhovor.

Soňa, Mary a Bella Rose

Preskúmajte obľúbené kúsky interiérovej dizajnérky Mary:

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!