Zoznámte sa s Máriou Minarikovou – interiérovou dizajnérkou a ambasádorkou Bella Rose. Na Instagrame ju nájdete ako @living.with.mary a na jej profile objavíte veľké množstvo inšpirácie na skrášlenie vášho bývania. Mary býva v menšom byte, v ktorom dokáže vykúzliť priam divy a nás jej postrehy zo sveta interiérového dizajnu veľmi bavia! Zaujíma Vás, ako vyzerá práca bytovej dizajnérky a ako vníma súčasné trendy v bývaní? Urobte si šálku kávy a poďte sa začítať.
Ako vnímate interiérový dizajn v súčasnej dobe? Majú Vaši klienti záujem o dizajnové bývanie?
Myslím, že služby dizajnérov a architektov sú stále na vzostupe. Pripisujem to nielen udalostiam posledných rokov, kedy sme určité obdobia museli viac času tráviť v našich domácnostiach, ale aj tomu, že ľudia sami viac a viac bažia po peknom prostredí, súkromnom i verejnom. Čo mna ako architekta veľmi teší.
Vo všeobecnosti klient, ktorý osloví architekta alebo dizajnéra je už sám o sebe typ, ktorý má záujem o krajšie bývanie. Niekto má samozrejme viac svojich predstáv, je viac osobitý a vie čo chce, niekto to nechá viac na dizajnérovi. Určite vnímam za posledné roky pokrok v snahe porozumieť dizajnu. To uvedomenie si, že ak niečo neviem, jednoducho sa obrátim na odborníka, je podľa mňa kľúčové.
Čo všetko môžu klienti očakávať od interiérovej dizajnérky?
Krásna otázka. Ja vždy vravím, že všetko to, čo potrebujú a ešte čosi naviac. Každý klient ide do spolupráce s nejakou svojou predstavou. Myslím si, že dobrá interiérová dizajnérka/dizajnér by ju mal zhmotniť, naplniť a určite do toho vložiť aj niečo naviac. Takzvane tú pridanú hodnotu prečo si ho klient k návrhu interiéru prizval. Veľmi veľa z toho urobí chémia, teda či si klient s dizajnérom spolu “sadnú” a porozumejú. Preto odporúčam osloviť takého dizajnéra, ktorého práca vám imponuje, rozumie vám a vašim potrebám a dobre sa vám s nim komunikuje. To je základ dobrej spolupráce.
Máte radšej keď má klient konkrétnu predstavu alebo keď Vám nechá voľnú ruku v zariaďovaní?
Prvoplánová odpoveď by bola voľná ruka, ale po rokoch skúseností je pre mňa omnoho dôležitejšia dôvera. Viem najlepšie naplniť aj tú najdetailnejšiu predstavu, ak klient ku mne a k mojej práci pociťuje úprimnú dôveru. Vtedy vznikajú najlepšie veci.
S akými najčastejšími “omylmi” v dizajne sa ako interiérová dizajnérka najčastejšie stretne u svojich klientov?
Najčastejším je určite nerozhodnosť klienta. Zadanie štýlu a pevné rozhodovanie v určitých bodoch návrhu je veľmi dôležité. Povedať si toto áno a už sa k tomu viac nevracať. Veľmi dobrou pomôckou vie byť “moodboard”, ku ktorému sa vždy viete ľahko vrátiť. Ďalším je nesústrediť sa len na detaily, aký taburet či váza sa nám páči, ale aj na to ako to bude v interiéri fungovať celé dokopy – prakticky i esteticky, teda či si mám kam tu vázu postaviť a nebude mi tam zavadzať. Posledným je taká klasika: “videl som a chcem to aj ja”. U nás doma vôbec nemusí fungovať niečo, čo sme videli u suseda či známeho. Veľmi ťažké pravidlo v čase sociálnych sietí presýtených inšpiráciami. Ak je klient tento typ, je veľmi dobrou pomôckou 3D vizualizácia, kde si to vieme s daným priestorom nasimulovať.
Aké trendy v bývaní ste spozorovali?
Z tých pretrvávajúcich by som vymenovala návrat k retro a jeho kombinácie (aj časové). Rovnako oblé/organické tvary, ktoré sú stále viac a viac na vzostupe a svedčia všetkým typoch i veľkostiam interiéru. Pokojne skúste len drobné objekty, oblé tvary dokážu čarovať s priestorom.
Veľkým boom zažívajú nielen pastelové ale aj sýte farby. Na ústupe sú naopak monochromatické interiéry v zemitých farbách. Prípadne sa dopĺňajú o akcentujúce materiály ako je surové drevo či chrómové doplnky.
Minimalizmus v bývaní je stále silnejší. Už dlhšie sledujem trend, akoby sa viac maximalizoval úložný priestor a minimalizovalo to, čo v ňom je. Stáva sa veľmi dôležitým ako sa v domácnostiach cítime a veľa z tej energie tvorí aj to, ako a čím sme obklopení. Viac sa siaha po kvalite, zameriava sa na pôvod výrobkov aj materiálov.
Podľahli ste Vy trendu v bývaní?
Ja osobne som milovníkom pestovania izbových rastlín a neodolala som trendu obalov na rastliny s podobizňou hlavy. Mám ich doma niekoľko kusov a dajú sa využiť na mnoho spôsobov. Aj na aranžovanie rezaných kvetov.
A keďže obľubujem farby, neobišiel ma ani trend rôznych farebných odtieňov. Sú pre mňa svieže no zároveň veľmi upokojujúce. Stačí jeden malý doplnok a kútik vyzerá úplne inak. Ja osobne už roky s malými prestávkami obľubujem všetky odtiene modrej a tá bude tento rok veľkým hitom.
Ktoré značky na Bella Rose patria medzi Vaše najobľúbenejšie?
Úplným favoritom je pre mňa značka Hübsch. Absolútne nadčasové, krásne, kvalitné no pritom štýlové kúsky.
Ďalšou obľúbenou je ferm LIVING, ktorá je ikonická pre severský dizajn a ak hľadáte eleganciu, je to to pravé orechové.
Kvôli originalite mám v obľube i dánsku značku OYOY, ktorá je veľmi osviežujúca farbami a dizajnom.
A keďže mám rada originálne doplnky, pre mňa je výbornou voľbou pri nakupovaní darčekov aj autorská kolekcia Bella Rose.
Aké prvky by mal mať podľa Vás nadčasový interiér?
Alfa a omega je výsledná forma a farebnosť. Ak nám náš interiér dovolí robiť drobné zmeny, či už tie sezónne alebo aj väčšie bez toho, aby sme ho museli celý meniť, je nadčasový.
Ja osobne vždy pri tvorení interiéru odporúčam zainvestovať do vstavaných kusov nábytku. Dobre premyslieť farebnosť, funkciu, obsah a na tomto mieste nešetriť. Ostatné závisí od toho aké sme typy. Pre niekoho je kúpa stoličky záležitosť na ďalších 15 rokov, vtedy je skvelou voľbou investovať do kvalitnej dizajnovej, ktorý búde štýlová, funkčná a nadčasová v každom období. Ak má niekto rád každú chvíľu zmeny, (ako napríklad ja🙂) môže mu vytvoriť nadčasovosť práve tá neutrálna forma. Tá mi umožní robiť v interiéri kedykoľvek premeny pomocou doplnkov ako sú koberce, vázy s kvetmi či drobné kusy nábytku.
Ďakujeme Mary za inšpiratívny rozhovor.
Soňa, Mary a Bella Rose