Keď sme premýšľali, kto by mal pre Bella Rose vybrať decembrovú vianočnú kolekciu, bola voľba hneď jasná. Prečo? Pretože miluje Vianoce, má veľkú rodinu a je odborníčkou na vytváranie krásnej atmosféry. Reč je o Martine Svadbíkovej, zakladateľke Bella Rose.

Zaujíma vás, ako prebiehajú Vianoce u Svadbíkovcov, ako sa Martine páčil adventnú výlet do Dánska alebo čo by si tento rok priala pod stromček? Poďte sa inšpirovať. Ale zo všetkého najskôr si uvarte horúcu čokoládu, zapáľte sviečku, zabaľte sa do deky a vychutnávajte si atmosféru blížiacich sa Vianoc 🙂

Hygge Vianoce Martiny Svadbíkovej
Zakladateľka Bella Rose Martina Svadbíková

VIANOČNÉ PREKVAPENIE

Marti, aké si zažila najväčšie vianočné prekvapenie?

Najväčšie vianočné prekvapenie pre mňa asi bolo pred niekoľkými rokmi, keď sa naša dcéra Anetka na Štedrý deň ráno zobudila a dostala kiahne. To bol priamo šok 😀 Pri stromčeku mala potom princeznovské šaty od Ježiška a k tomu biele bodky od tekutého púdru po celom tele. A inak každý rok je pre mňa najkrajšie vianočné prekvapenie, keď ráno na Vianoce padá sneh.

Čarovná vianočná atmosféra
Čarovná vianočná atmosféra doma u Svadbíkovcov

Je nejaký vianočný okamih z detstva, ktorý Ti utkvel v pamäti?

Najkrajšie okamihy boli na Štedrý deň popoludní, keď som ako malá odpočítavala hodiny do večere a Ježiška, moja mamička v kuchyni počúvala koledy a pripravovala jedlo a mne to popoludnie prišlo snáď nekonečné. Keď konečne zazvonil zvonček, bola som ako na tŕní. Pamätám si, ako som z okna vyzerala zlaté prasiatko a dala by som ruku do ohňa za to, že sa párkrát v tme niekde v diaľke zalesklo.

DÁNSKE TRADÍCIE

Práve si sa vrátila z adventného výletu do Dánska. Ako sa Dáni pripravujú na Vianoce?

Veľmi rada sa v Dánsku s kolegami rozprávam o ich vianočných tradíciách. V Dánsku sa pripravujú na Vianoce prakticky už od adventu, kedy sa vyzdobia mestá i domy svetielkami a adventnými vencami. Prebiehajú rôzne vianočné večierky a stretávanie priateľov, ktorým sa hovorí „julefrokost„. Na jeden taký práve chodíme k Ib Laursen. Jeme na ňom klasické vianočné menu, popíjame „schnapps„, čo je miestna pálenka s chuťou po rasci a bylinkách, prípadne vianočné pivo „julebryg“ a spievame dánske vianočné koledy.

Dánsky vianočný večierok v Ribe
Vianočný večierok v Ribe u Ib Laursen, na ktorom sa vždy spievajú koledy, popíja vianočné pivo, tancuje a vychutnáva vianočná atmosféra

Štedrý deň oslavujú v Dánsku tiež 24. decembra, keď sa zíde celá rodina. Vianočný stromček sa zdobí často papierovými skladanými srdiečkami, kornútkami so sladkosťami alebo dánskymi vlajkami. Dánske vlajočky často nájdete aj v oknách, na stožiaroch pred domami alebo na slávnostne prestretom stole. Vianočný stromček sa nedáva do rohu miestnosti, ako u nás, ale do priestoru tak, aby sa okolo neho dalo tancovať v kruhu dookola. Tento rok mi práve kolegyňa Bodil hovorila, že ak sa pri stromčeku nezíde dosť ľudí, aby sa mohli okolo neho chytiť všetci za ruky, pomôžu si napríklad bábikou alebo plyšákom, ktoré priberú do partie. Nie je to krásne?

Typickým štedrovečernom jedlom je kačica alebo hus s červenou kapustou, malé varené zemiaky pripravené na sladko v karameli, tým sa hovorí „brune kartofler„. Mimochodom, sú báječné. Hlavným dezertom je potom „Ris ala Mande„, čo je vychladená ryžová kaša so smotanou a nasekanými mandľami, zaliata horúcou čerešňovou omáčkou. Dôležitý bod toho dezertu spočíva v tom, že jednu mandličku necháte v kaši celú. Kto ju potom nájde, dostane malý darček. Často ten, kto ju nájde, si ju nechá v ústach a tvári sa, akože sa nič nedeje, aby aj ostatní mohli až do dna misky hľadať. Najčastejšie ju samozrejme nájdu deti.

 

Ris a la mande - dánsky tradičný štedrovečerný dezert
Ris a la mande – dánsky tradičný štedrovečerný dezert

Darčeky potom nosí pod stromček Julemand, obdoba Santu, a pomáhajú mu malí škriatkovia Julenisser, ktorých možno mnohí poznáte od nás z obchodíku od Maileg. Sú to pomocníci, milovníci Vianoc, ale aj nezbedníci, ktorí radi v domoch na Vianoce vykonávajú ľuďom malé neplechy, trebárs niečo schovajú, premiestnia alebo rozbijú. Keď sa niečo také na Vianoce stane, hneď sa povie: „To bol Nisse„. Niekedy potom škriatkom dávajú na noc misku s ryžovou kašou, aby si ich udobrili a toľko ich nehnevali.

Julemand v Ribe
Darčeky v Dánsku nosí Julemand

Čo ma najviac zaujalo na dánskych Vianociach je samozrejme tá nádherná atmosféra, to HYGGE, ktoré tam skrátka majú v krvi. Nevidím na uliciach toľko stresu a ubehaných ľudí ako u nás. Vianoce sú pre nich skutočne spoločne strávený čas, snažia sa ho urobiť čo najpohodovejší (aj za cenu, že nebude upratané a že je nejaké chody na štedrovečerný stôl kúpia predpripravené) a skutočne si vychutnávajú domov a rodinu.

Priviezla si si z Dánska nejaký zaujímavý predvianočný zážitok? Alebo zaujímavý vianočný tip?

Najkrajšie zážitky mám z vianočného mestečka Ribe, kam každý rok na Vianoce chodíme k Ib Laursen. Samotné Ribe je ako z rozprávky. Bývame tam prvú adventnú nedeľu, kedy sa zrovna oslavuje Peters Jul, čo je lokálna tradícia podľa jednej rozprávkovej knižky. Ten víkend hrajú v uliciach vianočné kapely, spieva sa, všade vonia gløgg a dobré jedlo, ľudia sa schádzajú pri stánkoch alebo v kaviarňach a užívajú si atmosféru. Na malé námestie príde starý pán v historickom plášti a klobúku a hrá na verklík, hlásnik zase prevádza ľudí ulicami a rozpráva príbehy. A keď máte šťastie, ako som mala tento rok aj ja, stretnete samotného Julemanda a možno vám dá aj bonbón.

Adventná atmosféra v Ribe
Adventná atmosféra v dánskom Ribe

DOMA U SVADBÍKOVCOV

Bez akej vianočnej výzdoby sa u Vás doma nezaobídete?

U nás je vianočných nutností veľa. Milujem Vianoce, vlastné rodinné tradície a tú atmosféru. Takže sa nezaobídeme trebárs bez svetelných drôtikov všade po dome aj na terase bez svietiacej hviezdy v okne, bez teplej vianočnej dekysviečky voňajúcej po ihličí. Tiež máme každý doma svoj vianočný hrnček, z ktorého popíjame vianočný čaj, kávičku alebo kakao pri rozprávkach. Tento rok som zaobstarala pre najmladšieho Radovánka aj vianočný detský tanierik a teším sa, ako z neho bude maškrtiť medovníčky. Verím, že tieto malé drobnosti budú mať raz pre nich veľký význam, že tým tvorím budúce spomienky a že raz, napríklad za 30 rokov, až nájde Radovánek svoj vianočný tanierik, prenesie ho to späť do detstva.

Dokonalá vianočná atmosféra
Vianočný hrnček je základ, rovnako tak vianočné ponožky 🙂

Domov vždy zdobíme škriatkami od Maileg, ktorých máme asi desať, od malých po veľké, sedia nám rôzne na poličkách, na parapete, na kuchynskej linke a pohľad na ne ma vždy rozveselí. Tento rok som kúpila v Dánsku aj malinké červené dvierka s rebríkom, ktoré sa nalepia na stenu pri podlahe a deti sa radujú, že v dome Nisse skutočne býva. Radovánek sa na ne chodil pozerať potom celý večer.

Patríš medzi tých, čo darčeky zháňajú na poslednú chvíľu, alebo už si poctivo pripravená na najkrajšie sviatky v roku?

Sme veľká rodina s tromi deťmi, takže som sa už naučila vymýšľať a zháňať darčeky vopred. Navyše ma to ohromne baví, byť Ježiškom alebo Julemandom a rozdávať darčeky by pre mňa bol dreamjob. Jediné, čo som sa naučila odkladať alebo skôr neriešiť, je to dokonalé upratovanie a pečenie mnohých druhov koláčov. Pečieme len perníčky s deťmi, moja mamička mi zase pošle vanilkové rožky a viac nepotrebujeme.Vlastne tento rok som pridala ešte jednu novinku a objednala som si niekoľko vianočných makroniek od miestnej cukrárky, tak uvidíme, či sa z nich stane tradícia.

NAJKRAJŠÍ VIANOČNÝ DARČEK

Podelíš sa s nami o svoje tipy na vianočné darčeky?

Čo sa týka darčekov od nás z Bella Rose, mám niekoľko favoritov, ktoré stoja za tip. Som pyšná na naše hygge boxy, ktoré obsahujú všetko pre krásnu atmosféru a môžete si ich ďalej dopĺňať treba o obľúbené fotky, knižku, básničky alebo CD. Pre deti je krásnym darček treba škriatok Maileg alebo rôzne malé svietiace lampičky – máme ich doma niekoľko a Ryo ich miluje. Vie totiž spoľahlivo zahnať všetky bubáky. Pre mužov je mojím tipom určite sviečka s vôňou whiskey, je cool, vtipná, chlapská, ale hlavne dokonale vonia! Nádherným darčekom sú aj ručne razené lyžičky La de da s českými nápismi, napríklad Milujem Ťa alebo Diéta? Od zajtra a ďalšie, tie budú určite výnimočným darčekom. A určite nesmiem zabudnúť pre rodinu alebo priateľov anjelikov Willow Tree, milujem ich krehkosť a emócie. A pre pôžitkárov, ako som ja, niektorú z vonných sviečok alebo prírodnej kozmetiky.

Darčekový set Hygge
Darčekový set Hygge poteší každého milovníka útulnej domácej atmosféry

Ktorý vianočný darček by urobil najväčšiu radosť Tebe?

My máme s manželom taký romantický zvyk, ktorý milujem, a nič krajšie dostať nemôžem. Každý rok mi zloží pod stromček básničku o nás a našej rodine. Niekedy vtipnú, inokedy tak romantickú alebo dojemnú, že sa pod stromčekom rozplačem. Mám ich za tie roky všetky schované a je to najvzácnejší vianočný poklad. Takže každý rok dúfam, že dostanem novú básničku a veľmi sa na ňu teším.

ŠTEDRÝ DEŇ

Ako prebieha váš Štedrý deň? Pomáhajú deti pri zdobení stromčeka alebo chystať sviatočný stôl?

Vianočný stromček zdobím večer, keď už deti spia, aby ho ráno našli ako prekvapenie. Večer príde na pomoc moja sestra a užívame si (často vo vianočnom pyžame) dievčenskú vianočnú atmosféru. Zdobíme stromček, pozeráme pri tom Lásku nebeskú a popíjame trošku rumu z brúsených pohárov. Vianočné ozdoby mám každý rok rovnaké, ale zakaždým je aj jedna nová. Je to moja tradícia, každý rok si zaobstarám novú ozdobu. Niekedy je z Dánska, inokedy z nášho obchodu alebo z vianočných trhov, niekedy ju dokonca dostanem ako darček. Nikdy neviem, kedy sa objaví „tá pravá“, ale vždy sa objaví. Na stromčeku je teda zbierka už za mnoho rokov. Nájdete tam ozdobu anjela zo starých dánskych novín, perličkové lietadielko, krehkú labuť z pražských vianočných trhov, klietku s vtáčikom z kodanského Tivoli, škandinávskeho jeleňa, skleneného anjelika od mojej mamičky a mnoho ďalších pokladov. Hoci mám inak interiér ladený do minimalistického štýlu, na Vianoce si doprajem romantiku a nostalgiu.

Škandinávske vianočné ozdoby
Každá ozdoba má svoj vlastný príbeh

Stôl na Štedrý večer už pomáhajú zdobiť aj deti, užívajú si to chystanie slávnostných mís a tanierov, dokonca tí starší už sa vyhrajú aj s výzdobou, ako sú rôzne svietniky, vetvičky na obrúsky alebo ďalšie ozdoby.

Máte doma nejaký špeciálny zvyk, ktorý držíte každý rok?

Priamo na Štedrý deň máme klasickú tradičnú večeru, ale pridala som do nej aj jednu novotu so spomienkou na Dánsko, a to je práve dezert Ris ala mande. Všetci milujeme to hľadanie mandličky, navyše je skutočne vynikajúca. Kto by si ho chcel skúsiť, recept nájdete v našom vianočnom e-booku.

Príprava dánskeho dezertu Ris a la mande
Príprava dánskeho dezertu Ris a la mande

Potom tiež 1-2 dni pred Štedrým dňom robíme doma večer dánsku verziu vianočnej večere, o ktorej som už hovorila, pretože manželovi a deťom jednoducho chutí a mňa zase baví ju variť. Pustím si obľúbené koledy, vezmem si vianočnú zásteru, otvorím si k tomu vianočné pivo z Dánska a užívam si tú pohodu. Je to slávnostná krásna večera, ale pritom tam nie je žiadny stres, pretože to nie je ešte Štedrý deň a vlastne o nič nejde.

Vianočný sviatočný stôl
Ešte pred Štedrým dňom si Martina s rodinou pripraví typickú dánsku vianočnú večeru

Čím ďalej viac sa snažím tejto pohody dosiahnuť aj na Štedrý deň, pretože je to skutočne len v našej hlave. To pravé hygge sa skrýva v tej atmosfére a pokoji, nie v odškrtanom zozname vecí, ktoré je potrebné urobiť a stihnúť, aby to bolo „dokonalé“. Dokonalé sú tie spoločné chvíle, na ktoré rovnako spomíname najviac.

Najkrajšie vianočné okamihy
Štedrý večer u Svadbíkovcov

Ak vás Martina inšpirovala a chceli by ste vidieť, bez akých kúskov sa Vianoce u Svadbíkovcov nezaobídu, mrknite sa na Martininu decembrovú kolekciu. Veľa ďalších vianočných tipov nájdete aj v našom vianočnom e-booku.

A ako prebiehajú vaše Vianoce? Napíšte nám do komentára pod článkom.

Prajeme Vám krásne adventné dni a kúzelné Vianoce.

Petra & Bella Rose

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!