Miluje krásne dekorácie, útulné domovy a hygge momenty – reč je o Martine Svadbíkovej, zakladateľke Bella Rose. Ale vie si Vianoce užiť podľa vzoru nórskeho hygge? Ak vás zaujíma, ako prebiehajú Vianoce u Svadbíkovcov, je tento článok presne pre vás. Pohodlne sa usaďte a nahliadnite pod pokrievku!

Vianočné obdobie milujem.

Aký najkrajší vianočný okamih z detstva Ti utkvel v pamäti?

Najkrajšie okamihy boli na Štedrý deň popoludní, keď som ako malá odpočítavala hodiny do večere a Ježiška, moja mamička v kuchyni počúvala koledy a pripravovala jedlo a mne to popoludnie prišlo snáď nekonečné. Keď konečne zazvonil zvonček, bola som ako na tŕňoch. Pamätám si, ako som z okna vyzerala zlaté prasiatko a dala by som ruku do ohňa za to, že sa párkrát v tme niekde v diaľke zalesklo.

Aké najväčšie vianočné prekvapenie si zažila už ako mamička?

Najväčšie vianočné prekvapenie pre mňa asi bolo pred niekoľkými rokmi, keď sa naša dcéra Anetka na Štedrý deň ráno zobudila a dostala kiahne. To bol priamo šok ? Pri stromčeku mala potom princeznovské šaty od Ježiška a k tomu biele bodky od tekutého púdru po celom tele. A inak každý rok je pre mňa najkrajšie vianočné prekvapenie, keď ráno na Vianoce padá sneh.

Domov tiež vždy zdobíme škriatkami od Maileg, to je tradícia.

Rada navštevuješ Dánsko, osvojila si si nejaký dánsky zážitok alebo tradíciu?

Z Dánska som si priviezla malinké červené dvierka s rebríkom, ktoré sa nalepia na stenu pri podlahe a deti sa radujú, že v dome Nisse (dánsky Ježiško) skutočne býva. Deti sa na ne chodia pozerať celý večer. Domov tiež vždy zdobíme škriatkami od Maileg, ktorých máme asi desať, od malých po veľkých, sedia nám rôzne na poličkách, na parapete, na kuchynskej linke a pohľad na ne ma vždy rozveselí. Najkrajšie zážitky mám z vianočného mestečka Ribe, kam každý rok na Vianoce cestujeme k Ib Laursen.

Samotné Ribe je ako z rozprávky. Bývame tam prvú adventnú nedeľu, kedy sa práve oslavuje Peters Jul, čo je lokálna tradícia podľa jednej rozprávkovej knižky. Ten víkend hrajú v uliciach vianočné kapely, spieva sa, všade vonia glögg a dobré jedlo, ľudia sa schádzajú pri stánkoch alebo v kaviarňach a užívajú si atmosféru. Na malé námestie príde starý pán v historickom plášti a klobúku a hrá na verklík, hlásnik zase vykonáva ľudí ulicami a rozpráva príbehy. A keď máte šťastie, ako som mala tento rok aj ja, stretnete samotného Julemanda a možno vám dá aj cukrík.

V Ribe je to v období Vianoc skutočne čarovné.
Škriatkovia a myšky od Maileg tu zdobia aj miestne kaviarničky.

Je nejaká vianočná výzdoba, ktorú doma musíte každý rok mať?

U nás je vianočných nutností veľa. Milujem Vianoce, vlastné rodinné tradície a tú atmosféru. Takže sa nezaobídeme trebárs bez svetelných drôtikov všade po dome aj na terase bez svietiacej hviezdy v okne, bez teplej vianočnej deky a sviečky voňajúcej po ihličí. Tiež máme každý doma svoj vianočný hrnček, z ktorého popíjame vianočný čaj, kávičku alebo kakao pri rozprávkach. Máme aj vianočný detský tanierik a teším sa, ako z neho budeme maškrtiť medovníčky. Verím, že tieto malé drobnosti budú mať raz pre deti veľký význam, že tým tvorím budúce spomienky a že raz, napríklad o 30 rokov, keď nájdu deti svoj vianočný tanierik, prenesie ich to späť do detstva.

Ste veľká rodina, zháňate darčeky dopredu, alebo si to nechávate na poslednú chvíľu?

Práve tým, že sme veľká rodina s tromi deťmi, som sa už naučila vymýšľať a zháňať darčeky vopred. Navyše ma to ohromne baví, byť Ježiškom alebo Julemandom. Rozdávať darčeky by pre mňa bol dreamjob. Jediné, čo som sa naučila odkladať alebo skôr neriešiť, je to dokonalé upratovanie a pečenie mnohých druhov koláčov. Pečieme len perníčky s deťmi, moja mamička mi zase pošle vanilkové rožky. Tiež máme doma tradíciu vianočných makroniek, ktoré objednávam od jednej šikovnej cukrárky.

Najkrajší je na Vianociach spoločne strávený čas.

Akým darčekom Ťa manžel poteší najviac?

My máme s manželom taký romantický zvyk, ktorý milujem, a nič krajšie dostať nemôžem. Každý rok mi zloží pod stromček básničku o nás a našej rodine. Niekedy vtipnú, inokedy tak romantickú alebo dojemnú, že sa pod stromčekom rozplačem. Mám ich za tie roky všetky schované a je to najvzácnejší vianočný poklad. Takže každý rok dúfam, že dostanem novú básničku a veľmi sa na ňu teším.

Ako u Vás prebiehajú prípravy na Štedrý deň?

Vianočný stromček zdobím večer, keď už deti spia, aby ho ráno našli ako prekvapenie. Večer príde na pomoc moja sestra a užívame si (často vo vianočnom pyžame) dievčenskú vianočnú atmosféru. Zdobíme stromček, pozeráme pri tom Lásku nebeskú a popíjame trošku rumu z brúsených pohárov. Vianočné ozdoby mám každý rok rovnaké, ale zakaždým je aj jedna nová. Je to moja tradícia, každý rok si zaobstarám novú ozdobu. Niekedy je z Dánska, inokedy z nášho obchodu alebo z vianočných trhov, niekedy ju dokonca dostanem ako darček.

Nikdy neviem, kedy sa objaví „tá pravá“, ale vždy sa objaví. Na stromčeku je teda zbierka už za mnoho rokov. Nájdete tam ozdobu anjela zo starých dánskych novín, perličkové lietadielko, krehkú labuť z pražských vianočných trhov, klietku s vtáčikom z kodanského Tivoli, škandinávskeho jeleňa, skleneného anjelika od mojej mamičky a mnoho ďalších pokladov. Hoci mám inak interiér ladený do minimalistického štýlu, na Vianoce si doprajem romantiku a nostalgiu.

A čo vianočná večera?

1-2 dni pred Štedrým dňom robíme doma večer dánsku verziu vianočnejvečere. Pustím si obľúbené koledy, vezmem si vianočnú zásteru, otvorím si k tomu vianočné pivo z Dánska a užívam si tú pohodu. Je to slávnostná krásna večera, ale pritom tam nie je žiadny stres, pretože to nie je ešte Štedrý deň a vlastne o nič nejde.

Vianočné pyžamo je krásnou nutnosťou.

Máte doma nejaký špeciálny zvyk, ktorý držíte každý rok?

Priamo na Štedrý deň máme klasickú tradičnú večeru, ale pridala som do nej aj jednu novotu so spomienkou na Dánsko, a to je práve dezert Ris ala mande, čo je vychladená ryžová kaša so smotanou a nasekanými mandľami, zaliata horúcou čerešňovou omáčkou (recept na túto dobrotu mimochodom nájdete v našom vianočnom lookbooku tu). Dôležitý bod toho dezertu spočíva v tom, že jednu mandličku necháte v kaši celú. Kto ju potom nájde, dostane malý darček. Často ten, kto ju nájde, si ju nechá v ústach a tvári sa, akože sa nič nedeje, aby aj ostatní mohli až do dna misky hľadať. Najčastejšie ju samozrejme nájdu deti.

Pred pár dňami si sa vrátila z Dánska. Ako prebiehajú pravé dánske Vianoce?

Veľmi rada sa v Dánsku s kolegami rozprávam o ich vianočných tradíciách. V Dánsku sa pripravujú na Vianoce prakticky už od adventu, kedy sa vyzdobia mestá i domy svetielkami a adventnými vencami. Prebiehajú rôzne vianočné večierky a stretávanie priateľov, ktorým sa hovorí „julefrokost“. Na jeden taký práve chodíme k Ib Laursen. Jeme na ňom klasické vianočné menu, popíjame „schnapps“, čo je miestna pálenka s chuťou po rasci a bylinkách, prípadne vianočné pivo „julebryg“ a spievame dánske vianočné koledy.

Adventné Dánsko má hygge atmosféru.

Štedrý deň oslavujú v Dánsku tiež 24. decembra, keď sa zíde celá rodina. Vianočný stromček sa zdobí často papierovými skladanými srdiečkami, kornútkami so sladkosťami alebo dánskymi vlajkami. Dánske vlajočky často nájdete aj v oknách, na stožiaroch pred domami alebo pri slávnostne prestretom stole. Vianočný stromček sa nedáva do rohu miestnosti, ako u nás, ale do priestoru tak, aby sa okolo neho dalo tancovať v kruhu dookola. Tento rok mi práve kolegyňa Bodil hovorila, že ak sa pri stromčeku nezíde dosť ľudí, aby sa mohli okolo neho chytiť všetci za ruky, pomôžu si napríklad bábikou alebo plyšákom, ktorých priberú do partie. Nie je to krásne?

Martina vám posiela vianočný pozdrav s prianím krásnych sviatkov v kruhu rodinnom.

Ako si pripraviť hygge Vianoce?

To pravé hygge sa skrýva v tej atmosfére a pokoja, nie v odškrtanom zozname vecí, ktoré je potrebné urobiť a stihnúť, aby to bolo „dokonalé“. Dokonalé sú tie spoločné chvíle, na ktoré aj tak spomíname najviac.

Celý Tím Bella Rose vám praje krásne a pokojné sviatky, milé spomienky a rozbalenie snov pod stromčekom.

 

 

Nutnosti pre pravé hygge Vianoce. Nechajte sa inšpirovať.

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!