Ak sledujete pravidelne náš blog, iste už viete, že my všetci sme veľkými fanúšikmi hygge. Tento dánsky „recept na šťastie“ vám krásne na základe svojich osobných skúseností opísala majiteľka Bella Rose Martina v tomto článku. Poďme si v krátkosti pripomenúť, o čom to šťastie vlastne je 🙂

Dánske slovko hygge (hju:ga) znamená v preklade „pohodlie, pokoj, útulnosť“ a nie náhodou patrí v Dánsku medzi najpoužívanejšie výrazy vôbec. Dôvod je naporúdzi – Dáni hygge prežívajú každý deň, 365 dní v roku. Ako žiadny iný národ na svete sa totiž v Dánsku vedia radovať z každodenných drobností, ktoré im prežiaria deň aj bez slnečných lúčov (tie žiaľ túto severskú krajinu nenavštevujú príliš často). Dáni bravúrne ovládajú umenie nájsť si každý deň nejakú maličkosť, ktorá ich poteší. Prirodzene začleňujú do svojho života malé každodenné rituály, ktoré aj z tých najvšednejších momentov urobia neobyčajný zážitok. Cielene vyhľadávajú príjemnú spoločnosť a za každých okolností sa snažia vytvárať okolo seba vrelú atmosféru.

Pohoda pri kávičke- aj to je hygge!
Zdroj: Pinterest

Možno vám to znie trochu zložito či snáď dokonca namáhavo, opak je ale pravdou. Mágia hygge totiž tkvie v jednoduchosti a kráse všedného okamihu. Sviečka zapálená k rannej šálke kávy, kvetina vo vázičke na jedálenskom stole, chvíľka v kresle s obľúbenou knižkou a mačkou schúlenou na kolenách, spoločná rodinná večera, posedenie s priateľmi doma pri poháriku vína. Čas strávený s rodinou, ktorý je nadovšetko. Je to prosté – stačí sa vedieť zastaviť v každodennom zhone a tie drobné záchytné body rozpoznať a vedome prežiť.

Hygge v praxi

Hygge je často spájané s pocitom tepla, vrelosti, blízkosti a pohodovej domácej atmosféry. Sú to horiace sviečky, rodina a priatelia, teplý čaj, vlnené ponožky, hrejivá deka… Je to dobré jedlo a pitie, zapálený krb, horúci voňavý kúpeľ… Áno, vďaka dlhej a chladnej zime sa Dáni musia po veľkú časť roka hlavne zahrievať. To však rozhodne neznamená, že by hygge bolo nejakou sezónnou záležitosťou. Ako sme už spomenuli, ide o prirodzený koncept prístupu k životu, a tak si Dáni hygge užívajú plnými dúškami po celý rok.

Svetelná reťaz povýši letnú večeru na malú záhradnú slávnosť.
Hygge je tiež stolovanie v kruhu priateľov pod šírym nebom.

A ako vyzerá hygge na jar a v lete?

Veľmi pekne popisuje svoje dánskej letné hygge zážitky majiteľka Bella Rose Martina:

„Keď sa povie leto v Dánsku, vybavia sa mi nádherné pláže na dánskom ostrove Bornholm, kam jazdíme za majiteľom značky Madam Stoltz. Je tu jemný piesok tak biely, že si pripadáte ako niekde v Karibiku. Len pláž nelemujú palmy, ale divoké vysoké trávy, veľké kamene a vyplavené hladké drevo, ktoré Pernille Stoltz rada používa na styling svojich kolekcií. Tento rok sú trendom prírodné materiály, preto sa priamo ponúka nazbierať si tieto vyplavené drevá a zavesiť si na ne napríklad rôzne mušle, kamienky alebo pierka.

Obľúbený je v lete bohémsky štýl – slamené klobúky, marocké osušky, háčkované šaty, veľké plážové tašky, háčkované hojdacie siete alebo mušle zapletené do lapačov snov. Dáni radi trávia leto vo svojom „summer house“, čo je severská verzia chatky, avšak veľmi štýlová, často zasadená v prírode blízko pláže a zariadená dizajnovými kúskami a všetkým potrebným pre pohodlnú relaxáciu. Tu užívajú čas s priateľmi a rodinou – grilujú, popíjajú pivo a užívajú si jeden druhého. Na grilovanie sú obľúbené malé grilovacie kýbliky, ktoré sa dajú ľahko prenášať. Pri večernom posedení často narazíte na bambusové záhradné fakle, ktoré sa dajú zapáliť aj na pláži, a môžu tak vytvoriť romantickú atmosféru. Pri letných domčekoch sú často k videniu aj útulné vonkajšie teraskybambusovým nábytkom, záhradnou sprchou a typickými severskými plážovými kresielkami z odolného dreva. Kto by takej pohode odolal? Pekne sa večer zabaliť do deky, posadiť sa do kresielka a pozorovať lodičky a západ slnka na mori… „

Grilovanie na pláži je v Dánsku obľúbenou letnou kratochvíľou.
Zdroj: Pinterest

Tipy na jarnú a letnú hygge pohodu

Pikniky a grilovanie

Dáni si nevedia predstaviť leto bez grilovania na pláži. So svojou rodinou a priateľmi tu trávia celé voľné dni. Prechádzajú sa piesočnými dunami, stavajú s deťmi hrady z piesku a samozrejme – ak praje počasie – sa kúpu a opaľujú. Príjemne strávený deň zavŕšia hostinou z grilu – obvykle hovädzím mäsom, párkami či grilovanou zeleninou. K tomu popíjajú biele víno alebo vychladené pivo. Urobte to rovnako – a nemusíte ísť ani na pláž. Aj pri rybníku alebo v mestskom parku sa určite nájde miesto pre prenosný gril a piknikovú deku!

Piknik na pláži alebo pri rybníku - všetko sa počíta!
Zdroj: Pinterest

Večerné táboráky

V zime sa večer schúlite pri krbe, v lete si oheň urobte na záhrade. Večery pri táboráku majú svoje nesporné čaro. Dobre upečená špekačka, príjemná spoločnosť a pohľad do plápolajúceho ohňa určite zafungujú ako spoľahlivé antidepresívum! A ak práve nemôžete oheň spraviť vonku, aj v lete si doma zapáľte sviečku so svojou obľúbenou vôňou.

Večerná pohoda pri ohni
Zdroj: Pinterest

Na bicykli mestom aj dedinou

Oprášte svoje bicykle, kúpte si na ne štýlový nákupný košík a zvonček a vyrazte. Do práce, na nákupy, na výlet! Pekné počasie je pre bicykel ideálne a navyše urobíte to najlepšie pre svoje zdravie – duševné i fyzické! A budete hygge až do špiku kostí! Jazda na bicykli totiž perfektne zosobňuje všetky jeho základné myšlienky – spomaliť, neponáhľať, vnímať naplno svoje okolie. Prečo myslíte, že celé Dánsko jazdí na kolesách a odloží ich až s prvými závejmi?

Výlet na bicykli letnou prírodou je naj!
Zdroj: Pinterest

Pochutnajte si na ovocných dobrotách

Ku domácej pohode patrí poctivá domáca strava. Na jar a hlavne v lete robte radosť svojim chuťovým bunkám pochúťkami z čerstvého ovocia. V Dánsku sú letnou hygge delikatesou číslo jedna jahody so smotanou. U nás stavte napríklad na domáci ríbezľový alebo slivkový koláč (ale tie jahody si dajte pokojne tiež!) Alebo čo si takto namixovať ovocný kokteil, natiahnuť sa do lehátka na záhrade a pozorovať západ slnka?

Upečte si lahodný ovocný koláč!
Zdroj: Pinterest

Užite si letnú búrku

Že by hromy a blesky patrili k pohodovej atmosfére? Môže byť! Len si predstavte, ako ste počas poriadnej letnej búrky schovaní pekne doma pod dekou. V suchu a teple, počúvate bubnovanie dažďových kvapiek do okenných tabuliek a užívate si pocit bezpečia. Skúste sa počas búrky schúliť s deťmi pod perinu a rozprávať si strašidelné príbehy (len pozor, nech sú pokiaľ možno s dobrým koncom!)

Po letnej búrke sa krásne prečistí vzduch
Zdroj: Pinterest

Bývajte na terase

Presťahujte si obývačku von na terasu alebo do záhrady! Urobte si vonku svoj hygge kútik – s hojdacou sieťou či lehátkom a stoličkou na odloženie osviežujúceho drinku či rozčítanej knižky. S množstvom mäkkých vankúšov a sedákov a ľahkým plédom, keď zafúka večerný vánok. A nezabudnite na lampáše a reťazou žiaroviek omotaných okolo stromu. Privrite oči a možno začujete šumenie morského prílivu. Skrátka letná pohoda so všetkým, čo k nej patrí!

Svoj letný hygge kútik môžete mať aj na balkóne
Zdroj: Pinterest

Noste šatky a jemné šáliky

Dánky sú preslávené tým, že neodkladajú šál alebo peknú šatku ani v lete. Dôvody sú možno rýdzo praktické – aj v lete v Dánsku veľa fúka, ale treba povedať, že im to jednoducho pristane. (Spomínate si na dánsky kultový seriál „Vláda“? Hovorí sa mu „festival šatiek“). Kúpte si letnú verziu šálu z jemnej bavlny a majte ho stále pri sebe. Ležérne omotaný okolo krku, na ochrane ramien pred slnečnými lúčmi alebo pri návrate z večernej prechádzky.

Ľahké šatky sú v lete šik!
Ľahká bavlnená šatka od Ib Laursen

Ako vidno, Dáni si so svojím hygge vedia užívať život po celý rok. A my sa to od nich radi naučíme. Pretože len s malou snahou môžeme získať všetko. Totiž šťastný a spokojný život!

Prajeme krásnu letnú hygge sezónu!

Ivana & Bella Rose

P.S. Ak si chcete o hygge naštudovať ešte niečo viac, inšpirujte sa napríklad tu.

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!