Celý týždeň odpočítavať dni a hodiny do piatku. Celý rok odpočítavať týždne a dni do dovolenky. A celý život čakať na špeciálne chvíle, vzhliadať k nejakému keď. Keď budem mať voľno. Keď zarobím viac peňazí. Keď schudnem. Keď..

Nič také nie je Dánom vlastné. Nie nadarmo sa totiž hovorí, že je Dánsko najšťastnejšou krajinou na svete. Samozrejme, v Dánsku je síce všeobecne vyššia životná úroveň ako na Slovensku, ale tým to nie je. Nie je to ani podnebím, architektúrou, prírodou… Je to prístupom k životu. A Dáni si vedia život adekvátne vychutnať. Nájsť niečo krásne v každom momente, vytvoriť kúzelnú atmosféru aj v zdanlivo obyčajné všedné dni, užívať si chvíle so svojimi blízkymi a tešiť sa zo života. Tento šťastný škandinávsky spôsob života má aj svoje meno – hygge.

Svíčka s trefným nápisem Hygge.
Sviečka z našej vlastnej kolekcie Love Inc.

Čo je to hygge?

Hygge. Slovíčko, ktoré sa nedá presne preložiť, a predsa má toľko významov.  

Je to pohoda, teplo, útulnosť, bezpečie, láska. Obľúbený huňatý sveter, teplé ponožky, hrejivá deka, voňavá sviečka, obľúbená kniha, šálka čaju alebo pohárik dobrého vína. Hygge je spoločnosť ľudí, ktorých máme najradšej aj chvíľky pre seba, keď si vychutnávate ničím nerušený relax. Hygge je radosť z maličkostí. Je to odovzdanie sa prítomnému okamihu, keď na chvíľu hodíte starosti za hlavu. Hygge je v skratke recept na šťastný život. A v tom sa od Škandinávskych národov máme čo učiť.

Hovoríte si, že to síce znie veľmi pekne, ale kde na to vziať v každodennom zhone čas? Hygge nie je o tom mať kopec voľného času, hygge je o tom vedieť si vychutnať príjemné okamihy na maximum. A z tých obyčajných si tie príjemné vytvoriť.

Světelný řetěz pro krásnou atmosféru
Svetelná reťaz pre tú najkrajšiu atmosféru

Hygge je napríklad…

Užiť si nielen dobrú večeru s rodinou, ale aj jej prípravu. Nájdite si zaujímavý recept, k vareniu si nalejte pohár vínka, pustite si obľúbenú hudbu, oblečte si farebnú zásteru…a z činnosti, ktorú by ste inak chceli mať čo najskôr za sebou, bude zrazu príjemný relax.

Spríjemniť si cesty do práce alebo ranné venčenie. Vstávanie za tmy, zima, ranný zhon… kto by to mal rád? A pritom stačí tak málo. Uvarte si do termosky alebo do termo hrnčeka voňavý čaj, silnú kávu alebo v prípade najväčšej núdze kakao, a hneď sa z čakania na zastávke alebo z pomalej prechádzky so psíkom stane príjemná chvíľka.

Zapáliť si sviečky kedykoľvek a kdekoľvek. Sviečky nemusia patriť iba na romantické večere a oslavy. Prečo si príjemnú atmosféru nevytvoriť aj počas sychravého jesenného dňa? Dáni si vraj zapaľujú sviečky aj v školách, na firemných poradách alebo v obchodoch či v kancelárii. A to je nám v Bella Rose blízke, veď aj nám tu často vonia horiaca sviečka na pracovnom stole. Iba tak. Pre lepší deň.

Škandinávsky štýl. Škandinávske pochmúrne počasie ako zdroj zlej nálady? Ani náhodou! Dáni aj ďalšie severské národy si vedia, nielen doma, vyčariť tak príjemnú atmosféru, že ich nič neohrozí. A ako vyzerá taký škandinávsky štýl v praxi? Nie iba minimalizmus, ale tiež mnoho doplnkov pre tú pravú útulnosť a pohodlie – mäkučké kožušiny, plno sviečok, kopec vankúšov a tie najpohodlnejšie deky alebo prehozy.

Príjemné chvíľky. Len tak. Pohárik dobrého vína alebo prosseca. Vyzreté syry, sušená šunka a čerstvé pečivo. Alebo napríklad makrónky či kúsok koláčika. Že to patrí iba k oslavám a výročiam? A prečo si nevylepšiť niečím dobrým deň iba tak? Či už bude streda alebo pondelok! Hygge je o tom vedieť sa odmeniť, urobiť si radosť.

Všetko, čo vám robí radosť. Pre každého môže hygge znamenať niečo iné. Vždy je to ale chvíľa, v ktorej sa cítime dobre, keď sme šťastní, keď nás poteší nejaká maličkosť. Či už je to čerstvo navlečená posteľ, objatie od dcérky, horúci čaj a obľúbené sušienky, kapitola napínavej knihy, pohodlné papuče po príchode domov, príjemný župan po kúpeli, obľúbený film s miskou pukancov alebo raňajky s priateľmi…

Podzim v podání Bloomingville.
Krásna jesenná kolekcia od Bloomingville.

A čo hovorí o fenoméne hygge naša pani majiteľka Martina Svadbíková, ktorá je najväčšou milovníčkou všetkého škandinávskeho, sviečok, svetielok a útulnej atmosféry?

„Keď som si o hygge čítala rôzne články, najčastejšie sa o ňom hovorí ako o dánskom recepte na šťastie. To je podľa mňa trošku zavádzajúce, pretože rôzne recepty na čokoľvek veľmi nefungujú. Šťastie alebo spokojnosť musí aj tak človek nájsť v sebe. Lenže práve filozofia okolo hygge je niečo, čo nám môže pomôcť sa na chvíľku zastaviť, vnímať tie malé okamihy a uvedomiť si, že sa vlastne máme krásne a šťastie je všade okolo nás.  

Hygge je skrátka atmosféra, pohoda, na ktorej vám záleží, vnímate ju všade a vedome sa o ňu snažíte. Či už so svojimi blízkymi alebo sami pre seba. A práve Dáni v sebe majú hygge silne zakorenené. V kolektíve sa tak oň snažia všetci, hygge je ich spoločným cieľom.“

Svíčky jsou základ pro pohodovou atmosféru.
Čo by to bolo za hygge bez sviečok?

Krásnu jeseň plnú hygge atmosféry praje Markéta & Bella Rose.

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!