Tiež sa vám tak páčia najrôznejšie neónové svietiace nápisy a tvary, ale stále ste nenatrafili na ten pravý? Tak to mám pre vás skvelú správu. Pomocou svietiaceho LED drôtiku si ho môžete vyrobiť sami! A pokojne aj v slovenčine alebo češtine, ako ja. Jedinou nevýhodou tohto DIY je fakt, že ako svetelný zdroj sa veľmi zle fotí. Musíte mi teda veriť, že naživo vyzerá naozaj skvele!

Nápis som vytvárala ako nočné svetielko nad detskú postieľku. Po krátkom uvažovaní som zvolila slovo „hají„, vy sa ale rozhodne nenechajte limitovať slovami či detskou izbičkou. Čo tak srdiečko nad vašu posteľ? Alebo niečo vtipné do obývačky?

Po niekoľkých týždňoch používania musím povedať, že sa nám svetielko skvele osvedčilo. V noci svieti tak akurát, aby bolo vidieť na prebaľovací pult a na dojčenie, ale zároveň nezobudí otecka a ani bábätko neprivedie do stavu absolútnej bdelosti. Mamičku síce tiež nie, ale človek nemôže chcieť všetko.

Tu zhasnuté:

A blik!

Čo budete potrebovať na výrobu?

Na zhruba metrový nápis budete potrebovať:

A ide sa na vec!

V prvom kroku si dobre rozmyslite, ako by mal váš nápis vyzerať, a nakreslite si niekoľko návrhov. Ten najlepší potom napíšte na veľký (napríklad použitý baliaci) papier v mierke. Ideálne je klasické písané písmo – musíte totiž myslieť na to, že nápis či tvar sa vám bude najlepšie tvoriť jedným ťahom. Slovenská či česká diakritika a rozdelené písmenká sa dajú urobiť určite tiež, ale rozhodne bude výroba o poznanie zložitejšia.

Akonáhle máte vybraný nápis naskicovaný, zmerajte jeho celkovú dĺžku pomocou povrázku. Povrázkom si potom odmerajte dĺžku drôtu (a pridajte pre istotu pár cm).

A teraz prichádza na rad tá najťažšia časť – prestrčiť celú dĺžku drôtu hadičkou. Na začiatku to ide ľahko, potom horšie… a na konci už toho máte plné zuby. Veľmi pomáha tlačiť drôt do hadičky akoby zvrchu. Ja som sa na pretláčanie postavila, ku koncu dokonca na stoličku – a musím povedať, že to dosť pomohlo. Samozrejmosťou je mať drôt aj hadičku čo najrovnejšie, snažte sa teda všetky zákruty vyrovnať.

Hadička je svojím spôsobom nepovinná, drôtu ale dodáva hrúbku (tak hrubý drôt by sa vám sám o sebe veľmi zle ohýbal), čistejší vzhľad a mierne aj vedie svetlo. Ak sa vám ale s hadičkou nechce babrať, určite to zvládnete aj bez nej, len bude nápis trochu tenší.

Keď je hotovo, na skici si drôt vytvarujte do požadovaného nápisu. Pri nulových uhloch vám pomôžu kliešte. Nápis zatiaľ nemusí byť dokonalý a „držať“ – finálne úpravy a spoje totiž zaistí svietiaci LED drôtik!

Čo je zároveň posledný krok postupu. Drôtik rozbaľte, opatrne ho začnite obmotávat okolo celej drôtenej konštrukcie a využite ho aj na spájanie voľných častí písmen. Môže sa stať, že vám omotanie drôtikom vyjde zo strany na stranu a ešte raz späť – alebo vám (ako mne) kúsok zostane. Ak ste detailista, môžete nápis zase odmotať a namotať znova viac napevno alebo nechať koniec voľný ako ja.

Dĺžeň nad „i“ som vytvorila pomocou odstrihnutého kúsku hadičky a drôtika. Žiarovky medzi sebou majú rozostupy, s trochou snahy možno teda takto krátku časť relatívne ľahko urobiť oddelene.

Na stenu váš výtvor umiestnite veľmi jednoducho pomocou pár klinčekov v niekoľkých málo bodoch. Konštrukcia je ľahučká, stačia teda úplne maličké, nebudú na stene vôbec vidieť.

A hotovo!

Dúfam, že sa vám môj DIY projekt páčil a že vás napríklad aj zlákal k tomu, niečo podobné skúsiť!

La Petite Anne

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!