Tak a je to tu! Za pár dní začína advent, najkrajšie obdobie v roku. A pretože chceme, aby bol ten tohtoročný skutočne ten najkrajší, skúste zabudnúť na všetky povinnosti, organizačné záležitosti, veľké predvianočné upratovanie … A poďte sa s nami naladiť na príjemnú atmosféru nadchádzajúceho obdobia plného svetielok, smiechu, prekvapení, tmavých podvečerov, vône ihličia a plápolajúcich sviečok.

Advent v škandinávskom štýlu alebo viete, čo je kalenderlys?

Práve Škandinávci si toto obdobie dokážu užívať plnými dúškami. V niektorých domácnostiach vyčíňajú nezbední škriatkovia, priatelia sa navzájom pozývajú na predvianočné večere, popíjajú glögg, v oknách začínajú žiariť vianočné hviezdy, rodiny vyrážajú na tradičné vianočné trhy, ale hlavne zapaľujú adventné sviečky a domové dvere sa zdobia adventnými vencami.

Adventné sviečky môže klasicky zdobiť veniec a svojim počtom odkazovať k adventným nedeliam. Ale Severania majú ešte jednu typickú záležitosť – kalenderlys. Adventnú sviečku, ktorá zobrazuje rovnako ako adventný kalendár 24 decembrových dní zostávajúcich do Štedrého dňa. Tak, ako vaše deti budú odhaľovať deň po dni prekvapenia adventného kalendára, vy môžete každý deň na chvíľu zapáliť túto štýlovú sviečku a sledovať, ako sa pomaly blíži Ježiško.

Adventní svíčka Kähler
Kalenderlys dodá vašej tabuli vianočné čaro.

Pre milovníkov kúzelných Vianoc je ako stvorená ikonická sviečka od Kähler, nesúca názov Hammershøi Christmas. Názvom odkazuje ku zbytku kolekcie tejto dánskej značky, s ktorou ju môžete na jednej tabuli perfektne nakombinovať. Sviečke, a vlastne celej kolekcii, vládne motív smrekovcovej vetvičky a typických vianočných drobností – ozdôbok, snehuliačikov, šišiek,…

Pokiaľ sa vaša láska ku Škandinávii zrodila hlavne z obdivu k minimalizmu, tak vás určite osloví adventná sviečka ferm LIVING. Úplne dizajnovo čistá, len z čísel a 2 farieb zložená kalenderlys bude skutočnou severskou ozdobou vášho adventného kráľovstva. Jemné farby ako krémová, eukalyptová alebo hnedá na seba nijak zvlášť neupozorňujú, a napriek tomu perfektne dozdobia každé predvianočné zákutie – na komode, na konferenčnom stole, ale napríklad aj na poličke v spálni.

Adventní svíčka kalenderlys
Pôsobivo minimalistické prevedenie adventnej sviečky.

Kalenderlys môžu do vašej domácnosti vniesť aj ďalšie jemné farby. Adventné sviečky Ib Laursen nájdete v našej ponuke vo svetlosivej, olivovo zelenej, svetlohnedej… Opäť dizajnovo čisté, oproti ferm LIVING s trošku hravším fontom číslic.

A čo ďalšie nájdete v typicky severskej predvianočne nazdobenej domácnosti? Rozhodne adventný svietnik. Minimalistický svietnik často tvorí len kovový základ, napríklad legendárny Kubus, ktorý môžete dozdobiť podľa vlastnej fantázie. Ako ho štýlovo vyladiť, sme písali napríklad v tomto článku.

Typicky skandinávský adventní svícen Kubus
Kovový svietnik je sám osebe pôsobivý.

Pre milovníkov tradičnej výzdoby

Bije vaše srdce skôr pre výzdobu tradičnú, odkazujúcu k časom dávno minulým? Aj v tomto prípade môžete vsadiť na typicky severský kovový svietnik, akurát v inom háve. Na prvý pohľad je romantickejší, zdobenejší, s istou dávkou patiny. Svietnik nemusí nutne ležať na stole, hitom sú svietniky na stojančeku alebo upevnené ku stropu. Kovový základ ozdobte napríklad už len sviečkami, o zvyšok sa postará sám.

Vintage adventní svícen
Romantické duše poteší zdobený svietnik Jeanne d’Arc Living.

Ste skôr milovníkom klasickej vianočnej výzdoby? Potom si doma vyrobte veniec vlastný. Použite klasický okrúhly základ, nazbierajte v lese chvojky, šišky, šípky a ďalšie zimné/jesenné plody prírody. Adventné vence môžete opatriť zapichovacími svietnikmi, kovovými štítkami s číslami a farebnými sviečkami. Tie najmenšie detaily sa na celkovom dojme podpisujú síce nenápadne, ale zásadne.

Stylové doplňky pro adventní svícny
Kým začnete tvoriť, premyslite detaily.

Pokiaľ chcete doma mať adventnú náladu na vlne vidieka a prírody, skúste tohto roku použiť napríklad sklenené dózičky (prípadne aj malé zavarovačky), naplniť ich machom a opäť dozdobiť malými detailmi. Ako na to? Môžete sa opäť inšpirovať našim článkom.

Ďalším veľmi pôsobivým variantom adventného venca môže byť dekorácia v drevenom boxe alebo na kovovej tácke. Okrem prírodných materiálov tu môžu vstúpiť na scénu aj malé ozdoby alebo napríklad obľúbené figúrky.

Adventní svícen na čtyři způsoby
Tak pre ktorý svietnik sa tohto roku rozhodnete?

Vaše deti si advent zamilujú ešte o trochu viac

Na Vianoce sa tešia hlavne naši najmenší, tak im poďme čakanie na Ježiška pekne spríjemniť. 1. december je pre nich magický dátum, prichádza predsa čas na prvé adventné prekvapenie!

A čo keby ste im tohto roku namiesto klasického adventného kalendára s čokoládkami prichystali prekvapenie o to krajšie a hlavne rozmanitejšie? Máme na mysli adventný kalendár tak trochu inak… Zaveste im na stenu v izbičke alebo v obývačke látkový kalendár a na každý deň im ukryte milú drobnôstku. Môže to byť lízanka, čokoládová vianočná ozdoba, ale tiež sušené ovocie alebo doma pečená sušienka zabalená do látkového vrecúška. A čo ešte len keby na nich vo vrecúšku štýlového textilného kalendára čakala figúrka ich obľúbeného zvieratka, Lego postavička, ako predzvesť vianočného darčeku, alebo napríklad obrázok? Záleží na vašej fantázii a na vkuse vášho drobčeka 😊

Látkový adventní kalendář
Textilný adventný kalendár v sebe ukrýva malé aj veľké prekvapenia.

Ako potešiť odrastenejších škriatkov? Napríklad príbehom na pokračovanie alebo napínavou vianočnou bojovkou! V každom okienku ukryjete indíciu, úlohu alebo hádanku. Môžu hľadať vianočné ozdoby, pomáhať škriatkom nájsť stratené hviezdičky alebo spoločne skúste zachrániť Vianoce… Na internete nájdete množstvo inšpirácie. A pokiaľ patríte medzi kreatívne duše, určite vymyslíte hru na mieru pre vášho malého zvedavca.

Na látkových kalendárikoch je najlepšie, že so Štedrým dňom ich životnosť nekončí. Budúci rok a pokojne aj tie ďalšie môžete tento „kúzelný vreckár“ vytiahnuť znovu a pripraviť opäť nové a nové prekvapenia. A možno ho raz po vašich deťoch podedia aj vnúčatá 😊

Okrem látkových kalendárov plamienky nadšenia v očiach vašich ratolestí zažne určite aj vlastnoručne vyrobený adventný kalendár. Môžete použiť drevený základ na každý decembrový deň alebo si prekvapenie nechať vždy len na adventnú nedeľu. Rovnako tak ich prekvapíte košíkom plným látkových vrecúšok alebo dokonca dreveným vláčikom. Máte na výber nepreberné množstvo prevedení… Tak ktorý si vyberiete? 😊

Originální adventní kalendáře pro vaše děti
Chcete tohto roku adventný kalendár pojať trochu kreatívnejšie?

My už sa nemôžeme dočkať, keď na adventnom venci zapálime prvú sviečku a deti nájdu svoje prvé adventné prekvapenie!

Krásne adventné dni vám praje Petra & Bella Rose

 

K adventnému zdobeniu sa vám ešte budú hodiť tieto poklady ♥

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!