Míľovými krokmi sa blížia druhé najobľúbenejšie sviatky v roku. Určite správne tušíte, že je to Veľká noc. Rovnako ako Vianoce aj Veľká noc sa spája s rôznymi zvykmi a tradíciami.

Veľká noc je pohyblivým sviatkom a tento rok vychádza na 16. a 17. apríla, takže tu bude ani sa nenazdáme. V dnešnom článku si povieme niečo o Veľkej noci všeobecne a tiež vám predstavíme nové veľkonočné dekorácie, ktoré by vám nemali chýbať.

Veľká noc je významným kresťanským sviatkom, ktorý oslavuje zmŕtvychvstanie ukrižovaného Ježiša Krista. Nenábožensky založenými ľuďmi je Veľká noc vnímaná hlavne ako oslava jari, obdobie prebúdzania sa prírody a tiež očakávania teplejších a slnečnejších dní, na ktoré sa všetci po dlhej zime tešíme.

Zo všetkých sviatkov má Veľká noc najdlhšie prípravné obdobie, ktoré vrcholí veľkonočným týždňom. A práve na tento týždeň sa pozrieme trochu podrobnejšie.

Niektoré dni veľkonočného týždňa majú svoje pomenovanie a spájajú sa s rôznymi zvykmi. Pozrime sa na ne bližšie.

Kvetná nedeľa

Kvetnou nedeľou sa vstupuje do veľkonočného týždňa. Ľudia si dávali v kostole posvetiť bahniatka, aby ich domy boli chránené pred búrkami a skazou. Mladé dievčatá a chlapci chodievali po dedine so zelenou halúzkou a vinšovali na príchod jari.

 

Zdroj: Pinterest

Zelený štvrtok

Na Zelený štvrtok si pripomíname Ježisovu poslednú večeru. Kedysi sa ľudia v tento deň chodievali zavčas rána umývať do potoka, pretože verili, že im veľkonočná voda prinesie zdravie a krásu. Na Zelený štvrtok by sa mali jesť zelené jedlá, napríklad špenát alebo žihľava, aby bol človek zdravý.

Zelený štvrtok

Veľký piatok

Veľký piatok je dňom hlbokého smútku, pretože Ježiš bol vypočúvaný, odsúdený a následne ukrižovaný. Dodržiava sa pôst a zvykli sa robiť rôzne očistné úkony na ochranu pred zlými silami. Verilo sa, že rany sa v tento deň hoja rýchlejšie, preto sa napríklad štepili stromčeky, značil dobytok a podobne.

Biela sobota

V tento deň bol Ježiš uložený do hrobu. Končí sa pôst, v domácnotiach sa varilo, pieklo, všade sa jedli hlavne vajíčka. Biela sobota bola považovaná za deň priaznivý na sadenie. Dievčatá maľovali kraslice, aby ich mohli v pondelok rozdať mládencom za šibačku.

Willow Tree – Slnečný svit

Veľkonočná nedeľa

Zo soboty na nedeľu vstal Ježiš z mŕtvych. Táto noc bola označovaná za „veľkú“ a práve odtiaľ vznikol názov Veľká noc. Na Veľkonočnú nedeľu sa nesmelo variť ani piecť, preto bolo všetko pripravované už počas Bielej soboty. Stolovanie prebiehalo v symbole hojnosti a všetci sa mali poriadne najesť, aby boli sýti po celý rok.

Papierový box White

Veľkonočný pondelok

S Veľkonočným pondelkom sa spája predovšetkým u chlapcov obľúbená tradícia šibania dievčat ručne vyrobeným korbáčom a polievanie studenou vodou na zabezpečenie ich krásy a zdravia po celý nasledujúci rok. Chlapci chodia zavčas rána s vinšovačkou a odmenení sú kraslicou, čokoládovým vajíčkom či pohostením.

Veľkonočné dekorácie

Okrem rôznych tradícií a zvykov k Veľkej noci samozrejme patrí aj veľkonočná výzdoba a veľkonočné dekorácie. A ako každý rok sme pre vás pripravili originálne veľkonočné dekorácie v severskom štýle, ktoré pristanú každému interiéru.

Dekoratívne vajíčko Grey flower

Rovnako ako ku Vianociam patrí vianočný stromček, s Veľkou nocou sa spájajú predovšetkým veľkonočné vajíčka. Dekorácie v podobe vajíčok sú z roka na rok nápaditejšie. Sú vyrábané z rôznych materiálov, v rôznych farbách a dizajnoch. Nižšie nájdete niekoľko zástupcov z našej pestrej ponuky vajíčok, ktorá vám ozdobí interiér nielen na Veľkú noc, ale po celú jar.

Dekoratívne vajíčka

Dekoratívne vajíčko Rabbit

Krásne vajíčko z ľahkého plastu s motívom zajačika si iste zamilujete na prvý pohľad. Vďaka šnúrke ho môžete zavesiť napríklad na vetvičku vo váze. Skvele sa k tomu hodí napríklad zlatý dážď. Získate tak nádhernú jarnú dekoráciu.

Dekoratívne vajíčko Rabbit

Dekoratívne vajíčko Black dots

Jedinečné vajíčko vyrobené z prúžkov papiera zdobeného čiernymi bodkami oživí nielen vetvičku, ale môže sa stať súčasťou väčšej jarnej dekorácie, napr. venčeka. Pristane mu to však všade.

Dekoratívne vajíčko Black dots

Dekoratívne vajíčko Love green

Nežné dekoratívne vajíčko vyrobené zo živice zdobené nápisom Love krásne ozdobí napríklad váš okenný parapet. Jemná zelenkavá farba k jari a Veľkej noci jednoducho patrí.

Dekoratívne vajíčko Love green

Dekoratívne vajíčko Feather white

Originálne vajíčko z ľahkého polystyrénu polepené sivou látkou, ktoré je navyše krásne zdobené bielym vtáčím pierkom, skrášli váš domov na celú jar.

Dekoratívne vajíčko Feather

Plechové veľkonočné vajíčka Tess white

Veselé dekoratívne vajíčka z plechu doslova rozžiaria váš interiér. Vďaka stužke ich ľahko zavesíte napríklad na vetvičku vo váze alebo ich môžete použiť na uschovanie veľkonočných dobrôt pre svoje deti alebo pre kupačov.

Plechové veľkonočné vajíčka

Drevená schránka vajce

Originálna dekoratívna schránka v tvare vajca vyrobená zo svetlého dreva vášmu interiéru pristane! Vajíčko môžete postaviť na kuchynskú linku, na jedálenský stôl či na okenný parapet.

Drevená schránka vajce

Veľkonočné vajce Divided Eggs

Veľkonočné vajíčko z tvrdého papiera potiahnuté látkou s vintage potlačou, ktoré je navyše ozdobené čipkovou stužkou, previazané špagátom a dozdobené gombíkom, si zamilujú predovšetkým romantické duše.

Velikonoční vejce Divided Eggs

Ďalšie jarné dekorácie

Závesné keramické pierko

Doplňte svoje vetvičky s veľkonočnými vajíčkami o štýlové keramické pierka na kožených šnúrkach a vaša veľkonočná výzdoba nebude mať chybu! Na vetvičky môžete zavesiť aj pierka skutočné.

Závesné keramické pierko

Dekoratívny zajačik Rabbit

Ďalšou milou veľkonočnou dekoráciou je aj zajačik ušitý z jutového plátna v prírodnej hnedej farbe. Vďaka povrázku ho môžete zavesiť, kam budete chcieť.

Dekoratívny zajačik

Mini zajačik

Milučký zajačik z novej kolekcie Maileg sa môže stať nielen kamarátom vašich detí na hranie, ale aj čarovou veľkonočnou dekoráciou. Zajačik je vyrábaný ručne, a tak je každý kúsok originál.

Zajačik – mini

Všetky originálne veľkonočné dekorácie z našej ponuky sa nám do článku bohužiaľ nezmestia. Nájdete ich však pekne pohromade na tomto mieste.

Prajeme vám príjemné predveľkonočný dni plné slniečka a pohody.

Lenka & Bella Rose

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!