Prvý dojem je zo všetkého najdôležitejší a mali by sme sa snažiť, aby hral čo najviac v náš prospech. Pri stretnutí dvoch ľudí, či už je to rande či pracovný pohovor, trvá približne prvých sedem sekúnd. Čo sa však našich domovov týka, na toto pravidlo veľmi často zabúdame. Chodba sa tak stáva zanedbávanou časťou domov či bytov. Hovoríte si, že by to chcelo zmenu aj u vás doma? Nechajte sa inšpirovať našimi dvomi premenami vstupov do obydlia, ktoré vďaka svojim tlmeným farbám a jednoduchému štýlu len tak z módy nevyjdú.

Chodba je miestnosťou, ktorou za deň prejdeme nespočetnekrát. Na ňu totiž obvykle nadväzujú všetky – alebo aspoň väčšina ostatných izieb. Aj preto sa nám tak môže zdať zložité vybrať vhodné farby a bojíme sa akokoľvek experimentovať. Často tak nakoniec skončíme pri nevýrazných farbách a skôr než aby sme zvýraznili prednosti tejto miestnosti, radšej sa uchýlime k neutralite.

My v Bella Rose sa však spoliehame na kombináciu farebnosti a striedmosti. Tentoraz je to rad odtieňov modrej spojený s bielou či šedou a dreveným dekorom. A práve vďaka využitiu aj svetlých odtieňov nemusíte mať obavy, že by priestor bol príliš tmavý.

Skrinka s doplnkami a stolička pre odpočinok
Interiér chodby nemusí byť vôbec temný. Stačí, keď zvolíte vhodný nábytok, ktorý celý priestor prevzdušní.

Oba tieto stylingy vstupnej chodby majú spoločnú jednu vec a tou je jednoduchá skrinka na topánky či polica. Miesto pre odkladanie obuvi či rôznych nevyhnutností znie na prvý pohľad ako úplne banálna vec. Avšak aj takáto drobnosť môže prispieť k veľmi príjemnému prvému dojmu. Elegantný stolík na kolieskach White navyše môžete ľahko premiestniť, kam budete potrebovať. Možno ho teda využiť samozrejme aj inými spôsobmi. Napríklad pre servírovanie dobrôt, ako miniatúrnu knižnicu pre práve rozčítané knihy či trebárs pre odloženie notebooku, aby ste sa mohli pohodlne pozerať z postele na obľúbené seriály.

Chodba v 1. štýle

Jednoduchý, vzdušný, štýlový. Ak nutne nemusíte, priamy vchod do domu či bytu zbytočne nezaťažujte obrovskými masívnymi skriňami, ktoré vytvárajú dojem stiesnenosti. Miesto, kam si ukladáte kabáty či zimné šály a čiapky tak skúste posunúť o kúsoček ďalej do priestoru. Uvidíte, že tak zrazu získate dojem, akoby sa vaša chodba presvetlila.

Úložný priestor

Prázdne miesto, ktoré zostalo po premiestnení nábytku, ľahko zaplníte vyššie spomenutým stolčekom na kolieskach od Normann Copenhagen. Naň tak môžete, akonáhle prídete domov, hneď od dverí odkladať každodenné nevyhnutnosti, ktoré potrebujete rýchlo niekam odložiť. Či už sú to listy, ktoré vám práve doniesla poštárka, alebo žuvačky, z ktorých si pred každým odchodom odoberiete, či vodítko, keď sa vraciate domov so psom.

A ak ste ten typ človeka, ktorý si dáva dole hodinky či bižutériu okamžite, keď príde domov, alebo kľúče pred odchodom zvyčajne hľadá všade možne, spozornite. Ako stvorená pre vás bude sada oceľových odkladacích mištičiek Rustic od dánskej značky House Doctor to pravé. Odteraz už je koniec dlhým hľadaniam!

Polička s dizajnovými kvetináčmi a úložným priestorom
Detaily tvoria veľkú časť dojmu z priestoru. Čo tak skúsiť si zladiť všetko do geometrických vzorov? Sofistikovaná krása!

V nižších poličkách vyzerá veľmi šikovne umiestnenie krabičiek pre prípadné ukladanie vecí, ktoré bežne využívate, ale každý ich predsa nemusí vidieť hneď v okamihu, keď vojde. Kartónové Dark Grey/Beige a plechové boxy Metal Blue/Grey vytvoria rafinovaným spôsobom toľko úložného priestoru, koľko len budete potrebovať. Odteraz už budete mať dostatok priestoru. Otázky kam schovať dáždniky, keď práve vonku neprší; baterku, ktorú vo dne nepotrebujete; valček, aby ste sa mohli pred odchodom očistiť od chlpov vášho štvornohého maznáčika a mnoho ďalších drobností sú teraz minulosťou.

Až sa budete zase raz neskoro večer vracať z večierka, istoiste vám príde vhod kreslo, do ktorého si budete môcť pri príchode domov sadnúť. Miesto, v ktorom sa môžete pomaly vyzuť z lodičiek, čo ste nosili na nohách po celý deň. Útulnosť tomuto kusu nábytku rozhodne pridá menší hebký vankúšik so strapcami Blue, v našom prípade opäť v tmavomodrej farbe. V jednoduchom interiéri skvele vynikne svojou extravaganciou.

Detaily hrajú prím

Svetlo je snáď tým najdôležitejším prvkom, po ktorom (v obvykle temnejšej chodbe) naozaj túžime. Závesná lampa Green Marble zaujme svojím minimalistickým štýlom aj schopnosťou kvalitne osvetliť miestnosť. Priestor tak pôsobí čistoelegantne. Navyše nemusíte mať strach, že by ste náhodou niečo v prítmí chodby nenašli.

Niekto dáva prednosť kvetinám rezaným a vo váze, niekto zase zasadeným a v kvetináčoch. Ak patríte medzi tú druhú skupinu ľudí, mohli by sa vám zapáčiť dva rovnaké, avšak rôznofarebné, kvetináče v pravidelnom tvare šesťuholníka Hexagon Dusty GreenHexagon Blue. Aspoň malá rastlinka – a ešte v takto elegantných kvetináčoch – dokáže totiž vniesť do každého priestoru trochu života navyše. A to je v prípade chodby presne to, čo chceme. Len dajte pozor pri výbere, nech vám svetlomilná kvetinka v chodbe bez okien nechradne.

A keď už sa vezieme na vlne geometrických tvarov, bolo by na škodu nezakomponovať ich aj do koberčeka. Tento ručne tkaný béžovo-modrý gobelín Kelim Blue Triangles rozhodne nezostane bez povšimnutia, to vám môžeme zaručiť!

K dokonalosti vám už stačí snáď len zavesiť si niečo na prázdnu stenu. Či už je to obraz s motivačným citátom, ktorým si každý deň spríjemníte odchod do práce, melancholická fotografia pobrežia, alebo naopak veselé maľby vašich detí, smelo do toho.

1. Pojazdný stolček 2. Oceľové misky s patinou 3. Svetlo s detailom z mramoru 4. Obraz pobrežia 5. Kvetináč Blue 6. Vankúšik so strapcami 7. Úložné kartónové boxy

Chodba v 2. štýle

Rovnako ako v prvom stylingu chodby aj v tomto prípade hrá hlavnú úlohu pri zariaďovaní chodby vzdušný stolík na kolieskach White, aby sme si mali kam odkladať svoje veci pri príchode a pri odchode po nich zase automaticky siahli bez zbytočného hľadania. Druhým rovnakým prvkom je miesto na sedenie, či už je to lavica, kreslo či obyčajná stolička. K posadeniu sa doslova volá prekrásny vlnený vankúš Dark Green, ktorý je zdobený prešívaním z geometrických vzorov.

Dominantou celého tohto vzhľadu chodby je rozhodne stena. Tú skrášľujú obrovské obrazy, respektíve plagáty na stene. A pod pojmom plagáty si nemusíte predstavovať fotografie slávnych punkových kapiel, ktoré majú vaše deti nalepené pri sebe v izbe na stene. V tomto prípade záleží hlavne na vašom vkuse, takže môžete dať prednosť nápisom, autorským maľbám či kresbám, ako je napríklad táto stvárňujúca Twiggy. Z obyčajnej chodby sa tak znenazdajky ľahko stane priestor naplnený umením.

Chodba v zelenomodrom prevedení
Už nemusíte mať obavy z kombinácií svetlých tónov a tmavomodrej farby. Veď je to predsa zábava, ktorá ešte k tomu vyzerá skvele.

Najmä v zimedaždivých dňoch vám príde vhod jedna nenápadná vychytávka, ktorá však svoju funkciu plní na sto percent. O čo že sa to jedná? Drevené háčiky Tippetop zavesené na stene na prvý pohľad nepôsobia ako odkladací priestor, avšak ak príde návšteva alebo potrebujete na krátku dobu odložiť niekam svoj kabát, poslúžia vám spoľahlivo.

Útulnosť na prvé privoňanie

Pre romantickú atmosféru či zjemnenie priestoru sú ako doplnok do interiéru ideálne samozrejme sviečky. Ak máte nejakú svoju obľúbenú, na ktorú nedáte dopustiť, avšak myslíte si, že svojím obalom nepôsobí nijako zaujímavo, skúste ju vložiť do skleneného svietnika Turqoise od značky Ib Laursen. Alebo, najmä ak ste skutoční dizajnoví fajnšmekri, vám istoiste učaruje Kubus 8 White, netradičný svietnik v tvare kocky s ôsmimi vysokými sviečkami. Svojim luxusným vzhľadom posunie atmosféru chodby do úplne inej dimenzie.

Ak však chcete otestovať niečo úplne nové, úplne dokonalú vôňu šíriacu sa po celom obydlí dokážu vykúzliť sviečky Skog. Nielen, že pekne vyzerajú, ale tiež dokážu takmer okamžite zaplniť priestor čarovnou a uvoľňujúcou vôňou dreva a ihličia. Sami sa nachytáte, ako chodíte do chodby len preto, aby ste si mohli znovu pričuchnúť k tejto dychberúcej vôni.

Skrinka pre odkladanie vecí s krásnou vázou Omaggio
Nezabudnite, že dôležité, avšak nie príliš pekne vyzerajúce veci možno ľahko schovať do elegantných krabičiek. Priestor tak pôsobí čisto.

Rafinovaný úložný priestor

Ak by ste potrebovali nutne úložný priestor pre väčšie veci, je ideálnym adeptom pre túto pozíciu drôtený úložný kôš Petrol. Áno, máte úplnú pravdu, vyzerá úžasne už na prvý pohľad – a to môže byť pokojne aj prázdny. Ale vlezie sa do neho všeličo, či už sú to detské hračky, obliečky alebo veľká kvetina, pri ktorej spoľahlivo poslúži ako dizajnový kvetináč.

Alebo ak radi meníte detaily podľa svojej aktuálnej nálady, môžete v tomto koši uložiť ďalšie vankúše. Napríklad Confetti Black and White, opäť s dizajnom geometrických tvarov. Až budete mať chuť ozdobiť stoličku skôr čiernobielym vankúšom, nemusíte chodiť nikam ďaleko.

A ak vám to stále nestačí a chcete získať ešte ďalšie miesto naviac pre odkladanie, nie je nič jednoduchšie, než k tomuto košu zaobstarať ešte aj drevené veko oiled Oak. Práve kombinácia modrého drôteného koša s poklopom z masívneho dubu v chodbe veľmi vynikne a stane sa jej ozdobou.

Doviesť interiér do úplnej dokonalosti už nakoniec bude hračkou s nádhernými fúkanými vázami Omaggio Steel Blue od známeho výrobcu keramiky Kähler. Ich vázu má u seba doma dokonca aj dánska kráľovná, môžete si tak byť istí, že sa jedná o skutočne unikátny kúsok výnimočnej kvality.

Prehľad produktov, ktoré nájdete na bellarose.cz
1. Sviečka Skog 2. Svietnik Turqoise 3. Drôtený kôš 4. Svietnik v tvare kocky 5. Váza Omaggio 6. Prešívaný vankúš 7. Vankúše so štvorčekmi

Za krásne fotografie stylingu mnohokrát ďakujeme Katke z blogu by KOCZANSKA.

Šťastnú ruku pri výbere tých pravých doplnkov do vašej staro-novej chodby praje

za tím Bella Rose, Klára.

Nie je všetkým dekoráciám a doplnkom koniec. Výber dizajnových kúskov pokračuje!

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!