Pre milovníkov bohémskeho štýlu je dánska značka Madam Stoltz dobre známym pojmom. Nie však preto, že by sa jej štýl nepremieňal v čase, ale naopak vďaka jej originalite, živosti a kreatívnej rôznorodosti. Čerstvá kolekcia Jar – Leto 2020 (SS 2020) je toho krásnym dokladom. Zaujímalo nás, ako vyzeral tvorivý proces v zákulisí, a preto sme vyspovedali zakladateľku a návrhárku Pernille Stoltz.

Príbeh Pernille Stoltz a jej založenia vlastnej značky je predchnutý láskou k cestovaniu, túžbou objavovať netušené obzory a neustále zotrvávať v presvedčení, že všetko je možné. Snahu realizovať svoje sny a vízie, ktorá je pre Pernille tak charakteristická, dokonale vystihujú slová majiteľky Bella Rose Martiny Svadbíkovej, vychádzajúce z mnohoročnej osobnej skúsenosti:

„Pernille je svojho druhu vizionárka, ktorá je vždy niekoľko krokov pred trendmi a často vymýšľa kúsky, ktoré prídu do módy až o pár sezón neskôr.“

Otvorený postoj k životu zaviedol Pernille tiež k ústretovej podpore druhých – dlhodobo podporuje chudobné rodiny z Nai Disha, okrajovej časti Nového Dillí. Od roku 2015 zamestnáva cez štyridsať žien z tejto oblasti, ktoré pre Madam Stoltz vytvárajú jedinečné, ručne vyrábané doplnky, a získavajú tak nielen potrebný príjem pre svoje domovy, ale aj dôstojné miesto v spoločnosti.

Madam Stoltz
Kolekcia Madam Stoltz Jar – Leto 2020.

1. Najnovšia kolekcia Jar – Leto 2020 je plná hrejivých prírodných materiálov, prepracovaných vzorov a originálnych tvarov. Ktoré kúsky sa Vám osobne páčia najviac?

Milujem všetky predmety z morskej trávy a slamy. Postupne sa stali určitým „podpisom“ našej značky – slamené produkty máme v kolekciách už mnoho rokov a stále vytvárame nové návrhy. Konkrétne v kolekcii SS 2020 sme sa však zamerali na motív palmy a oka, použili sme ho v mnohých variáciách, v rôznych materiáloch, textúrach, vyšívané, ako reliéf aj ako rytinu.

2. Keď sa púšťate do nového návrhu, ako postupujete? Kreslíte, šijete, vytvárate modely?

Vždy pracujeme v predstihu jedného roku. V prvej fáze vytvoríme tzv. mood boards, čo sú knihy s veľkým množstvom fotiek toho, čo nás inšpiruje, zbierame rôzne farebné kombinácie, textúry atď. Predstavujú pre nás podstatnú referenciu, ku ktorej sa v ďalších fázach práce neustále vraciame.

Na veľké množstvo nových návrhov majú samozrejme vplyv naše bestsellery a tiež sa riadime trendmi a farbami, ktoré sú práve v móde. Vždy sa snažím mať oči otvorené, niekedy aj bez toho, aby som si to uvedomovala, pri práci s trendmi je možné totiž vždy zbadať niečo úplne nové. Zo všetkého najdôležitejšia však pre nás zostáva naša „DNA“ a tiež snaha nasledovať srdce – veľmi nám záleží na tom, aby za každou kolekciou bolo vidieť práve srdce.

Madam Stoltz
Ateliér Madam Stoltz počas tvorivého procesu.

3. Máte vždy dopredu jasnú predstavu o tom, ako by mal navrhovaný predmet vyzerať alebo sa jeho podoba skôr sama objaví v priebehu kreatívneho procesu?

Hodne inšpirácie čerpám na svojich cestách. Cestujem naozaj veľa a každá zem je inšpiratívna iným spôsobom.

4. Medzi Vašimi hlavnými inšpiráciami jednoznačne dominujú panenská dánska príroda a osobitá pestrosť Indie. Nájde sa tiež nejaký dizajnér či dizajnérka, ktorý (ktorá) na Vás mal(a) či stále má významný vplyv?

Skvelých dizajnérov je mnoho, nedá sa však povedať, že by som nasledovala niekoho konkrétneho alebo určité štýlové obdobie. Pre mňa je kľúčové nasledovať moje Srdce a môj prvý dojem. Vidím vždy hneď na prvý pohľad, či sa jedná o „madam“ produkt, alebo nie.

5. Aké trendy upútali Vašu pozornosť za poslednú dobu a ako ich máte v pláne využiť v ďalších kolekciách?

Madam Stoltz je BoHo. V našich kolekciách bude pribúdať recyklovaných, bio aj tzv. opakovane využitých reuse materiálov. Bohémsky štýl si máme v pláne zachovávať aj do budúcna.

Pernille Stoltz
Pernille Stoltz s majiteľkou Bella Rose Martinou Svadbíkovou.

6. Keď listujem katalógom SS 2020, vnímam, že zvláštny dôraz je tu kladený na výber farieb. Dalo by sa povedať, že jednotlivé odtiene a ich kombinácie vybrali skúsené oči umelca. Venujete sa Vy osobne nejakej umeleckej disciplíne, napríklad maľbe?

Viem, čo chcem a ako to chcem. Ale veľký podiel patrí samozrejme môjmu tímu grafikov a nákupcov. Maľbe sa nevenujem :-). Farby katalógu sú vždy odrazom kolekcie, na každej kolekcii pracujeme najmenej šesť mesiacov. Najdôležitejšia zostáva naša DNA a tiež jednotiaca línia, ktorá všetky produkty spája.

7. Ako vyzerá deň, keď sa nevenujete práci?

Len naozaj zriedka trávim celý deň doma. Kedykoľvek mám totiž voľno, snažím sa čo najrýchlejšie zmiznúť z kancelárie aj z domu :-). Milujem cestovanie a snažím sa túto vášeň naplňovať, čo najčastejšie je to možné.

Nai Disha
Rozvojový projekt v Nai Disha.

Za rozhovor ďakujú

AnnaBella Rose.

 

Užívajte si jedinečné kúzlo doplnkov od Madam Stoltz:

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!