Je tu máj, obdobie kvitnúcich stromov, žiarivo zelených rastlín… A možno sa zhodneme na tom, že aj našim domovom kvety a rastliny jednoducho pristanú 🙂 Jedálenský stôl rozžiari kytica čerstvo rezaných tulipánov, kútik v obývacej miestnosti oživí fikus v slamenom košíku a trebárs takú stenu v spálni by mohol zdobiť akvarelový obrázok s motívom monstery, čo poviete?
Nám sa táto myšlienka zapáčila. A keďže práve májovú kolekciu pre nás vybrala akvarelová maliarka a organizátorka akvarelových kurzov Jitka Zajíčková, poprosili sme ju, aby nás jeden taký obrázok ikonickej rastliny naučila namaľovať. Tak poďme na to.
Ako namalovať list monstery akvarelom v dvoch vrstvách
2 hodinky len pre vás
Že ste ešte nikdy neskúšali maľovať akvarelovými farbami? Nebojte sa, prejdeme si všetko krok za krokom. Vyskúšame si miešanie farieb a maľbu do mokrého i suchého podkladu. Počítajte s tým, že maľovanie zaberie asi 2 hodiny vášho času. Možno ho budete potrebovať menej, lepšie je ale mať rezervu a pokoj na prácu. Je to predsa hlavne o tej relaxácii 🙂
Zo všetkého najskôr si pripravíme pomôcky, nech máme všetko poruke, nemusíme nikam odbiehať a môžeme sa naplno venovať maľovaniu.
Čo všetko budeme potrebovať?
- akvarelový papier alebo výkres gramáže aspoň 220 g (Jitka použila menší formát A5 s hladším povrchom)
- papier, na ktorom si budete skúšať farby – stačí obyčajný výkres alebo pevnejší kancelársky papier
- vodové alebo akvarelové farby – žltá, modrá, hnedá, zelená (Jitka použila farby Gansai Tambi od Kuretake)
- biely tanierik alebo paletka na miešanie farieb
- štetce s mäkkým vlasom – silnejší aj tenší (Jitka použila veľkosť 8 a 2)
- obyčajná ceruzka a guma
- podložka, na ktorej budeme pracovať
- maliarska alebo washi páska na pripevnenie papiera
- voda a nádobka na vodu
- handrička alebo papierové utierky
A ako na to? Poďme krok za krokom
- Výkres, s ktorým budeme pracovať, si po obvode prilepíme k podložke. Zamedzíme tým neskoršiemu vlneniu papiera. Obyčajnou ceruzkou si zľahka predkreslíme tvar listu a naznačíme žilkovanie. Čím jednoduchšia vaša skica bude, tým lepšie. Nič netieňujeme, ani nekreslíme zbytočne podrobne.
- Naberieme na silnejší štetec zelenú a prenesieme ju na paletu. Môžeme si samozrejme aj namiešať vlastný odtieň zelenej zo žltej a modrej. Farby vždy miešame na palete, nie priamo vo farbách. Na začiatok budeme potrebovať len naozaj svetlozelenú, preto ju pred nanášaním na papier ešte na palete zriedime vodou.
- Svetlým roztokom zelenej postupne vyfarbíme celú plochu čepele listu. Pri vyfarbovaní sa oplatí dať si pozor a vyfarbiť list skutočne starostlivo.
- Na palete si teraz zmiešame už sýtejšiu zelenú, trebárs kombináciou s modrou alebo hnedou. Vezmeme si tenší štetec a začneme tieňovať. Vyhýbame sa miestam, kde majú byť svetlé žilky. Tmavšiu farbu nanášame tam, kde chceme mať tieň alebo zvýrazniť plasticitu listu.
- S miešaním farieb sa môžeme pohrať, vyskúšať rôzne odtiene. Postupne tieňujeme celú plochu listu. Ak je štetec až príliš vlhký, odstránime vždy prebytočnú vlhkosť osušením.
- Ak farbu položíme do mokrého podkladu, rozpije sa a často vytvára zaujímavé prechody.
- Po vyfarbení celého listu si svoju prácu prezrieme. Keď nájdeme miesta, ktoré by mali byť svetlejšie, zosvetlíte ich tak, že celé miesto pomocou štetca jemne navlhčíme čistou vodou, a potom suchým štetcom opatrne farbu odstránime. Suchý štetec stačí na miesto len položiť, farbu nasaje. Postup môžeme niekoľkokrát opakovať, kým nie sme s tieňovaním 100% spokojní.
- Keď máme čepeľ listu hotovú a suchú, vytieňuje ešte aj stonku.
- Po úplnom zaschnutí opatrne odstránime pásku.
Tradááá a obrázok je na svete 🙂 Teraz už mu len vybrať to správne miesto u vás doma. Alebo ho môžete niekomu venovať ako darček, tie vlastnoručne vyrobené sú predsa vždy tie najkrajšie. A ešte pre vás máme jednu radu na záver: Ak budete chcieť obrázok rámovať, myslite na to, že by akvarely mali byť vždy chránené sklom.
Krásne kreatívne chvíľky vám praje
Jitka & Petra & Bella Rose