Je tu máj, obdobie kvitnúcich stromov, žiarivo zelených rastlín… A možno sa zhodneme na tom, že aj našim domovom kvety a rastliny jednoducho pristanú 🙂 Jedálenský stôl rozžiari kytica čerstvo rezaných tulipánov, kútik v obývacej miestnosti oživí fikus v slamenom košíku a trebárs takú stenu v spálni by mohol zdobiť akvarelový obrázok s motívom monstery, čo poviete?

Nám sa táto myšlienka zapáčila. A keďže práve májovú kolekciu pre nás vybrala akvarelová maliarka a organizátorka akvarelových kurzov Jitka Zajíčková, poprosili sme ju, aby nás jeden taký obrázok ikonickej rastliny naučila namaľovať. Tak poďme na to.

Ako namalovať list monstery akvarelom v dvoch vrstvách

List monstery maľovaný akvarelom
Poďte si spríjemniť popoludnie kreatívnou činnosťou

2 hodinky len pre vás

Že ste ešte nikdy neskúšali maľovať akvarelovými farbami? Nebojte sa, prejdeme si všetko krok za krokom. Vyskúšame si miešanie fariebmaľbu do mokrého i suchého podkladu. Počítajte s tým, že maľovanie zaberie asi 2 hodiny vášho času. Možno ho budete potrebovať menej, lepšie je ale mať rezervu a pokoj na prácu. Je to predsa hlavne o tej relaxácii 🙂

Zo všetkého najskôr si pripravíme pomôcky, nech máme všetko poruke, nemusíme nikam odbiehať a môžeme sa naplno venovať maľovaniu.

Čo všetko budeme potrebovať?

 • akvarelový papier alebo výkres gramáže aspoň 220 g (Jitka použila menší formát A5 s hladším povrchom)
 • papier, na ktorom si budete skúšať farby – stačí obyčajný výkres alebo pevnejší kancelársky papier
 • vodové alebo akvarelové farby – žltá, modrá, hnedá, zelená (Jitka použila farby Gansai Tambi od Kuretake)
 • biely tanierik alebo paletka na miešanie farieb
 • štetce s mäkkým vlasom – silnejší aj tenší (Jitka použila veľkosť 8 a 2)
 • obyčajná ceruzka a guma
 • podložka, na ktorej budeme pracovať
 • maliarska alebo washi páska na pripevnenie papiera
 • voda a nádobka na vodu
 • handrička alebo papierové utierky
Čo všetko potrebujeme na maľovanie akvarelom?
Tak – pomôcky už máme pripravené

A ako na to? Poďme krok za krokom

 • Výkres, s ktorým budeme pracovať, si po obvode prilepíme k podložke. Zamedzíme tým neskoršiemu vlneniu papiera. Obyčajnou ceruzkou si zľahka predkreslíme tvar listu a naznačíme žilkovanie. Čím jednoduchšia vaša skica bude, tým lepšie. Nič netieňujeme, ani nekreslíme zbytočne podrobne.
Ako začať s akvarelovou maľbou?
Základ je na svete
 • Naberieme na silnejší štetec zelenú a prenesieme ju na paletu. Môžeme si samozrejme aj namiešať vlastný odtieň zelenej zo žltej a modrej. Farby vždy miešame na palete, nie priamo vo farbách. Na začiatok budeme potrebovať len naozaj svetlozelenú, preto ju pred nanášaním na papier ešte na palete zriedime vodou.
Akvarelový tutoriál - prvé ťahy štetcom
Začneme so svetlozelenou
 • Svetlým roztokom zelenej postupne vyfarbíme celú plochu čepele listu. Pri vyfarbovaní sa oplatí dať si pozor a vyfarbiť list skutočne starostlivo.
Akvarelový tutoriál krok za krokom
Postupne vyfarbíme celý list
 • Na palete si teraz zmiešame už sýtejšiu zelenú, trebárs kombináciou s modrou alebo hnedou. Vezmeme si tenší štetec a začneme tieňovať. Vyhýbame sa miestam, kde majú byť svetlé žilky. Tmavšiu farbu nanášame tam, kde chceme mať tieň alebo zvýrazniť plasticitu listu.
Akvarelový tutoriál - ako namaľovať list monstery
List začneme postupne tieňovať
 • S miešaním farieb sa môžeme pohrať, vyskúšať rôzne odtiene. Postupne tieňujeme celú plochu listu. Ak je štetec až príliš vlhký, odstránime vždy prebytočnú vlhkosť osušením.
Akvarelový tutoriál krok za krokom
Prebytočnú vlhkosť odstránime
 • Ak farbu položíme do mokrého podkladu, rozpije sa a často vytvára zaujímavé prechody.
Ako sa naučiť maľovať akvarelom
List monstery vytieňujeme rôznymi odtieňmi zelenej
 • Po vyfarbení celého listu si svoju prácu prezrieme. Keď nájdeme miesta, ktoré by mali byť svetlejšie, zosvetlíte ich tak, že celé miesto pomocou štetca jemne navlhčíme čistou vodou, a potom suchým štetcom opatrne farbu odstránime. Suchý štetec stačí na miesto len položiť, farbu nasaje. Postup môžeme niekoľkokrát opakovať, kým nie sme s tieňovaním 100% spokojní.
Ako maľovať akvarelovými farbami
Vašej fantázii sa pri tieňovaní medze nekladú
 • Keď máme čepeľ listu hotovú a suchú, vytieňuje ešte aj stonku.
Ako začať maľovať akvarelom
Nakoniec ešte stonku
 • Po úplnom zaschnutí opatrne odstránime pásku.
Ako na akvarelovú maľbu
A teraz už len popremýšľať, kam si obrázok zavesíme

Tradááá a obrázok je na svete 🙂 Teraz už mu len vybrať to správne miesto u vás doma. Alebo ho môžete niekomu venovať ako darček, tie vlastnoručne vyrobené sú predsa vždy tie najkrajšie. A ešte pre vás máme jednu radu na záver: Ak budete chcieť obrázok rámovať, myslite na to, že by akvarely mali byť vždy chránené sklom.

Krásne kreatívne chvíľky vám praje

Jitka & Petra & Bella Rose

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!