Letná sezóna má okrem zaslúžených dní voľna pre mnohých z nás ešte ďalšiu dimenziu. Kombinácia teplých dníodchodu detí na prázdniny nám ponúka skvelú možnosť sústrediť sa na vylepšovanie našich domovov. A často to vezmeme doslova od podlahy a sami seba sa začneme pýtať: „Kedy sme vlastne naposledy maľovali? A čo tá skrinka, čakajúca v kúte na znovuzrodenie? Neplánovali sme jej náhodou dať nový farebný kabátik?“

Ak sme sa trafili do vašich letných plánov, čítajte ďalej. Poradíme vám, ako pomocou farieb dodať svojmu domovu štýl a šmrnc.

 

Farby roka 2017
Farby roka 2017 (zdroj: Pinterest )

Biela, šedá a prírodné odtiene

Ak máte radi škandinávsky štýl, asi pre vás nebude žiadnou novinkou, že práve farebná paleta v bielej, šedej a prírodných tónoch tvoria jeho základný farebný koncept. Ako vyzerá typicky severský byt? Podlaha zo svetlého dreva, často ešte natretá na bielo, oživená koberčekmi či kožušinami. A prevažne biela maľovka. Možno vás ale prekvapí, že aj biela môže mať teplejšiu a studenšiu polohu (tzv. „off-white“ tóny). Ak chcete k jej aplikácii pristúpiť ako profesionáli, v miestnostiach situovaných južne vyberte skôr studenší odtieň a naopak. Že sa vám len biele steny zdajú nudné? Dodajte im štruktúru a obložte ich bielo natretými doskami alebo pretrite na bielo neomietnuté tehly.

Nabielo omietnuté tehly v škandinávskom interiéri
Typický škandinávsky interiér farbami skôr šetrí.

Škandinávske ladenie si tiež skvelo rozumie s maľovkou v šedých a prírodných tónoch aj v jemných pasteloch. Aj tu pri výbere farebného tónu všeobecne platí pravidlo svetových strán – studené odtiene na juh a hrejivé na sever. Pre kontrast môžete skúsiť časť jednej steny vymaľovať čiernou tabuľovou farbou – ideálny do kuchyne, predsiene alebo detskej izby na písanie odkazov, nákupných zoznamov a úloh. Vyzerá to skvele, ale ak máte predsa len obavy ísť s čiernou priamo na stenu, vyskúšajte na ňu najprv zavesiť čiernu tabuľu. Po čase si možno dodáte odvahu a po štetci predsa len siahnete!

Čierna tabuľa zdobia stenu v predsieni
Zdroj: Pinterest

Dajte farbám šancu!

Máte pocit, že biela a šedá volajú po oživení? Nebojte sa zapojiť do hry farby! Tohtoročné trendy navyše prajú farbám, ktoré neutrálny základ perfektne doplnia a osviežia. Ako sme už niekoľkokrát na blogu spomínali, farbou roka číslo jedna je tento rok svieža zeleň. Nie je ale v interiérových farebných hrátkach osamotená! V tesnom závese ju nasleduje popolavo modrá, svetlo ružovátyrkysová. Všetky tieto tóny si budú skvelo rozumieť s odtieňmi šedej (o bielej nehovoriac) aj vo vzájomných kombináciách. Záleží len na vás, ktorý z nich vás osloví najviac.

Interiér oživený farebnou pohovkou
Skôr ako sa pustíte do maľovania,farebné doplnky! Zdroj: Pinterest

Než sa rozhodnete pre farebnú maľovku, odporúčame farebné kombinácie vyskúšať na doplnkoch a textilných dekoráciách. Alebo vneste farbu do interiéru najprv jemným vzorom na tapete. Doprajte si pár dní a ak budete cítiť, že je to ono, postupne pridávajte. Dolaďte maľovku, dopĺňajte dekorácie, vankúše, koberčeky.

Zelená – symbol nových začiatkov

Zelenej v odtieňoch jarnej prírody, čerstvo pokosenej trávy či zrelých olív sa rozhodne báť nemusíte. Naopak – jej citlivé použitie v interiéri zbavuje úzkosti a upokojuje. Je ideálna do spálne, detskej izbičky alebo relaxačného kútika v obývačke. Jemnejšie tóny zelenej pokojne vyskúšajte ako maľovku, tapetu alebo náter, ale aj na kobercoch či na čalúnenom nábytku. Opatrnejší ju môžu do svojho domova vniesť aspoň na drobných dekoráciáchtextilných vzoroch.

Tapeta v mätovej farbe od Ferm Living
Farbu do interiéru vnesiete aj s pomocou tapety.

To isté platí aj pre tyrkysovú, ktorá je vlastne odtieňom zelenej v kombinácii s modrými tónmi. Tyrkysová má mnoho polôh – od farby morskej hladiny až po sviežu mätovú a dobre si rozumie so zemitými odtieňmidoplnkami z dreva.

Stěny v zelené v ložnici
Upokojujúca zelená je pre spálňu ako stvorená. Zdroj: Pinterest

Modrá je dobrá

Modré tóny patria ku stáliciam interiérového dekoru už niekoľko sezón. Modrá je univerzálna a napriek tomu veľmi kreatívne farba, podobne ako zelená upokojuje a inšpiruje k spomaleniu rýchleho životného tempa. Hodí sa doslova do každej miestnosti, a pretože ide o farbu studenú, najlepšie sa uplatní v priestoroch orientovaných na juh alebo tam, kde potrebujete „schladiť“. Aktuálna popolavo modrá sa bude skvele vynímať napríklad v spálni, kde bude rámovať čelo postele. Veď kto by nechcel zaspávať pod modrou oblohou, však?

Modrá výmalba i nábytek
Modrú použite bez obáv na stenu a čalúnenie. Zdroj: Pinterest

Nežná ružová

Jemné pastely na čele s ružovou aj tento rok pokračujú vo svojom víťaznom ťažení a my ich vrelo odporúčame. Aj keby sa mohlo zdať, že ide o farbu rýdzo dámsku, ak s ňou budete pracovať opatrne, uvidíte, že aj páni ju vezmú na milosť. Skúste ružovú použiť na doplnkoch alebo na maľovke jednej steny a pre kontrast skombinujte s hutnejšími odtieňmi šedej alebo tmavo modrej. Ak sa trochu obávate vymaľovať ružovo celú stenu, vyskúšajte tzv. ombre efekt, kedy tmavšie tóny postupne prechádzajú do najsvetlejších odtieňov.

Efektní ombré v růžové
Efekt ombré na ružovej stene. Zdroj: Pinterest

Rady a tipy, ako správne vymaľovať

Hoci sme vám predstavili tohtoročné farebné trendy, výber farieb pre váš domov by mali ovplyvniť predovšetkým vaše pocity. Niektoré farby upokojujú, iné naopak dodávajú energiu, ďalšie navodzujú pocit chladu alebo naopak tepla. Dôležité je, aby ste sa v nových farbách cítili dobre a uvoľnene a aby sa vám farby páčili. Pri ich výbere berte ohľad aj na ostatných členov rodiny, ich vkus a osobné potreby.

V neposlednom rade je nutné zladiť farebnosť stien s podlahou a nábytkom. Pravidlo „menej je viac“ platí stonásobne, ideálne je voliť celkovú farebnosť interiéru tón v tóne alebo použiť kombináciu maximálne troch farieb. Jemnejšie tóny na steny, sýte a výrazné farby si šetrite na doplnky a dekorácie, ktoré môžete ľahšie obmeniť.

 

Stena v tmavej zelenej farbe.
Akcentná stena dodá miestnosti hĺbku. Zdroj: Pinterest

Optické kúzla

S farbami v byte môžete dokázať doslova divy. Potrebujete priestor opticky zväčšiť, prevzdušniť a zvýšiť strop? Použite svetlé odtiene studených farieb na steny i strop, prípadne ho ponechajte biely s prechodovou linkou čo najvyššie. Rozľahlé miestnosti naopak zútulnia tmavšie odtiene teplých, ale aj studených farieb (u nich by miestnosť ale mala mať čo najviac prirodzeného svetla). Ak máte stropy veľmi vysoko, pokojne ich vymaľujte rovnakým (alebo dokonca o niečo tmavším) odtieňom ako steny.

Ak vás oslní nejaká výrazná sýta farba, použite ju len na jednu stenu alebo jej časť. Počítajte s tým, že takáto akcentačné stena na seba strhne ihneď pozornosť a zdanlivo sa priblíži. To môžete využiť na optickému rozšíreniu príliš úzkeho priestoru. Ak vymaľujete tmavšou farbou dve protiľahlé steny, miestnosť sa naopak opticky zúži. Farbami môžete tiež určiť zóny v príliš veľkej miestnosti alebo tam, kde sa deje viac činností naraz. Typickým príkladom je napríklad obytná kuchyňa.

Stěna i nábytek ve stejné barvě
Modrá komoda splýva s rovnako farebnou stenou. Zdroj: Pinterest

Pomocou farieb tiež jednoducho vyriešite niektoré chyby na kráse vašich stien. Napríklad rúrky plynového vedenia nenápadne schováte, ak ich natrite rovnakým odtieňom ako stenu. Podobne si môžete hrať aj s nábytkom. Knižnica v rovnakom odtieni ako stena za ňou nám ponúkne pohľad na levitujúce knihy, zhodne natretý úložný nábytok opticky splynie so stenou a miestnosť bude pôsobiť odľahčeným dojmom.

Kreatívne vyčíňanie

Ak ste kreatívny a radi sa hráte (a my veríme, že áno), skúste sa pozabávať s farbami na stenách. Ombré stenu sme už spomenuli, skúsiť ale môžete aj ďalšie jednoduché techniky s maximálnym efektom. Jednou z nich je napríklad nanášanie farby na stenu pomocou obyčajnej hubky na riad. Že budú na stene šmuhy? Ale presne o to nám ide! 🙂

Pamätáte na „valček“ na stenách v bytoch vašich babičiek? Aj táto metóda sa vracia a navyše si ju môžete ľahko sami vyskúšať. Stačí maliarsky valček omotať povrázkom a efektné retiazkový vzor je na svete (prípadne na vašej stene :-)). Skúšajte, experimentujte a hlavne sa bavte!

 

Technika ombré na stene
Zdroj: Pinterest

 

Prajeme, nech sa vám v nových farbách krásne býva!

Ivana & Bella Rose

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!