Zaslúžil by si váš domov trochu vzpruhy? Zároveň sa ale nechcete púšťať do veľkých akcií, ktoré by stáli všetok váš drahocenný čas a prevetrali vašu peňaženku? Jedným z najefektívnejších, časovo úsporných a cenovo dostupných riešení je výmaľba. Či už si lámete hlavu, ako vymaľovať jednu izbu alebo ako vymaľovať byt – tento článok je návodom, podľa ktorého to zvládne naozaj každý! Tak ešte položte valček a poďte si rozšíriť obzory ohľadom trendov v maľovaní izieb a zoznámte sa s inšpiratívnymi nápadmi na maľovanie izieb, vďaka ktorým naberie domov úplne nový rozmer.

Ako vymaľovať byt? Spísali sme pre vás odpovede na najčastejšie kladené otázky:

  1.  Aké farby v interiéri zvoliť?
  2.  Aké sú vzory maľovania izieb?
  3.  Ako vymaľovať obývačku?
  4. Ako vymaľovať detskú izbu pre chlapca aj pre dievča?
  5.  Tipy, ako vymaľovať spálňu.
  6.  Nápady, ako vymaľovať kuchyňu.

Pár základných rád na úvod

Farby dokážu doslova divy. Potrebujete priestor opticky zväčšiť, prevzdušniť a zvýšiť strop? Použite svetlé odtiene studených farieb na steny aj strop, prípadne ho ponechajte biely s prechodovou linkou čo najvyššie. Priestranné miestnosti naopak zútulnia tmavšie odtiene teplých, ale aj studených farieb (pri nich by miestnosť ale mala mať čo najviac prirodzeného svetla). Ak máte stropy veľmi vysoko, pokojne ich vymaľujte rovnakým (alebo dokonca o niečo tmavším) odtieňom ako steny.

Ak vás oslní nejaká výrazná sýta farba, použite ju len na jednu stenu alebo jej časť. Počítajte s tým, že taká akcentná stena na seba strhne ihneď pozornosť a zdanlivo sa priblíži. To môžete využiť na optické rozšírenie príliš úzkeho priestoru.  Ak vymaľujete tmavšou farbou dve protiľahlé steny, miestnosť sa naopak opticky zúži. Farbami môžete tiež vymedziť zóny v príliš veľkej miestnosti alebo tam, kde sa deje viac činností naraz. Typickým príkladom je obytná kuchyňa.

Ešte kým vyleziete na štafle a rozoženiete sa valčekom po stenách, je potrebné plochu poriadne pripraviť. Vďaka tomu vám nová výmaľba bude robiť radosť dlhé roky. Preto nezrovnalosti zapravte sadrou, očistite plochu, natrite penetráciou a máte spolovice hotovo! V nasledujúcich bodoch odkryjeme rady, tipy a inšpirácie, v ktorých nájdete odpovede na najčastejšie kladené otázky.

 1) Aké farby v interiéri zvoliť?

Sú to práve farby, ktoré utvárajú celkové pocity z daného priestoru. Navodzujú atmosféru, pomáhajú k sústredeniu, upokoja, nabudia, vedia prepojiť interiér aj pozmeniť celkový jeho charakter. Skôr než trendmi je dôležité obklopiť sa takými farbami, ktoré sú vám príjemné. Len vďaka tomu sa budete cítiť doma komfortne. Ak nemáte vyhranený vkus alebo tápete, nasledujúce riadky by nemali utiecť vašej pozornosti. Zo všetkého najskôr si môžete urobiť malý test. Aká paleta farieb je vám bližšia?

Odtiene farieb pre interiér

a) Prilákali vás odtiene sálajúce teplým podtónom? Ten v priestore pôsobí sám o sebe hrejivým dojmom. Výborne vyzerajú v kombinácii s drevom. Ideálne pre zimomrivcov, ale predovšetkým pre milovníkov klasického skandinávského stylu.

b) Chladnejšie tóny prinesú do miestnosti vzdušnejší pocit a dokážu ju opticky zväčšiť. Krásne si rozumejú s bytovými doplnkami a dekoráciami v prírodných farbách. Ak túžite po chladnejšom dojme z miestnosti, neváhajte studené farby skombinovať s kovovými materiálmi.

Voľte v interiéri jednoduchšie kombinácie farieb

Máte vo zvyku často meniť bytové dekorácie? Výmaľba jedným odtieňom je pre vás stávkou na istotu. V zásade platí, že svetlejšia paleta farieb priestor opticky zväčší a presvetlí. Bojíte sa efektu „sterilného prostredia“? Bielu farbu jemne natónujte krémovým odtieňom, alebo ju doplňte dekoráciami v zemitejších odtieňoch,

světlý interiér
Svetlé farby interiér opticky zväčšia a prevzdušnia.

Tón v tóne čaro monochromatického interiéru

Najlepšie funguje s neutrálnymi farbami. Nezáleží na tom, či zo skupiny teplejších (béžová, krémová, svetlo hnedá) alebo chladnejších (sivá a tlmené odtiene). Uvádza sa, že tri až štyri odtiene jednej farby si v interiéri porozumejú priam dokonale. Širšia škála by mohla na mnohých pôsobiť prekombinovaným dojmom. Celkovo by tak mohol byť priestor vnímaný chaoticky. A to nechceme. To isté platí aj o stenách. Ak sa chystáte na výmaľbu otvoreného priestoru, tu podajú monochromatické farby heroický výkon.

monochromatický interiér

2) Nuda stranou. Aké sú vzory maľovania izieb?

Môže si váš priestor dovoliť trochu divočiny? Neviete? V tom prípade budete musieť zapojiť vašu fantáziu a so šálkou lahodnej kávy a prižmúreným okom sa mu pozrieť na zúbok. Minimalistický priestor má pre osobitú výmaľbu stien takmer “zelenú”. Za predpokladu, že chcete osviežiť jeho pokojný ráz. Nepúšťajte sa však do špecifickejšej výmaľby, ak pôsobí už teraz priestor neprehľadným dojmom.

Ak ste kreatívni a radi sa hráte (a my veríme, že áno), pustite sa smelo do hrátok s farbami na stenách! Zhrnuli sme terajšie trendy maliarskej dekoratívnej techniky, s ktorými si poradí aj úplný začiatočník!

Inšpirácia maľovania izieb so vzormi

Maliarske techniky výmaľby stien
a) tupovanie, b) žilkovanie, c) batikovanie, d) štrukturálny náter, e) podľa šablóny

a) Tupovanie – touto technikou docielite efekt prírodného materiálu. Ideálne na rôzne podklady. Finta spočíva v otláčaní – najčastejšie hubky. Najprv namočte hubku do vody, vytlačte ju, potom ju namočte do farby, a potom zľahka otláčajte na stenu. Pre ešte vierohodnejší výsledok zvoľte 2 – 3 nepatrne odlišné odtiene. Túto metódu môžete vykonávať na suchom podklade, kde bude vzor viac definovaný. Prirodzenejší charakter docielite na mokrom podklade.

tupování stěn
Tupovanie zvládne naozaj každý. A výsledok môže vyzerať napríklad takto.

b) Žilkovanie – jednoduchá technika, ktorá vytvorí odvážny vzhľad. Najviac sa bude vynímať v modernom nordic interiéri. Túto kreatívnu techniku zvládnete ľavou-zadnou! Vrývaním hrubých štetín kefy do vlhkej farby vznikne osobitý dekor. Rovnako ako pri iných dekoroch, aj túto techniku by sme aplikovali len na jednej stene.

c) Batikovanie – nielen tričká, ale ani steny neminul tento trend, na ktorý narazíte v nejednom magazíne o bývaní. Postačí vám hrubšia, neumelá tkanina. Namočte tkaninu do vody a vyžmýkajte. Potom do farby, (pozor, musí byť riedka) a hurá na stenu. Batikovanie je skvelým riešením do akýkoľvek priestorov. Obzvlášť ak máte malých šibalov, obtlačené ťapkanice sa ľahko stratia.

d) Štrukturálne nátery – hrboľaté steny sú in! Súčasným trendom dominujú štruktúrované dekory stien. Nedokonale dokonalý náter obohacuje interiér ležérnym charakterom. Použiť môžete špeciálnu farbu. Vyzdvihne nerovnosti a presvedčí o ich zámere. Siahnuť ale môžete aj po špeciálnom valčeku či štruktúrovacej pištoli. Výsledný efekt ovplyvní spôsob, akým je farba nanášaná.

strukturální nátěr na zdi
Výrazný štrukturálny náter na stene je trendom posledných rokov.

ako vymalovať obývačku

e) Vzory podľa šablóny – vzory oživia smutný interiér.  Aby ste docielili vytúžený výsledok, zvoľte na dekorovanie iba jednu stenu. Nemusíte ísť nutne do kontrastných farieb. Ako sme už písali, tohtoročné trendy vítajú zemitosť a neutrálnosť s otvorenou náručou. Vezmite dekorovanie do svojich rúk a s tupovacím štetcom a vybranou šablónou sa vrhnite na steny. Prácu a energiu uľahčia tapety, ktoré stačí “iba správne” aplikovať.

Pamätáte na “valček” na stenách v obývačke našich starých rodičov? Práve táto metóda sa tiež vracia a navyše si ju môžete ľahko sami vyskúšať. Valček stačí omotať špagátikom a retiazkový vzor je na svete (poprípade na vašej stene 🙂 ). Skúšajte, experimentujte a hlavne sa bavte!

3) Ako vymaľovať obývačku?

Obývačka – miesto, ktoré je stredobodom domu. Miesto, kde dochádza k rodinným poradám a priateľským stretnutiam pri poháriku bieleho. Ak si nejaká izba zaslúži popustiť uzdu fantázii, potom je to práve obývačka. A aké farby stenám v obývačke najviac pristanú?

Hlási sa o slovo a my musíme uznať, že právom. Tým z vás, ktorí sa radi nechávate inšpirovať na Pintereste, neuniklo, že medailu získala eukalyptová farba, ktorá si rozumie ako s prírodninami, tak s izbovými rastlinami. Obzvlášť bohémskym interiérom sa z nej tají dych. Aj ona môže mať mnoho podôb. Svetlejšia alebo tmavšia? Ktorá sa pozdáva vám?

eukalyptová barva v interiéru
Eukalyptová farba si skvele rozumie s bohémsky ladenými interiérmi.

Máte v obývačke sedačku vo výraznej a teplej farbe? Vymaľujte steny v neutrálnych odtieňoch sivej a bielej. Sivý múr krásne „dorovná“ oranžovú sedačku a miestnosť bude pôsobiť harmonicky.

Jak vymalovat obývák
Ukočírovanie výrazných kúskov nábytku sivou farbou = dokonalá symbióza.

Ako vymaľovať obývačku so sivou sedačkou?

Môžeme povedať, že sivej sedačke sa zavďačíte skoro každým odtieňom. To preto, že sivá je ľahko kombinovateľná a nadčasová. Posvieťme si však na sivé sedačky, ktoré sú súčasťou škandinávsky ladených interiérov. Tie najviac potešíte neutrálnymi farbami. Ak sedačku obkolesia čisto biele steny, stane sa, či už chcete alebo nie, stredobodom miestnosti. Okrem bielych stien nešliapnete vedľa ani so svetlosivými odtieňmi. Vyvarujte sa nesúrodosti – vyberajte také farby, ktoré sálajú chladným podtónom. Priestor získa zjednotený vzhľad.

Tip! Riaďte sa pravidlom svetových strán – so studenými odtieňmi na juh a s hrejivými na sever.

Jak vymalovat ložnici se šedou sedačkou inspirace
Sivá sedačka si bude krásne rozumieť s bielou výmaľbou.

5) Ako vymaľovať detskú izbu?

Detská izba – miesto nikdy nekončiacej fantázie s rozprávkovým charakterom. Výrazné farby však ustupujú do pozadia.  Súčasným trendom totiž dominujú neutrálne farby a ich tlmené odtiene, rovnako ako aj pastelové. Sú ľahko kombinovateľné, nadčasové a pôsobia pokojným dojmom. Čo oceníte obzvlášť vtedy, ak máte doma malých nezbedníkov. Tieto farby podporia sústredenosť, umožnia pokojné zaspávanie pri popoludňajšom šlofíku, a len tak sa neopozerajú. Výborne si rozumejú v kombinácii s dreveným nábytkom a trendy prírodnými dekoráciami. Okrem iného – béžová, krémová a ďalšie jej príbuzenstvo poskytne navyše príjemne hrejivý pocit.

Sivá farba nemusí vôbec pôsobiť smutne – čo hovoríte?
Krémové a pastelové farby na stenách dodajú detskej izbičke nežný nádych.

Dodajte detskej izbičke hravosť so vzormi na stenách!

Vezmite do rúk štetec, hubku a prírodnú pečiatku zo zemiaka a vytvorte na stenách vzory podľa vlastnej fantázie. Tohtoročnými trendmi sú jednoduché vzory ako – bodky, čiarky, malé dúhy. Tu sa fantázii medze nekladú, a preto – čím autentickejšie a dokonale nedokonalé – tým osobitejší bude výsledok. Veríme, že maľovanie bude pre vás odreagovaním. Koniec koncov malé ratolesti môžu pridať ruku k dielu.

TIP: Vyrobte pečiatky pre malých pomocníkov! S bodkami vám pomôže korkový špunt od šampanského. Páčia sa vám trochu šišaté (teda „boho“) bodky? Prepolený zemiak je skvelou pečiatkou.

vzory na zdi v dětském pokoji

Detskú izbu príjemne oživí aj tapeta. Tá podporí hravosť a dodá izbičke šmrnc. Čo by ste povedali na tapety od dánskej značky Ferm Living, na ktorých sa podieľajú nadaní dizajnéri? Tieto konkrétne vznikli v spolupráci s britskou ilustrátorkou Katie Scott.

Tapety od dánskej značky Ferm Living nájdete tu.

Aké farby zvoliť do izbičky pre chlapca?

Nie je modrá ako modrá. Napríklad tieto farby z namiešanej palety nenarušia škandinávsky ráz vášho domova. Už si nemusíte lámať hlavu ako vymaľovať izbičku pre chlapca, vybrali sme pre vás odtiene, ktoré malí šibali ocenia. Či už zázemie malého námorníka, lúpežníka alebo superhrdinu – tieto farby padnú do chlapčenského zázemia ako uliate!

 

Vo výsledku to môže vyzerať napríklad aj takto:

Pokoj pro kluka výmalba
Detská izba pre chlapca v modrých odtieňoch.

Ako vymaľovať izbičku pre dievča?

Jemné pastely na čele s ružovou aj tento rok pokračujú vo svojom víťaznom ťažení a my ich vrelo odporúčame. Vymaľujte malým princeznám steny ich kráľovstva príjemným odtieňom, v ktorom sa budú cítiť ako v rozprávke! Vyhnite sa presladeným odtieňom a stavte radšej na tlmenejšie farby. Na inšpiráciu sme namiešali malú ochutnávku trendy farieb.

Jak vymalovat pokoj pro holku

Púdrovo ružová či jemná pastelová fialová?

Pastelové barvy do pokojíčku

6) Ako vymaľovať spálňu?

Ak je doma miesto, ktoré skôr než výrazne kontrastným vzorom dáva prednosť jednoduchej výmaľbe, potom je to určite spálňa! Patríte k priaznivcom svetlých farieb alebo sa vám lepšie zaspáva v tmavej spálni? Obe varianty idú ruka v ruke so súčasnými trendmi. Môžete si byť istí, že ich len tak všeličo nezosadí. Je to jednoduché. Komu by sa dalo zaspávať v obklopení výrazných vzorov, najlepšie vysoko kontrastných farieb, no nie? To by ste potom s pokojom mohli prepočítavať ovečky až do rána.

Doprajte svojej spálni neutrálne farby

Spálni pristanú neutrálne odtiene v teplých aj chladnejších podtónoch. Svetlé steny budú spriaznenou dušou svetlému nábytku spoločne s dekoráciami a textilom v monochromatických odtieňoch.

světlé stěny v ložnici
Svetlo vymaľovaná spálňa priam nabáda k odpočinku.

 

Tmavé farby v interiéri sú pre niekoho ponuré, pre druhého oázou pokoja. Spálňa je jednoznačne miestnosť, kde si môžete tmavé tóny na stenách dopriať. So správnymi doplnkami a dekoráciami docielite spálňu ako z magazínu o bývaní.

TIP: Nie nadarmo sa hovorí, že zelená upokojuje a znižuje pocit úzkosti. Skôr než po tej výraznej, ktorá by dokázala svietiť aj v tme, siahnite radšej po smaragdovej alebo nami ospevovanej eukalyptovej. Pre spálňu a relaxačný kútik je priam stvorená!

tmavé stěny v ložnici
Spálňa v tmavých farbách vôbec nemusí pôsobiť ponuro.

7) Ako vymaľovať kuchyňu?

Ak je miestnosť, v ktorej je potrebné obzvlášť brať ohľad na výber farby, potom je to okrem detskej izby práve kuchyňa. Preto vyberajte vysoko odolné farby, ideálne tie umývateľné. Také, ktoré nerozhodí väčšie množstvo pary ani mastnoty.

Akú farbu zvoliť do kuchyne a jedálne? Svetlé farby, ako sú krémová, biela káva, slonová kosť, off-white a pod., sú odpoveďou pre širokú škálu kuchýň, pretože nájdu spoločnú reč s nábytkom z masívneho dreva v tmavom aj vo svetlom odtieni. Tieto farby navyše majú jednu skvelú vlastnosť – nenarušia celkové vnímanie priestoru a výborne umiernia rozdielne dekory linky a podlahy.  A môžete si byť istí, že len tak trendy neopustia! Výsledok môže vyzerať napríklad takto.

 

kuchyněKuchyňu určite nemusíte ladiť iba tón v tóne. Kontrastom rozhodne nič nepokazíte, ba naopak. Tento rok frčí tlmená zelená alebo kovovomodrá (po tých srdce bohémskych priestorov len zaplesá). Nakoniec všetky farby, ktoré sú prekryté pomyselným sivým šatom.

Barvy do kuchyně
Tlmená zelená farba dodá vintage ladenej kuchyni šmrnc.

Veríme, že vás náš podrobný sprievodca maľovaním bytu a izieb inšpiroval.

Aby sa vám v nových farbách krásne bývalo, to vám praje

Anna & Bella Rose

Máte vymaľované? Doprajte svojmu domovu porciu luxusných bytových doplnkov. Krásna atmosféra u vás doma tkvie práve v maličkostiach:

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!