Neodkladajte vianočné upratovanie domova až na poslednú chvíľu. Naplánujte si ho tak, aby ste mali priestor na prežitie Vianoc v skvelej nálade. Ak chcete tohto roku zvládnuť upratovanie naozaj bez stresu, je dobré vytvoriť si plán, aby tak všetci členovia domácnosti vedeli, čo sa práve bude upratovať, a mohli priložiť ruku k dielu. Hlavne sa nebojte požiadať o pomoc, uvidíte, že keď vás na to bude viac, bude zrazu čas pri upratovaní ubiehať omnoho rýchlejšie. Na Štedrý deň vás potom už bude čakať len čas s rodinou u rozprávok a vianočných cukroviniek.

Pusťte sa do toho včas

Začnite triedením obsahu skríň a úložných priestorov. Možno je na čase zbaviť sa starej bundy, ktorá má roky rozbitý zips, vytriediť deťom hračky alebo dať košom starému riadu, ktorý aj tak nepoužívate, pretože má odštiepené okraje. Po vytriedení sa vám neskutočne uľaví. Takýto úvod všeobecného upratovania vám dá energiu a pozitívnu náladu na niekoľko budúcich týždňov. Pri tejto príležitosti je tiež dobré skontrolovať stav vianočných ozdôb. Možno sa vám budú hodiť nové svetlá na vianočný stromček alebo zistíte, že ešte potrebujete sadu vianočných ozdôb. Teraz je ideálny čas na nákup, aby ste všetko mali včas.

Úklid, předvánoční úklid
S kvalitnými handričkami pôjde upratovanie lepšie. A naviac pekne vyzerajú!

Obývačka, spálňa a detská izba

Ak ste sa držali nášho predchádzajúceho bodu, máte skrine a šuflíky vytriedené. Upratovanie teraz pôjde o niečo lepšie. Pozornosť venujte kobercom, otrite svietidlá a v spálni a detskej izbe vysajte matrace. Čistenie sedačiek a čalúnenia je dobré prenechať špecializovanej firme, len im zavolajte včas. Pred Vianocami majú pomerne plné kapacity.

Cez predsieň do kuchyne

Tesne pred vianočnými návštevami uvoľnite vešiaky a háčiky pre bundy a kabáty hosťov, rovnako tak aj botník. Nezabudnite, že aj predsieň si môžete vianočne nazdobiť. Okrem dekorácií môžete tiež umiestniť do rohu difuzér, ktorý hostí aj vás uvíta nádhernou vôňou. Pred Vianocami je asi najťažšie upratovanie kuchyne. V druhej polovici mesiaca sa totiž stáva skutočným bojiskom, kde sa odohráva boj o dokonalé cukrovinky, dokonalú vianočku, varené víno a následný zemiakový šalát s rezňami. Tým, že vykonáte dôkladné upratanie skriniek, čistenie obkladov, umývanie okien a vyčistení rúry a chladničky v týždňoch pred Vianocami, ušetríte si množstvo práce tesne pred Štedrým dňom.

Jak zvládnout předvánoční úklid bez stresu? Poradíme vám pár tipů!
Smelo do toho, pol je hotovo.

Od stien k stropu

Často sa pri upratovaní zameriavate na sklenené dosky, sporák a kúpeľňu. Vianočné upratovanie ale možno chce o štipku viac. Čo takto steny? Najjednoduchšie čistenie je štetcom na tyči zabaleným v tenkej handričke, ktorým zametiete stenu od hora dolu. Na steny pokryté tapetou alebo omývateľným náterom môžete použiť vlhkú handričku (aj s trochou čistiaceho prostriedku). Nezabudnite na dekorácie visiace na stenách (obrazy, zrkadlá, lampy atď.), rovnako ako na radiátory.

Čas na okná

Začnite čistenie okien otieraním rámov a zárubní suchou handričkou. Potom ich umyte teplou vodou a saponátom. Ak máte žalúzie, vyčistite ich tiež. Najlepšie sú špeciálne čističe na okenné tabuľky, pre vaše pohodlie siahnite po tých, ktoré sú v postrekovači. Väčšinou ich stačí len nastriekať na okná a otrieť do sucha. Ideálna je na to mäkká flanelová handrička alebo papierová utierka. Nakoniec otrite garniže navlhčenou handričkou a zaveste vyprané záclony a závesy. Môžete ich aj vysať, rada vysávačov má funkciu nastavenia priamo na vysávanie záclon a závesov.

Čistič na okna
Dokonalá čistota, okná bez šmúh a prevoňaný dom.

Hurá na sviatočný stôl

Je najvyšší čas postarať sa o sviatočný stôl. Ten by mal byť elegantný, rafinovaný, slávnostný. Iný, než je u vás bežné, aby ste pri večeri mali skutočne sviatočný pocit. Veľký dojem robia aj malé predmety – obrúsky, svietniky a sviečky, niekoľko smrekových vetví. Okrem dekorácií si pripravte obrus a skontrolujte, či je kompletný riad, ktorý chcete použiť pre štedrovečernú večeru. Ak chcete, aby sa taniere a príbory krásne leskli a neboli na nich vidieť žiadne stopy po vode, otrite ich ihneď po umytí.

Štedrý deň

Pokiaľ bolo vianočné upratovanie vykonané podľa predom dohodnutého harmonogramu, stačí ráno na Štedrý deň iba vyskočiť z postele a užiť si nádherný sviatočný deň plný dobrôt, pohody a prekvapení!

Vánoce, vánoční dekorace, výzdoba, advent
Keď si všetko naplánujete, bude Štedrý deň len o chvíľkach s rodinou. Zdroj: Pinterest

Trochu tej motivácie

Chýba vám motivácia na upratovanie? Považujete boj proti špine za nudnú povinnosť, ktorú musíte pred Vianocami urobiť? Pozor, úspech spočíva v správnom prístupe. Vianočné upratovanie je napríklad skvelé v boji proti nadbytočným kilám.

  • Umývanie okien je veľmi dobré cvičenie pre štíhle ramená. Počas jednej hodiny takejto práce spálite až 220 kalórií!
  • Vysávanie vám zase pomôže spevniť brucho a zadok, ale nezabudnite si vždy drepnúť namiesto ohýbania, keď budete vysávať ťažko prístupné miesta. Vysávaním bytu spálite okolo 180 kalórií.
  • Umývanie podlahy mopom spáli asi 150 kcal.

Čím viac budete upratovať, tým viac budete posilňovať svoje telo, takže nečakajte a pustite sa do práce! Večer na vás bude čakať zaslúžený rezeň a zemiakový šalát.

Ľahké upratovanie vám praje Martina a Bella Rose

 

Svoj nádherne čistý domov si na sviatky nezabudnite patrične vyzdobiť:

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!