Malý kúsok prírody a trocha nerušeného odpočinku na čerstvom vzduchu uprostred mestského zhonu. To pre mnohých z nás znamená balkón. Nemusíte však disponovať rozľahlým priestranstvom, aby ste si užili príjemnú atmosféru, ktorú môže vonkajšie posedenie ponúknuť. Aj malý balkón môže byť oázou pohody, do ktorej sa budete radi vracať.

Pozrite sa, ako sa s malým priestorom vysporiadala blogerka Ninnulina, a načerpajte inšpiráciu pre vlastnú prestavbu. Pretože ako hovorí Nina, malý balkón nie je problém, ale výzva!

Balkón blogerky Ninnuliny. Zdroj: archív Niny

Začíname! Spíšte si očakávania

Podľa Niny je pri prestavbe akejkoľvek miestnosti potrebné sa najprv rozhodnúť, čo od nej očakávate. ,,Napíšte si, na čo má miestnosť slúžiť, a čo v nej chcete robiť. Ja som v prípade malého balkóna túžila hlavne po zútulnení, aby sme sa tam cítili príjemne.“ Slovo môžete dať aj deťom, ktoré budú iste túžiť po priestore na hranie rovnako, ako tie od Ninnuliny. Tiež malá záhradka alebo len pohodlné posedenie má na balkóne svoje právoplatné miesto. Aj na tom malom!

Nina mala k dispozícii priestor o veľkosti 1,8 × 1,25 m a rozhodla sa, že sa doňho vojde ako pieskovisko pre deti, tak aj miesto na kvety a hrášok, rovnako ako malé posedenie. Nesmela však chýbať ani tá správna atmosféra, preto sa najprv pustila do výberu produktov, aby si ujasnila predstavu o celkovom štýle.

Pri zútulňovaní balkóna myslite na rastlinky. Dodajú priestoru život a farbu, rovnako ako kvetináče, u ktorých sa rozhodne nebojte tvarov a textúr. Na balkóne sa bude dariť bylinkám, farebným petúniám alebo voňavej levanduli.

Produkty na balkon
Výber balkonových dekorácií. Zdroj: archív Niny

Čas na základné úpravy

Priestor si rozvrhnite tak, aby vám vyhovovalo umiestnenie vecí. Nemusíte sa však obmedzovať len na podlahu, ktorú budete potrebovať na posedenie. Vysaďte teda kvetináče na drevenú poličku alebo využite závesné hrantíky, ktorými zakryjete zábradlie.

Pokiaľ ste si obľúbili trend drevných paliet, nebojte sa ich použiť napríklad na nízke posedenie, ktoré však ľahko vykúzlite aj bez pomoci nábytku. ,,Stolček a stoličky sme neriešili, pretože nám stačí posedenie na zemi. Na Bella Rose som si vybrala perfektný podsedák, ktorý si vždy privlastním,“ píše Nina.

Sedieť sa vám bude skvele aj na väčších vankúšoch, koberčeku alebo mäkkej deke, ktorú môžete vždy zbaliť a schovať doma. Pri presádzaní rastliniek vám tak nebude prekážať, rovnako ako vankúše, ktoré ľahko naskladáte na seba. Pokiaľ si tu a tam potrebujete odložiť kávu, knihu alebo napríklad počítač, môžete na zábradlie umiestniť závesný stolček.

Balkonové posezení
Balkónové posedenie. Zdroj: archív Niny

Pustite sa do dekorovania!

A teraz tá zábavnejšia časť. Posaďte rastlinky do vybraných kvetináčov, košíky alebo bedničky naplňte záhradníckymi potrebami a ak milujete sviečky, rozhodne nezabudnite na vonkajšie svietniky alebo lampášiky. Pri večernom posedení vytvoria svetlo tak akurát na doliatie pohára vína alebo obľúbeného letného pitíčka. A pokiaľ chcete svetla viac, zaveste na zábradlie svetelnú reťaz v podobe lampiónikov alebo len drobných žiarovčičiek.

V prípade, že ste sa rozhodli pestovať paradajky alebo napríklad hrášok ako Nina, môžete z väčších hrantíkov vytvoriť praktickú prírodnú zástenu, vďaka ktorej budete príjemne oddelení od okolitého sveta (a susedov).

Nakoniec pridajte drobné detaily, ako napríklad šikovné poháre na limonádu, štýlové podtácky alebo napríklad drobnosť pre deti, ktorým môžete urobiť radosť aj ich vlastným priestorom na hranie.

Květináče
Kvetináče značky ferm LIVING. Zdroj: archív Niny

Malý balkón a deti: Drobnosti, ktoré ich potešia

Pokiaľ budú na balkóne šantiť tiež vaše deti, pridajte im drobné miesto na hranie. Nina vytvorila malé pieskovisko, ktoré je však nadmieru štýlové, preto nenaruší celkový vzhľad, na ktorom ste toľko pracovali. Plastovú nádobu s pieskom uložila do drevenej bedničky, a vytvorila tak dcérkam praktickú hračku, ktorá ale zachováva úhľadnosť balkóna.

Deti potešia aj hravé kvetináče, farebné osvetlenie alebo napríklad drobnosť v podobe malých vázičiek, do ktorých si môžu vložiť natrhané kvety z prechádzky. A pokiaľ vám predsa len zostáva trochu miesta naviac, nafukovací bazénik pre najmenších bude rozhodne privítaný s jásotom!

Dětské balkonové pískoviště
Detské balkónové pieskovisko. Zdroj: archív Niny

Nech už výzdobu balkóna pojmete v akomkoľvek štýle, vedzte, že aj na malom priestore dokážete veľké veci. Dúfame, že sme vás k tomu aspoň kvapku inšpirovali, a že vám niektorý z tipov od Ninnuliny príde vhod.

Množstvo odpočinku na vašom balkóne praje

Michaela a Bella Rose

Pre zútulnenie nielen malého balkóna sa vám môžu hodiť tieto drobnosti!

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!