Prepadne vás občas chuť byť kreatívny? Niečo vyrobiť, vymyslieť, namaľovať? Ak áno, potom sa poďte inšpirovať, ako to má so svojou kreativitou na papieri aj v domácnosti akvarelová maliarka Jitka Zajíčková, ktorá pre nás vybrala májovú kolekciu.

Jitka sa venuje hneď niekoľkým druhom umenia, do toho usporadúva akvarelové kurzy a miluje varenie. Ako to všetko stíha, ako sa k umeniu vlastne dostala a ako to vyzerá u nej doma?

Ako žije a býva akvarelová maliarka Jitka Zajíčková
Ako žije a býva akvarelová maliarka Jitka Zajíčková? Foto: Jitka Zajíčková

Od akvarelu, cez korálky až po varenie

Jitka, prezraďte nám, akým všetkým aktivitám sa vlastne venujete? Maľujete, ilustrujete, tvoríte šperky, …

Mám veľmi rada akvarel, páči sa mi jeho jemnosť, priezračnosť. Pretože mám veľmi rada aj papier, vystrihujem alebo vyrezávam motívy, ktoré potom kolážujem. S papierom súvisí aj technika linoryt, ku ktorej si občas odskočím. A učím aj ručnú výrobu pečiatok.

Keď mám všetkého kreslenia dosť, vznikajú modelované brošne, korále a bábiky alebo napríklad kvety z recyklovaných plastov, ktoré som prezentovala na pár výstavách. A keď chcem úplnú zmenu, tak varím. 🙂 Buď jedlo alebo domácu kozmetiku.

Čo všetko vlastne akvarel vo vašom poňatí zahŕňa?

Akvarel je čarovná technika, ktorá sa ľahko kombinuje s ďalšími technikami. Mojou špecialitou je kombinácia akvarelu s tušovou maľbou sumi-e. Orientálny prístup k maľbe používam v európskom poňatí akvarelu. V oboch technikách sa používajú vodou riediteľné farby, veľkú dôležitosť má voda aj proces schnutia. Tak prečo si nevziať z každej techniky to najlepšie a neskombinovať ich? 🙂

Pre jednu výstavu som dokonca akvarel kombinovala s plátkovým kovom a metalickými farbami. Akvarel sa tiež úžasne snúbi s ručne písaným písmom, čo rada využívam najmä pre návrhy blahoželaní. Vždy som sa rada hrala, takže mám aj veľmi rada rôzne „piplačky“. Najšťastnejšia som, keď mám v ruke tenučký štetček a zaoberám sa trebárs nejakou botanickou maľbou. To potom myslím len na tie detailné ťahy…

Akvarelové maľby dokáže skvele doplniť kaligrafický nápis.
Akvarelové maľby dokáže skvele doplniť kaligrafický nápis. Foto: Jitka Zajíčková

A ako ste sa vôbec k akvarelu dostali?

Viem, že to bude znieť ako klišé, ale maľovala som a kreslila už od detstva. Viac som sa tomu začala venovať v čase, keď som čakala syna a bola doma na rizikovom tehotenstve. Kúsok od nás je malý obchod s výtvarnými potrebami, kde majú pôvodný nábytok, ktorý bol navrhnutý priamo podľa panvičiek s umeleckými akvarelmi UMTON (UMTON je česká značka majstrovských akvarelov). Akonáhle som tam vošla a uvidela ešte pôvodné, ručne maľované vzorkovníky a zacítila tú nezameniteľnú vôňu papierov, farieb a ceruziek, bola som stratená! Kúpila som si prvú sadu akvarelov, pár štetcov a papiere… A už nebolo cesty späť.

Čo najradšej maľujete a čo je pri tvorení vašou inšpiráciou?

Maľujem to, čo žijem. Keď boli deti malé, maľovala som detské motívy, obrázky priamo pre nich na želanie. Pri synovi to boli hlavne mačky, dinosaury, trochu som trpela pri maľovaní strojov a techniky. 🙂 S dcérou som si rozšírila záber o princezné, šperky a hlavne sa naučila miešať nepreberné množstvo ružových a fialových odtieňov. V súčasnej dobe idem na kvetinovej vlne, ktorá ma drží už pár rokov, maľujem ale aj jedlo, zvieratá… Mám veľmi rada botanickú maľbu a raz by som veľmi rada vytvorila maľovaný herbár alebo ilustrovala encyklopédiu.

Inšpiráciu hľadá Jitka hlavne v prírode
Inšpiráciu hľadá Jitka hlavne v prírode. Foto: Jitka Zajíčková

Kurzy akvarelu

Kde sa vzal Váš nápad organizovať akvarelové kurzy?

Keď som začínala akvarelom maľovať, nebolo toľko návodov a tutorialov ako teraz… Kúpila som si jednu knihu a začala podľa nej maľovať. Išlo to cestou „pokus – omyl“. Časom som si našla svoj spôsob, ktorý mi vyhovuje a ten aj odovzdávam ďalej. Zrejme preto, že mám pedagogické vzdelanie, majú kurzy taký úspech.

V súčasnej dobe je akvarel trendom, v tej základnej jednoduchej podobe štylizovaných kvetov a ornamentov na nás vyskakuje doslova na každom rohu a ľudia majú jednoducho chuť si to tiež vyskúšať namaľovať. Na kurzoch si však ukazujeme viac možností práce s akvarelom – vrstvenie, rozpíjanie… Učím len v malých skupinkách, takže je čas aj priestor na naozaj individuálny prístup.

Na svojich kurzoch sa Jitka vždy snaží o individuálny prístup
Na svojich kurzoch sa Jitka vždy snaží o individuálny prístup. Foto: Jitka Zajíčková

Často sa stáva, že niekto príde s vytlačenou veľmi jednoduchou predlohou z internetu, tú pod mojím vedením namaľuje za pár minút a nakoniec odchádza ešte s inou, komplexnou akvarelovou maľbou, o ktorej by si nikdy nemyslel, že ju dokáže namaľovať. 🙂 To je pre mňa veľká radosť, sledovať, ako mi na kurzy prichádzajú ľudia, ktorí už vopred hlásia, že nevedia maľovať a odchádzajú s krásnymi maľbami, zrelaxovaní a nadšení pre akvarel. Akvarel je naozaj ako kúzlo, v tú chvíľu, kedy maľujete, je fajn nechať sa pohltiť farbami a nechať ich plynúť… Zázrak potom už príde sám.

A na čo všetko akvarelom vlastne maľujete?

Vzhľadom na to, že akvarelové farby sú transparentné (nie sú krycie), maľujem nimi predovšetkým na biely papier. Pre maľbu na farebnom podklade používam kvašové farby, ktoré sú tiež riediteľné vodou, majú krásny zamatovo matný vzhľad po uschnutí, ale na rozdiel od akvarelu sú krycie.

Hotové maľby potom upravujem a prenášam na textil – vankúše, tričká, navrhujem limitované kolekcie šifónových šatiek s vlastnými motívmi… V spolupráci s českými značkami mám teraz rozpracovanú spoluprácu ohľadom textilných dezénov – som veľmi zvedavá na výsledok.

Maľby niekedy Jitka prenáša z papiera aj na textil
Maľby niekedy Jitka prenáša z papiera aj na textil. Foto: Jitka Zajíčková

Ako to vyzerá u Jitky doma?

Jitka ladí svoj byt do svetlých vzdušných farieb
Vitajte v Jitkinom kráľovstve. Foto: Jitka Zajíčková

Premieta sa vaša láska k umeniu aj do spôsobu, ako máte zariadenú domácnosť?

Mám to šťastie, že sa nám, vďaka šikovnosti môjho muža, podarilo zrekonštruovať starý byt. Pretože máme radi neutrálne farby, interiér je ladený došeda, biela a svetlého dreva. Priestory sú opticky presvetlené a my sa môžeme pohrať s doplnkami. Keď sme, ešte pred deťmi, cestovali, priviezli sme si pár suvenírov, ktoré nám cesty nielen pripomínajú, ale sú aj peknou dekoráciou. Ako svadobný dar sme dostali krásne orientálne kaligrafie, tie majú svoje miesto v spálni.

Byt nám zdobia obrázky a keramické výrobky našich detí, na chladničke sa pravidelne obmieňajú motívy, ktoré mám práve rozpracované – potrebujem ich mať nejakú dobu na očiach, než ich vyhlásim za hotové… Teraz ma napadlo, keby ste sa spýtali môjho muža, ako moja činnosť ovplyvňuje naše bývanie, povedal by vám, že všade sú rozťahané moje výtvarné potreby. 🙂

Spálňu zdobia orientálne kaligrafie
Spálňu zdobia orientálne kaligrafie. Foto: Jitka Zajíčková

Na aký dizajnový kúsok si práve teraz brúsite zuby?

Pretože mám veľkú slabosť pre vankúše a prikrývky (som večne zmrznutá :-)), určite by som ocenila hebkosť pleteného prehozu z ovčej vlny, v pre mňa perfektnom šedom odtieni. A v kombinácii so sedákom ide o ideálne kombo! A keď vyrazím von? Stačilo by mi vziať si malý skicár, pár farieb do šikovného košíka – tašky – a nič by mi nechýbalo.

A čo ešte by v Jitkinej domácnosti nemalo chýbať?

Jitkin výber bytových doplnkov
Jitkine obľúbené kúsky – 1. Karafa a 4 poháriky Houston Grey, 2. Liatinový hrniec s pokrievkou smaltovaný GreenStolček s úložným priestorom WhiteNerezový strojček na cestoviny 3v1  a Úložný kôš Seagrass Nature.

——

Tiež ste dostali chuť skúsiť si niečo vytvoriť? 🙂 Tak smelo do toho, pripravili sme si pre vás s Jitkou aj akvarelový tutoriál. Môžete si vyskúšať namaľovať list monstery alebo sa rovno prihlásiť na niektorý z Jitkiných kurzov.

Veľa kreatívnych jarných dní vám praje

Petra & Bella Rose

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!