Zostať doma niekoľko týždňov, pekne spolu s rodinou, je krásny dar, ktorý sa nám len tak nepošťastí. Ale úprimne. Tiež to už človeku môže po chvíli slušne liezť na nervy 🙂 Já mám doma tri deti vo veku 6, 12 a 16 rokov a som s nimi doma už celé týždne, počas ktorých sa snažím medzi hraním, upratovaním a varením ešte pracovať na home office. Určite to poznáte, má to teraz takto plno z nás. Niekedy dni plynú krásne, všetko je slnkom zaliate a ja si hovorím, ako úžasne to ako rodina zvládame a ako veľmi si tento spoločný časa vážim. No a potom sú tie ďalšie dni. Dni, kedy mám chuť naliať si víno do pohára Neptej se už hneď po raňajkách 🙂
Keď sme v Bella Rose pripravovali kampaň na detskú kategóriu, napadlo nás spísať aj niekoľko tipov, ako to s deťmi doma teraz skĺbiť, aby doma panovalo hygge a atmosféra, ale aby sme to zároveň všetci prežili v zdraví (aj psychickom). A pretože mám z celého tímu detí najviac, zamyslela som sa nad tým, čo mi teraz najviac pomáha to všetko lepšie zvládať. A takto nejak vzniklo 10 mojich osobných tipov, ktoré s vami teraz chcem zdieľať.
1. Zapojte deti do varenia a pečenia
A nemusí to byľ len akože. Naše deti so mnou skutočne nadšene varia v kuchyni. Staršie deti (13 a 16) už dokonca varia obed aj pre celú rodinu, zatiaľ čo ja a manžel pracujeme na home office. Stačí im dať dôveru, nejaký ľahký recept a podmienku, že po sebe musia aj upratať 🙂 Naposledy sa takto všetci traja pustili do rezňov so zemiakovou kašou, predtým to boli zase palacinky alebo bábovka.
Pokiaľ sa vaše deti zatiaľ do varenia púšťať nechcú, môžu to skúsiť len akože. Napríklad náš najmladší Radovánek si v obývacej izbe urobil z rôznych krabíc a boxov provizórne bistro a v podstate celý deň varí pre všetkých jedlo z drevených hračiek – od výberovej kávy až po niekoľkochodové menu. Najväčšiu radosť mu urobili sady od Kids Concept, ale rovnako tak si ide vyrobiť rôzne jedlá aj z plastelíny alebo nakreslené na papier.
2. Urobte deťom bezpečné zázemie
Deti sú v dobe, kedy je okolo plno neistoty, viac túlivé a celkovo túžia po pocite bezpečia. Maznajte sa s nimi viac, rozprávajte sa viac. A viete, čo tiež hodne pomáha? Keď spoločne s nimi postavíte nejaký “celokaranténový” brlôžok, bunker alebo domček, kde bude ich priestor a kde sa budú cítiť v bezpečí. Veď sa to potom zase uprace.
U nás má Radovánek svoj stan, kam si nanosil toľko vankúšov a diek, že sa tam skoro ani nevojde. Ale spáva tam skoro každý večer, aj keď mu väčšinou trčia nohy von a na hromade diek spí ešte k tomu mačka. Spomeňte si, ako ste milovali bunker vy ako malí… Niečo na tom je!
3. Prepojte ich s kamarátmi na diaľku
Staršie deti to už vedia lepšie než my, ale tým mladším chýbajú často kamaráti zo škôlky. Videokonferencie nie sú len pre home office. Zavolajte ďalším mamičkám a prepojte kamošov a kamošky napríklad cez videohovor na Skype alebo Messengeri. Uvidíte, ako sa vyrozprávajú a budú mať zážitok.
U nás máme radové domčeky s dlhými záhradami až k rieke a Radovánkovi kamaráti zo škôlky bývajú asi o päť domov vedľa. Jeden deň sa chlapci zahliadli na záhradách a hulákali na seba cez všetky tie záhrady. A pretože máme skvelého suseda, tak namiesto sťažností prišiel a dal chlapcom svoje vysielačky 🙂 Tí boli šťastní ako blchy, sused si sadol na slniečko na terasu, otvoril si pivo a mal svoje hygge aj s kľudom. Tomu hovorím elegantné riešenie! Chlapci budú len spomínať, ako bola karanténa, zavretá škôlka a museli mať vysielačky..
4. Zapojte ich do domácich prác
Nebojte sa zaveliť a detičky pekne doma “využi k bohumilým cieľom” – upratovanie, prach, umývačka, utieranie stola, pravidelné polievanie kvietkov… Pekne každému podľa jeho veku a schopností, ale pre každého sa iste niečo nájde. Režim a nejaké povinnosti deťom prospejú a vy budete mať aspoň chvíľku pre seba.
5. Naučte deti rešpektovať, že potrebujete priestor pre seba
U nás je taký malý zákon, že akonáhle pije mamička s oteckom kafíčko na sedačke, tak je to ich chvíľka a nikto ich nemá rušiť. Nie, že by sme to nemuseli niekedy pripomenúť, ale naučili sme to všetkých odmalička a naozaj vedia, že majú ísť na túto chvíľku do izbičky alebo na záhradu a skrátka nás nechať tých 15-30 min v kľude (podľa toho ako sa ponáhľame my). Vždy povieme, že to robíme pre nich, aby sa ich rodičia mali radi a boli aj na nich potom milší. U vás môžete zaviesť nejaký podobný rituál, napríklad čaj po obede, film raz mesačne alebo len chvíľka čítania knižky.
6. Vypíšte rodinný denný plán alebo jedálniček na celý týždeň
Predídete tak neustále sa opakujúcim otázkam, čo sa bude ten deň robiť, kedy sa to bude robiť alebo čo bude na obed, večeru a podobne. Aspoň u nás boli totiž tieto otázky snáď každú hodinu. Aj keď to tak nevyzerá, myslím, že deti aspoň nejaký poriadok a plán potrebujú, aby sa cítili bezpečnejšie a vedeli, s čím majú počítať. No a otázka „čo bude na obed“ sa u nás stala takým uistením o tom, že je svet stále v poriadku 🙂 Niekde na internete som navyše zazrela takú ceduľku pre mamičky a toľko ma rozosmiala, že som si musela urobiť podobnú. Vytlačiť a nalepiť na dvere si ju môžete pokojne aj vy – stačí kliknúť na tento odkaz.
7. Hrajte s deťmi hry, ale navrhnite také, čo bavia aj vás
Tiež máte často výčitky, že vás tie hry s deťmi až tak nebavia? Ja ako mamička vydržím v kukle ninju celkom dlho a Monopoly aj Pokémonov hrá stále dokola, aj keď si pamätám len Pikatchua. Ale strašne sa pri tom nudím! Tak som skúsila vyhlásiť, že ak sa so mnou chcú hrať, tak nech sa na striedačku hrá to, čo baví aj mňa. Vedeli ste, že sú napríklad Monopoly Hra o tróny? Že sa dá kúpiť parádne akvarelové pexeso od Myyny, u ktorého je radosť pozbierať všetky páry, alebo že stále existuje hra Z rozprávky do rozprávky, čo sme hrali ako malí? Nebojte sa nastoliť vlastné hry a pravidlá a poriadne tých malých špuntov obrať o čokolády napríklad v prší alebo kockách. Uvidíte, že to hneď bude väčšia zábava. Pre všetkých!
8. Bežte spoločne na chvíľu von
A všimnite si napríklad to, že obloha je bez lietadiel. Kedy sa nám toto pošťastí, vidieť oblohu takú čistú? Schválne, kto prvý zahliadne na oblohe lietadlo? Alebo si urobte radosť a natrhajte si pár fialiek alebo zlatý dážď do vázy. A mimochodom – už ste našli tohto roku v tráve svoj štvorlístok pre šťastie? Zapojte deti do hľadania a uvidíte, koľko si všetci užijete zábavy!
9. Vytvorte si svoje tradície
Tradície v nás vzbudzujú pocit istoty a pokoja. Urobte si teraz počas karantény svoje vlastné malé tradície. Môže to byť napríklad séria niekoľkých dielov obľúbeného filmu na viac večerov po sebe (naše tipy – všetky diely Harryho Pottera, Stanger Things, Potkali se u Kolína, Zloba 1 a 2, rozšírená verzia Pána prsteňov, Star Wars…), pondelňajšie večery so stolnou hrou alebo pravidelné sobotňajšie pečenie kváskového chleba.
Môžu to byť ale aj tradície v pravom slova zmysle – napríklad Veľká noc. Nevynechajte ich kvôli súčasným udalostiam a oslávte si ich pekne doma farbením vajíčok a peknou výzdobou. Ja deťom plánujem tohto roku schovať nafarbené aj čokoládové vajíčka v záhrade, aby sa zabavili hľadaním a mali také malé dobrodružstvo namiesto šibačky. Takto ich môžete schovať aj v byte a minimálne hodinu budete mať pokoj na kafíčko a relax!
10. Tvorte, ale podľa seba
Určite na internete nájdete plno návodov, ako zabaviť deti a čo s nimi doma tvoriť. Ja ale navrhujem zapojiť ich zase do niečoho, čo baví aj vás – napríklad do akvarelovej maľby, trénovania krasopísma alebo batikovania. Môžete skúsiť aj niečo vyšiť alebo si urobiť z machu a sukulentov malé terárium. Uvidíte, ako vedia deti prekvapiť, keď ich pustíte k nejakej dospeláckej činnosti, kde vidia vaše nadšenie. Ešte budú prosiť, nech si to môžu skúsiť tiež.
Dúfam, že vás niektorý z mojich tipov inšpiruje a aspoň trošku vám pomôže skĺbiť homeoffice s rodičovstvom, bez toho aby ste sa z toho zbláznili. Budem rada za vaše zdieľanie a veľmi ma potešia aj osvedčené tipy od vás – či už nižšie do komentárov, alebo napríklad na mojom Instagrame @martina_bellarose. Prajem vám všetkým hodne zdravia a množstvo pohodových dní plných tej najkrajšej atmosféry.
S láskou
Martina