Svojimi záhradníckymi schopnosťami si nie ste ešte takí istí, ale váš domov by uvítal zelenú izbovú rastlinu? Pestovanie avokáda potom bude ideálnou voľbou presne pre vás. Je ľahké, rýchle a potrebujete k nemu len tri veci: kôstku, špajle a pohár s vodou. Ako avokádo vypestovať? Do akého kvetináča a hliny ho zasadiť? A na čo si dať pozor? Na všetko vám odpovieme v našom sprievodcovi pestovaním!

Ako zasadiť avokádo –⁠ 6 jednoduchých krokov

  1. Kôstku z avokáda umyte od dužiny a zlúpnite hnedú šupku.
  2. Tri špáradlá zapichnite do kôstky tak, aby držala na úrovni okraja pohára.
  3. Spodnú stranu kôstky ponorte do vody pre zakorenenie.
  4. Pohár položte na svetlé miesto, vodu pravidelne vymieňajte.
  5. Avokádo vyklíči za niekoľko týždňov.
  6. Do kvetináča ho presaďte, keď bude mať dlhšie korienky a viac listov.
Jak vypěstovat avokádo ve vodě.
Na pestovanie avokáda potrebujete len tri veci: kôstku, špajle a pohár s vodou.

Pestovanie avokáda vo vodeKterým koncem zasadit avokádo

Avokádo môžete zasadiť dvoma spôsobmi: do hliny alebo do vody. Ten do vody a do pohára je spoľahlivejší, navyše tak lepšie uvidíte progres v raste. Avokádo do vody zasadíte tak, že kôstku zbavíte hnedej šupky, čo urýchli rast korienkov, a zapichnete do nej z troch strán špajle alebo špáradlá.

Tá udrží kôstku v pohári na hladine. Do kôstky môžete najprv urobiť dierky a až potom do nich umiestniť špajle. Predídete tak zlomeniu drievka vo vnútri kôstky.

Pripravenú kôstku z avokáda so špajľami vložte spodnou stranou do vody – odtiaľ budú rásť korienky. Pohár postavte na svetlé miesto bez priameho slnka a pravidelne vymieňajte vodu. Avokádo vyrastie zhruba do 2 mesiacov, prvé korienky sa potom spravidla objavujú po 2 – 4 týždňoch.

Pěstování avokáda ve vodě
Kôstku z avokáda zasadíte do vody tak, že do nej zapichnete špajle tak, aby mala kontakt s vodou.
Pěstování avokáda ve vodě
Kôstku avokáda vložte do vody spodnou stranou – tú spoznáte podľa svetlej škvrny.

Kedy presadiť avokádo do hliny

Do kvetináča presádzajte vyklíčené avokádo vo chvíli, keď bude mať niekoľko poschodí lístkov a dostatočne silné korene. Naklíčenú kôstku vložte do substrátu tak, aby horná tretina vyčnievala, a hlinu dobre navlhčite. Pre avokádo zvoľte kvetináč s priemerom aspoň 10 cm, neskôr ho presaďte do väčšieho.

A akú hlinu na avokádo použiť? So substrátom si nemusíte lámať hlavu, postačí vám bežný záhradný alebo ten na citrusy. Naopak rašelinnému sa radšej vyhnite, ten rastline nesvedčí.

Jak zasadit avokádo do hlíny
Avokádo môžete zasadiť do hliny vo chvíli, keď má prvé lístočky pučiace z vrcholku kôstky.

Viete, čo je hruškovec americký?
Strom pestovaný pre svoje plody – avokáda.

Jak zasadit avokádo
Na začiatok zvoľte pre avokádo kvetináč veľký aspoň 10 cm v priemere. Kvetináč s nápisom na fotke nájdete na našom e-shope.

Tipy, ako pestovať avokádo

Základ pre pestovanie avokáda máte v malíčku, teraz treba zistiť, ako sa oň starať. Avokádo v kvetináči môžete bez obáv pestovať v byte alebo v skleníku, ideálna teplota pre dobrý rast sa totiž pohybuje medzi 24 – 27 °C. Vzhľadom na relatívne tenkú stonku a premenlivé počasie v našom podnebnom pásme avokádo vonku radšej nepestujte, bude z neho skôr krásna izbová rastlina.

Pokiaľ neviete, aký veľký kvetináč na avokádo zvoliť, začnite s priemerom aspoň 10 cm a postupom času rastlinu presádzajte do väčšieho. Čím viac priestoru jej dáte, tým viac môže vyrásť.

Pestovanie avokáda je veľmi jednoduché a zvládne ho naozaj každý. Ak by ste sa však v pestovaní dostali do úzkych, nižšie pre vás máme odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pestovania avokáda z kôstky týkajú.

Pěstování avokáda doma
Avokádo polievajte 2 – 3× týždenne, vždy však kontrolujte vlhkosť hliny a zálievku prispôsobte.
Pěstování avokáda doma
Pred zasadením avokáda do kvetináča už môžete špajle vytiahnuť.

Ako často polievať avokádo?

Avokádo polievajte 2 – 3× týždenne, zálievku prispôsobujte vlhkosti substrátu. Polievať je najlepšie dažďovou vodou, prípadne odstátou vodou z kohútika. Vodu nalejte do kvetináča a prebytočnú vodu z misky zlejte. Avokádo by nemalo vo vode stáť, zahnívali by mu korene.

Ako vetviť a zastrihávať avokádo?

Avokádo sa vetví zrezaním a odštipnutím. Počkajte, až bude rastlina vysoká aspoň 15 cm, potom odštipnite horné listy alebo rastlinu zrežte na požadovanú výšku. Odštipnite vždy nad očkom (kolienkom), použiť môžete iba prsty, pretože výhonok avokáda je dobre poddajný. Avokádo sa potom rozvetví a bude bohatšie. Zrezanú časť môžete zasadiť do kvetináča.

Pěstováné avokáda v květináči
Kôstku z avokáda dobre očistite od dužiny, ktorá by mohla na povrchu plesnivieť.

Kedy začne avokádo plodiť?

Chcete si vypestovať plody avokáda? Z kôstky je to v domácich podmienkach takmer nemožné a skôr výnimočné. Plody sa na avokáde objavujú po 5 až 8 rokoch, a to len pri ideálnej teplote vzduchu a vlhkosti. Avokádo pestované doma je skôr krásnou izbovou rastlinou, ktorá urobí parádu v každom kvetináči.

Plody avokáda
Vypestovanie plodov avokáda v domácich podmienkach je skôr výnimočné.

Kedy avokádo vyrastie?

Pri teplote 20 – 25 ° C semeno vyklíči za 2 – 6 týždňov, rastlina avokáda potom vyrastie za rok cca pol metra. Záleží však na veľkosti kvetináča a podmienkach na pestovanie. Pri správnej starostlivosti vydrží avokádo roky a môže vyrásť až do výšky k dvom metrom.

Prečo avokádu hnednú listy?

Ak sú listy vášho avokáda hnedé a schnú od špičky, má rastlina málo vody. Doprajte jej viac zálievky. Problém môže byť aj v príliš tvrdej vode a obsahu chlóru. Hnednutiu listov preto môžete predísť zalievaním odstátou alebo dažďovou vodou.

Proč avokádu hnědnou listy
Prečo avokádu hnednú listy? Na vine môže byť nedostatok vody alebo príliš tvrdá voda.

Prečo listy avokáda žltnú a padajú?

Avokádo je citlivé na preliatie a jeho korene môžu uhnívať, pokiaľ stoja vo vode. Žltnutie listov je preto spôsobené príliš veľkým množstvom vody. Nechajte pôdu po zalievaní vyschnúť, prebytočnú vodu z misky vylejte. Pri sadení je možné na dno kvetináča použiť štrk alebo keramzit, ktorý zabráni prílišnej vlhkosti koreňov.

Avokádo v květináči
Na dno kvetináča môžete nasypať štrk alebo keramzit. Zabránite tak uhnívaniu koreňov.

Vstrebali ste všetky rady ohľadom pestovania avokáda? Veríme, že teraz už sa vám zelenú rastlinku vypestovať podarí a že tentoraz bude mať tuhý korienok. 🙂

Úspešné záhradníčenie a veľa zdravých rastliniek vám praje
Míša & Bella Rose

Vyberte si kvetináč na pestovanie avokáda alebo iné pomôcky na záhradníčenie!

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!