X

Ako osviežiť spálňu? Máme pre vás jednoduchý tip.

Máme dosť veľkú spálňu, ktorú sme mali v neutrálnych farbách, takže sa mi žiadalo niečím tú sterilnú bielu “nudu” rozbiť. Keďže nie som veľký fanúšik dlhodobého plánovania, vymaľovať spálňu komplet celú veľmi nepripadalo do úvahy. Bolo by to pracnejšie, dlhšie by to schlo a (hlavne) musela by som s maľovaním čakať na voľný víkend, a to by som nevydržala. Navyše, keď sa rozdávala manuálna zručnosť, stála som asi v úplne inej fronte, takže do veľkých aktivít typu „vymaľujme celý byt“ sa púšťam fakt nerada. Zato jednoduchý farebný kruh je hotový raz-dva, stačí vám na to pol dňa a podľa rôznych návodov to nevyzeralo zas tak zložito. 

Výber farby bol v mojej réžii, tlmená ružová mi prišla do spálne ideálna. Nejakým zázrakom sa mi navyše podarilo trafiť takmer rovnaký odtieň, aký má aj stolička pri kozmetickom stolíku (nevídaná vec!).

Okrem kruhu som na stenu chcela pridať aj nejaké poličky. A to z čisto praktických dôvodov. Som totiž nadšenec do pestovania izbových rastlín a keďže som chcela rastlinky namnožiť, potrebovala som nutne poličku kde budem môcť odrezky pravidelne kontrolovať. Trebárs tak každých 20 minút… A keďže množiť som chcela fakt veľa, poličky mám rovno dve. Nad rozložením poličiek som nijak dramaticky nepremýšľala, chcela som len aby sa trochu prekrývali. 

Stenu sme pred maľovaním neškrabali, je na nej totiž len jedna vrstva bielej farby, takže to nebolo nutné – skôr bolo treba tmelom zatrieť diery po fotkách. Ak máte na stene viac vrstiev farby, odporúčam to oškrabať, aby váš nový farebný kruh neodpadol na podlahu aj s omietkou.

Zoznam vecí, ktoré budete potrebovať:

MÔJ TIP: Jutový povrázok je ideálny, pretože skoro nepruží a pri predkresľovaní kruhu tak nebudete riskovať, že výsledok bude skôr ovoidného tvaru. Pri výbere farby sa orientujte radšej na tie kvalitné, na dobré prekrytie vám totiž bude stačiť len jedna vrstva a celý proces tak bude o mnoho kratší. Na kruh o priemere cca 160 cm vám postačia 2 až 3 litre farby.

Pripravte si kruh:

  1. Ak chcete aj poličky, začnite ich navŕtaním. Diery a prípadné nepodarky z vŕtania totiž potom buď a) zakryjete poličkou alebo b) zatmelíte a premaľujete farbou. 
  2. Nakreslite si kruh na stenu s využitím nepriestrelnej technológie “tužka-na-špagáte”. Do diery na poličku som zasunula šrób, priviazala naň jutový povrázok v požadovanej dĺžke. Na druhý koniec povrázku priviažete tužku a hurá na vec. Zásadné je snažiť sa držať ceruzku čo najkolmejšie voči stene, inak to fakt kruh nebude. Ak ste šikovnejší než ja, dáte to na prvý pokus a nebudete mať ako bonus na stene abstraktné geometrické línie. 
  3. Oblepte si nakreslený kruh maliarskou páskou. Odporúčam použiť pásku s hrúbkou okolo 2-3 cm. Dobre sa s ňou pracovalo a poskytla aj dostatok priestoru na prípadné nehody pri maľovaní. Tu využite aj asistenta, pôjde vám to rýchlejšie.

NEZABUDNITE: Nainštalujte si na okolité povrchy zakrývaciu fóliu. Fakt áno. Ak si myslíte, že si „dáte pozor“ a farba bude naozaj len na stene a len na tom kruhu, tak ste na omyle. Mne sa podarilo stúpiť do nádoby na otieranie valčeka, takže ružová farba bola nielen na fusakli, ale aj na podlahe, kde bola (našťastie) zakrývacia fólia.

Postup pri maľovaní

  1. Začnite natierať maliarskym štetcom okraje kruhu. Postupujte od pásky smerom do stredu a snažte sa minimalizovať množstvo farby, ktorá bude na páske – bude sa vám to potom lepšie odliepať a nepôjde s tým aj tá (v mojom prípade) ružová farba. Ja som bohužiaľ k tejto finte došla tým horším spôsobom. Moja nesprávna inštruktáž asistenta totiž následne viedla presne k tomu odliepaniu pásky aj s farbou. 
  2. Keď máte okraje hotové, vezmite valčeknatrite zvyšok. Ak máte hrubšiu omietku, budete musieť trochu pritlačiť, čo znamená že si valček poriadne otrite od farby. Inak budete mať ružové kvapky aj tam, kde nechcete.
  3. Nechajte kruh 2-3 hodiny zaschnúť.
  4. Odlepte maliarsku pásku z okrajov kruhu, postupujte opatrne, aby sa vám nezlúpla aj nová farba na stene.
  5. Po úplnom zaschnutí kruhu – pokojne až na druhý deň –  odstráňte zvyšky predkresleného kruhu obyčajnou gumou a nainštalujte poličky. 

Tipy na záver

Ak ste nedodržali pokyn z bodu 1, pri okrajoch máte priveľa farby a tá sa vám následne z okrajov trochu odlepila, dotvorte svoje veľdielo obyčajným štetcom na tempery.

Nesnažte sa pri maľovaní o úplne dokonalý kruh. Za prvé, s technológiou „tužka-na-špagáte“ sa vám to pravdepodobne nepodarí celkom dokonalo a za druhé, vo výsledku drobné nepravidelnosti aj tak nevidno.

Posledná fáza je tá najpríjemnejšia – čaká vás už len kochanie sa nad výsledkom vašej práce. U nás napríklad aj nadmieru skeptický asistent uznal, že „to vůbec nevypadá zas tak špatně.. Ba dokonce by se i dalo říct, že to vypadá docela dobře“.  V závere som na poličky hneď naukladala kvetináče a doplnila ich nádobami na zakorenenie odrezkov (a.k.a. sklenené obaly od vonných sviečok – recyklujem totiž čo sa dá).

Neviete, čo na poličku? Máme pár tipov: keramický obal na kvetináč Shell Pot, kameninový obal na kvetináč Troy Black, kameninový obal na kvetináč Saga Off White, sklenená váza na množenie rastlín Cresco, lampáš domček Urbania Tivoli 18cm, drevený vtáčik Baby Sparrow

U nás to (na radosť skeptickému asistentovi) nekončí, fáza 2 bude prebiehať v obývačke, kde chcem tentokrát polkruh. A vlastne rovno 2!

Držím vám palce pri maľovaní

Soňa & Bella Rose

 

Tieto poklady sa vám možno budú hodiť

Soňa Šáliová:
Mohlo by se vám líbít