Rezané kvety dodajú interiéru nežný svieži prvok a sú tou najkrajšou dekoráciou. Chcete, aby vám vydržali vo váze čo najdlhšie čerstvé? Väčšina druhov rezaných kvetín vydrží vo váze aj viac ako týždeň, ale s trochou starostlivosti môžete predĺžiť životnosť aj kvetinám, ktoré tak dlho nevydržia. Každá kvetina je iná a má samozrejme aj odlišné požiadavky na to, ako s ňou máte zaobchádzať. Dnes pre vás máme pár tipov, ako na to, aby vám kvietky vo váze skrášľovali interiér čo najdlhšie!

Tri druhy kvetín vo váze
Doprajte kvetinkám vázu, ktorá im pristane. Zdroj: www.pinterest.com

Aj kvety sú náchylné na ročné obdobie, rovnako ako my!

V zime si dávajte pozor, aby ste ich nevystavovali zbytočne mrazu a vetru, a naopak v lete neodporúčame kvetiny kupovať z chladiacich skríň. Na pohľad síce vyzerajú krásne, ale môžu byť premrznuté a rýchlo zvädnúť. Kvety by ste mali dať na chladné miesto a zabezpečiť, aby neboli v prievane. Pretože vieme, že kytica tulipánov je jednou z najobľúbenejších jarných kvetín, máme tip priamo na mieru! Tulipány majú rady chlad, takže ich vložte najlepšie do ľadovej vody, nemusíte sa báť pridať aj pár kociek ľadu.

Kvetiny v papieri
Nezabudnite kvetinky chrániť pred mrazom. Zdroj: www.pinterest.com

Šikmý rez je základ

Zrezávať, zrezávať a zrezávať! Najskôr stonku zrežte ostrým nožom alebo nožnicami, ideálne pod uhlom 45 stupňov. Nebojte sa konce stoniek skrátiť pokojne o dva až tri centimetre. Čerstvý rez zaručí, že kvety budú lepšie prijímať živiny z vody a tým pádom vám dlhšie vydržia čerstvé.

Zastrihávanie koncov stoniek
Nebojte sa konce stoniek skrátiť o dva až tri centimetre. Zdroj: www.pinterest.com

Doprajte kvetinám zdravú výživu v podobe vody bez baktérií

Rezané kvietky udržuje svieže hlavne voda vo váze. Najväčším nepriateľom rezaných kvetov sú totiž baktérie, preto vodu meňte každý deň a nezabudnite tiež ob deň zrezávať stonky. Než kvetinu ponoríte do vody, vázu poriadne vyčistite a tiež odstráňte od stonky listy, ktoré by inak zostali ponorené vo vode a začali by sa rozkladať. Kvety vám poďakujú svojou krásou aj dlhou trvanlivosťou.

Kvetiny vo váze
Ak sa vo vode vytvorili bubliny, nechajte vodu chvíľu odstáť. Zdroj: www.pinterest.com

Výživové sáčky

Rezané rastliny vyžadujú výživu! Vďaka špeciálnej výžive rozpustnej vo vode vydržia dlhšie svieže a predĺži sa aj ich životnosť vo váze. Nebojte sa ozvať, ak vám v kvetinárstve zabudli pribaliť ku kytičke výživový sáčok. Mal by byť súčasťou každého nákupu!

Kvetiny z kvetinárstva
Vyrazte do kvetinárstva a urobte si radosť! Jar a kvety totiž patria neodmysliteľne k sebe ♥ Zdroj: www.pinterest.com

Babské rady

Vyskúšajte tiež babské rady! Napríklad medené mince vo váze okysľujú vodu a predchádzajú tak tvorbe plesní a množeniu baktérií. Pomôže nám tiež kúsok dreveného uhlia alebo strúčik cesnaku – sú to pomocníci, ktorí vodu dezinfikujú a zabránia zahnívaniu stoniek. Výživu kyticiam dodá tiež použité vrecúško čierneho alebo zeleného čaju.

Strúčik cesnaku
Aby bola voda dlho číra a nekalila sa, môžeme do nej pridať strúčik cesnaku. Zdroj: www.pinterest.com

Máte tiež nejaký zaručený tip, ktorý funguje? Ak nie, vyskúšajte niektoré z týchto tipov a môžete si byť istí, že ste pre kvietky vo váze urobili maximum.

Myslite na to, že živiny sú pre rastlinky rovnako dôležité, ako pre nás. Aby nám robili parádu a radosť čo najdlhšie, musíme sa o ne dôkladne starať!

Krásne kvetinové letné dni vám praje

Petra & Bella Rose

Vázičky, ktoré doladia váš interiér do dokonalosti ♥

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!