V roku 2021 bol pre našu rodinu Štedrý deň skutočne veľmi špeciálny. Rozhodli sme sa totiž s manželom a deťmi, že ho strávime netradične v Dánsku v prenajatom domčeku. A bol to jeden z našich najkrajších vianočných zážitkov…

Ako vznikol nápad odísť na Vianoce do Dánska?

Nápad odísť do Dánska aj na Vianoce vo mne zrel niekoľko dní. Ako už možno viete, do Dánska jazdíme počas adventu pravidelne na návštevu k dodávateľom a na vianočný večierok k Ib Laursen. Počas covidovej doby ale nebolo možné cestovať a všetci máme v živej pamäti, ako celkovo náročná a dlhá doba to bola. Keď sa teda konečne opäť naskytla možnosť cestovať do Dánska, mala som intenzívny pocit, že tam potrebujem na dlhšiu dobu. A že celkovo potrebujem niečo tohto roku zmeniť. Úprimne, bola som dosť vyčerpaná po pôrode a z piplania nášho štvrtého bábätka, z práce, zo všetkých tých lockdownov, jednoducho som vôbec nemala vianočnú náladu. Naopak som sa na Vianoce ani veľmi netešila a mala pocit, že na mňa skôr všetko padá.

Cesta do Dánska mi tak po tej dobe pripadala ako sen a veľmi som sa tešila. Naplánovala som tentokrát cestu pre celú našu rodinu, a to rovno na niekoľko dní do Kodane, a potom do Ribe, kde navštívime Ib Laursen. Lenže pri pomyslení, že sa potom vrátime tesne pred Vianocami do všetkého toho zhonu a stresu, ma vyložene ťažilo.

Nakoniec prišiel nápad – čo tak tohto roku urobiť niečo úplne nečakané? Také vianočné rodinné dobrodružstvo. Prenajmeme si v Ribe domček a zostaneme tam až do Vianoc a užijeme si Štedrý deň úplne inak, ďaleko od všetkého, len spolu ako rodina.

Keď nadšenie striedajú obavy

Samozrejme hneď potom prišli obavy a výčitky – prenajať si cudzí dom, ktorý nepoznám, riskovať, že tam nebude vybavenie na varenie alebo iné veci, ktoré budeme potrebovať, nemať na Štedrý deň pohodlie domova. Čo keď to tam nebude ono, čo keď sa to deťom nebude tak páčiť, čo na to povie rodina, že nebudeme na Vianoce s nimi… A naviac toto celé riziko a cestu podstupovať so štyrmi deťmi, z toho jedno malé kojené bábätko.

Nadšenie z nápadu tak vystriedal strach, že to je až veľmi iné a neznáme. Nakoniec môjmu rozhodnutiu pomohla moja dcérka Anetka, ktorá mi povedala krásnu podporujúcu vetu: „Mami, nemaj obavy, myslím, že toto vianočné dobrodružstvo je presne to, co teraz naša rodina po celom tom náročnom období potrebuje“. A bolo rozhodnuté. Vianoce 2021 strávime v dánskom Ribe. Prenajala som nám krásny byt v Kodani a malý útulný domček v Ribe a začala spisovať dlhý zoznam vecí na zabalenie. Viete si predstaviť tých kufrov a vecí, obzvlášť keď máte so sebou malé batoľa…

Vianočná atmosféra zbalená na cesty

Jedna malá príručná batožina bola ale špeciálna a nemohla som sa bez nej zaobísť. Môj vianočný „hygge kufrík“. Taká vianočná KPZtka obľúbených vecí pre vianočnú výzdobu, aby sme mali v prenajatom domčeku útulno a vianočnú atmosféru.

A čo môj hygge kufrík obsahoval?

Vzala som malú vianočnú deku a vankúš, ktoré som dala deťom priamo na cestu do auta, nech majú aj praktické využitie. Potom som zabalila vianočnú svietiacu hviezdu na stojančeku od Star Trading a pár svetelných reťazí – s tými sa dá vianočná atmosféra vyčarovať počas chvíľočky úplne kdekoľvek. Nemohla chýbať ani naša odpočítavacia adventná sviečka a jedna malá vonná sviečka Jul od Skandinavisk. Vošlo sa tam aj pár Nisse škriatkov a vianočný obrus od Kähler, aby sme si mohli prestrieť sviatočne na improvizovanú štedrovečernú večeru.

Tiež som zabalila svetielka na stromček, malé nerozbitné vianočné ozdoby od Maileg a do preplneného auta sa mi podarilo napchať aj stojan na stromček, aby sme si mohli kúpiť jedličku priamo v Ribe a nazdobiť si ju ako doma. A ešte som vzala prenosný malý repráčik, nech si môžeme púšťať vianočný playlist a koledy. Ten beriem so sebou na cesty veľmi rada.

Keď som obsah kufríka videla, upokojila som sa, že vianočná atmosféra ide skutočne vytvoriť s pár drobnosťami kdekoľvek, a že to tam budeme mať krásne.

"Hygge kufřík" byl pro naše dánské Vánoce naprostou nezbytností
„Hygge kufrík“ bol pre naše dánske Vianoce úplnou nevyhnutnosťou

Najskôr na skok do Kodane

Do Kodane sme s malou Ariankou leteli lietadlom, aby sme ju netrápili dlhou cestou, a zvyšok rodiny išiel autom – museli sme si požičať väčšiu dodávku, aby sme sa všetci vošli. Z Kodane už totiž cesta pokračovala do Ribe, kam sme išli autom už všetci spoločne. V Kodani sme si prenajali krásny byt priamo v centre, len pár krokov od vianočných trhov. Užili sme si veľmi peknú adventnú atmosféru. Na vianočných trhoch nechýbal gløgg, æbleskiver a stretnutie s Julemandom (to je v Dánsku taký ich Santa).

Naše první zastávka - vánoční Kodaň
Naša prvá zastávka – vianočná Kodaň

To by bolo, aby sa niečo nepokazilo

Potom sme sa autom presunuli do Ribe, kde nás čakal prvý cestovateľský fuck up. Po príjazde večer do domčeka sme zistili, že tam nie sú nikde žiadne plachty, obliečky ani uteráky. Napriek tomu, že som si s ubytovaním niekoľkokrát písala, toto nám nikto nepovedal (až neskôr som sa dozvedela, že to písali niekde malým písmom v niekoľkostránkových obecných podmienkach, ajaj). To sa mi ešte nikdy nestalo. Po celej ceste som bola dosť unavená, deti sme nemali kam uložiť na spanie. No, priznám sa, že som z toho bola celkom hysterická.

Našťastie zakročil manžel, nabalil deti do auta, nechal ma zrútenú oddychovať na sedačke a vyrazil do najbližšieho supermarketu nakúpiť všetko nové. Nakúpili aj jedlo a priviezli mi vianočné pivo. Hrdina. Všetko bolo zachránené. Holt aj také situácie k cestovaniu patria, a preto to tiež zmieňujem. Nie je potrebné maľovať všetko naružovo. Dobrodružstvo je plné krásnych zážitkov, ale človek sa musí zmieriť aj s tým, že sa môže niečo po… To ale neznamená, že to nestojí za to!

Ako sme tvorili atmosféru v Ribe

Hneď ďalší deň po raňajkách sme s deťmi pustili vianočný playlist a začali domček zabývavať. Škriatkov sme posadili na poličky, svetelné drôtiky a svietiace hviezdy sme rozsvietili do okien a na komody. Na jedálenskom stole sme zapálili adventnú sviečku a na sedačku pripravili na zababušenie vianočný vankúš a deku. Ako hneď domček krásne prekukol!

Popoludní sme sa vydali na námestie kúpiť vianočný stromček. Chceli sme len nejaký symbolický malý… A hádajte, ako to dopadlo? Áno, tušíte správne, priniesli sme si domov parádnu vianočnú jedličku vysokú až po strop. Ale akú sme z nej mali radosť! Ozdobili sme ju svetielkami a ozdôbkami od Maileg a deti si v supermarkete vybrali girlandy z dánskych vlajok, ktorými sa tu stromčeky tradične zdobia. Vraj keď už stromček v Dánsku, tak so všetkým, čo k tomu patrí 🙂

V Dánsku je tradicí ozdobit vánoční stromeček girlandou z dánských vlajek
V Dánsku je tradíciou ozdobiť vianočný stromček girlandou z dánskych vlajok

Ja som si v kvetinárstve kúpila ešte biele tulipány s vetvičkami eukalyptu a doma ich rozdelila do niekoľkých vázičiek na stôl a do okien. Milujem na Vianoce čerstvé kvety vo váze, pre mňa je to jedna z najkrajších dekorácií.

Čerstvé květiny ve váze u mně na Štědrý den nesmí chybět
Čerstvé kvety vo váze u mňa na Štedrý deň nesmú chýbať

A čo vianočné darčeky?

Možno si hovoríte, ako sme to urobili s vianočnými darčekmi. Pred odjazdom do Dánska sme si doma urobili také malé Vianoce dopredu a darčeky si tak už rozdali. V Ribe sme potom na Štedrý deň pod stromček položili každému už len jeden symbolický darček. Taký, ktorý sa vošiel tajne do kufra. Potom ma ale napadla jedna nová aktivita. Pretože Ribe je skutočne maličké mestečko a pri námestí je len jedna nákupná ulica, dali sme trom starším deťom peniaze a nechali ich chodiť po meste vybrať pre každého ešte jeden malý darček ako prekvapenie od nich. Veľmi si túto novú rolu užili a musím uznať, že vybrali naozaj úžasné maličkosti, ktoré nás všetkých navzájom veľmi potešili.

Hromada dárků není nutná. I jeden malý dáreček dokáže potěšit
Hromada darčekov nie je nutná. Aj jeden malý darček dokáže potešiť

Len trošku nakuknúť do okien k miestnym… Vy by ste odolali?

Ako už som písala v niektorom zo starších článkov, Ribe je najstaršie dánske mesto plné starých malých domčekov a jedna z mojich najobľúbenejších aktivít je len tak sa prechádzať ulicami, nakukovať do okien, obdivovať interiéry a predstavovať si, kto tam asi býva. Dáni nemajú vo zvyku používať záclony, takže sa vám pri každom nízkom domčeku po zotmení stane, že vidíte jeho obyvateľov hneď za oknom pozerať na televíziu v obývačke alebo pripravovať si jedlo v kuchyni. Priznávam sa, že s nadšením pozerám všetkým do okien a som ako tajný špión (alebo skôr ako nejaká dedinská zvedavá tetka). Áno, samozrejme viem, že je to dosť neslušné, ale nejde odolať. Tak strašne moc ma zaujíma, kto tam asi býva alebo ako to má doma adventne vyzdobené. A je to teda úžasný pohľad! Nielen, čo sa týka prekrásnej vianočnej výzdoby, kde skutočne v každom domčeku je plno sviečok, svetielok, vianočných škriatkov.

Nakouknutí do rozsvícených oken při procházkách v Ribe nikdy neodolám
Nakuknutiu do rozsvietených okien pri prechádzkach v Ribe nikdy neodolám

Aký príbeh sa za oknom skrýva?

Nakukovanie do okien si užíva aj moja fantázia. Milujem domýšľať si príbeh k pohľadu do okna, kde babička a deduško spoločne zdobia stromček. Inde zase babička popíja kávičku pri malej piecke a dedo pri stole skypuje s vnúčatami a smeje sa. Alebo keď rodinka s malými deťmi spoločne prestiera stôl. Ribe je plné starých ľudí, pretože mladí sa väčšinou sťahujú do väčších miest, takže za oknami často vidíte staršie páry, ako si spoločne hospodária. Aj tak ma tento pohľad dojíma najviac. Sú tak úžasní, ako spolu varia, dajú si prácu s vianočným vyzdobením domova, okien pre okoloidúcich aj okolím pred dverami, spoločne si pomáhajú…. Nikdy som nevidela toľko starých ľudí vodiť sa na ulici za ruky, ako v Ribe.

Ale viete, čo bolo úplne najkrajšie? Vďaka tomu, že sme boli v Ribe na Štedrý deň, som pri prechádzke v každom okne videla ozdobený vianočný stromček aj so všetkými detailmi. To bola taká krása! Už ako malá som milovala pozeranie do okien, či zahliadnem, aký kto má vianočný stromček. Mali ste to tiež tak? V Ribe sa mi táto moja vianočná “guilty pleasure” mohla splniť na tisíc percent. Úplná prehliadka. A jeden stromček krajší než druhý.

Najväčšie prekvapenie a splnený sen? Sneh na Štedrý deň!

Na Štedrý deň mi osud doprial také jedno splnené vianočné prianie – sneh. A nemyslím taký ten ľahučký symbolický, ale skutočne obrovské pomaly padajúce vločky. Za pár hodín bolo celé Ribe zakryté pod snehovou perinou. Viete, v Ribe nie je obvyklé, že na Vianoce sneží. Majú to podobne, ako u nás, sneží skôr až v januári a februári, preto to bolo krásne vianočné prekvapenie aj pre miestnych. Radovala som sa ako malé dievčatko. Sú okamihy, ktoré si schováte ako podklad už na celý život. Navždy budem mať v spomienkach aj v srdci obrázok, ako sa prechádzam na Štedrý deň s Ariankou v kočiariku starými ozdobenými ulicami Ribe a sneh mi vŕzga pod nohami.

Na Štědrý den nám v Ribe vyšlo naprosto dokonalé počasí
Na Štedrý deň nám v Ribe vyšlo úplne dokonalé počasie

Dánska štedrovečerná večera nemohla chýbať

Keď nastal Štedrý deň, určite vás zaujíma, ako sme si poradili s večerou. No ja myslím, že celkom obstojne. Už keď sme odchádzali do Dánska, mala som plán, že nám 24. decembra urobím v Ribe tradičné dánske vianočné jedlo, ktoré už možno poznáte z nášho blogu: dánsku kačicu na pomarančoch s červenou kapustou a karamelovými zemiakmi a ako dezert naše obľúbené Ris ala Mande. Klasické rezne a zemiakový šalát sme si už užili predtým doma.

Problém bol, že som vôbec nevedela, ako bude v prenajatom domčeku vybavená kuchyňa, či pôjde rúra a či sa mi všetko podarí. Našťastie všetko dobre dopadlo. Dáni si chcú vianočné práce čo najviac uľahčiť, aby sa mohli venovať rodine a užívaniu hygge. Preto sa dá plno ingrediencií na vianočné varenie kúpiť v supermarkete už predpripravených. Napríklad kapustu kúpite už ochutenú, malé zemiačiky kúpite už varené a olúpané v zaváraninovom pohári. Rovnako už sa kupuje hotová čerešňová omáčka na Ris ala mande, ktorá sa len ohreje, a tiež ryžovú kaši už kúpite uvarenú a len do nej ušľaháte šľahačku a nasekáte mandle. Za toto Dánov velebím. Je to skvelá inšpirácia. Nie je potrebné tráviť v kuchyni celý Štedrý deň, aby mal človek parádnu večeru a krásny večer. Nie, že by som nerada varila, ale sú chvíle, keď človek ocení, že si môže niečo uľahčiť.

Dánové si vaření hodně usnadňují, proto se dá plno ingrediencí už předpřipravených
Dáni si varenie dosť uľahčujú, preto sa dá plno ingrediencií zohnať už predpripravených

A ako večera dopadla?

Nakoniec som teda zadovážila všetky ingrediencie v obchode a dokonca sme s pomocou jednej dobrej miestnej panej mali aj originálnu hnedú omáčku ku kačke. Keď sme totiž boli na večeru v našej miestnej obľúbenej reštaurácii, pani majiteľka sa dopočula, že tu sme aj na Štedrý deň, a že plánujem piecť kačku. Nabalila do krabičky domov jej vyhlásenú hnedú omáčku ku kačke, aby som sa s ňou nemusela variť. Za to som bola skutočne vďačná. Vďaka nej som bola za kuchársku hviezdu 🙂

Na štědrovečerní večeři jsme si dopřáli tradiční dánskou kachnu
Na štedrovečernú večeru sme si dopriali tradičnú dánsku kačku

Ale aby som to vyvážila – viete, čo sme mali na Štedrý deň na obed? Rozmrazené Mac and cheese z mikrovlnky! Keďže sme druhý adventný sviatok už šli domov, nechcela som kupovať zbytočne veľa jedla, teda sme dojedali, čo bolo. No a toto jedlo nám skrátka zostalo v chladničke ako jedno z posledných 🙂

“Požehnaj, pane, tomuto vysokokalorickému pokrmu určenému pre mikrovlnné rúry, ako aj ľuďom, ktorí ho predávajú.”

Zato oběd se na Štědrý den nesl ve znamení Mac and cheese :-)
Zato obed sa na Štedrý deň niesol v znamení Mac and cheese 🙂

Celý Štedrý deň aj nasledujúci sviatočný deň sme si krásne užili a trúfnem si tvrdiť, že na tento zážitok budeme spomínať celá rodina.

A čo ma dánske vianočné dobrodružstvo naučilo?

  • Aby vznikla krásna vianočná atmosféra, nie je potrebné mať dokonale uprataný a načančaný domov. Stačí zrovnať napríklad len miestnosť, kde sa stretávame, a pridať okolo pár svetielok a drobností, alebo živé kvety do vázičky
  • Nie je nutná ani hromada dokonale zabalených darčekov. Malé darčeky potešia tiež. Radosť môže priniesť aj samotné vyberanie. Možno je lepšie mať menej darčekov, ale užiť si ten proces než sa hnať za kvantitou a stresovať sa, ako to všetko zoženieme a zabalíme.
  • Veľmi krásne bolo zapojiť deti, nech niečo vyberú ako prekvapenie pre rodičov. My rodičia často všetko robíme pre deti a seba zanedbávame. Je veľmi milé nájsť pod stromčekom s láskou vybraný darček od detí a užiť si moment prekvapenia.
  • Vianoce skutočne nie sú o tom, kde ste, ale s kým ste.
To, s kým Vánoce trávíte, je podle mě nejdůležitější
To, s kým Vianoce trávite, je podľa mňa najdôležitejšie

Ďalšie veci, ktoré mi Vianoce v Ribe pripomenuli:

  • Psychická pohoda a dostatok energie je vážne to najväčšie vianočné čaro a recept na vianočnú náladu.
  • Sviatočná večera sa dá v najhoršom zvládnuť aj s polotovarmi zo supermarketu a slávnostná tabuľa si vystačí s obrusom a jednou adventnou sviečkou. Je samozrejme krásne si všetko na Štedrý deň ozdobiť a navariť, keď na to máte energiu a užívate si to. Ale skutočne to nie je podmienka pre krásny rodinný večer.
  • Aj keď milujem našich príbuzných a radi sa navštevujeme, bolo príjemne osviežujúce si takto „ukradnúť Vianoce“ čisto len pre seba. Byť len sami s deťmi, nemusieť obchádzať tri dni rodinu a môcť sa len tak povaľovať doma pri rozprávkach. Keď sme sa potom s rodinou zišli neskôr, bolo to rovnako pekné a o nič menej vianočné.
  • Niekedy sú tieto nápady „out of box“ a malé dobrodružstvá presne to, čo v živote potrebujeme. To, že je niečo tradícia a zabehnutý poriadok, neznamená, že nie je prospešné to občas urobiť úplne inak.
  • Nie je nič zlé na tom, urobiť si Vianoce podľa seba, pokojne zakaždým trošku inak – podľa aktuálnych potrieb, energie, nálady a vonkajších okolností. Niekto má práve malé bábätko, niekto práve rekonštruuje bývanie, niekto je chorý alebo vyčerpaný po náročnom období, niekto je nečakane sám, niekto práve tento rok potrebuje pokoj, iný tento rok naopak potrebuje nové podnety… Každý si môžeme Vianoce pojať presne tak, ako potrebujeme a chceme. Nehľadiac na „malo by sa“ alebo „čo by na to povedali…“. Vianoce sú čarovné obdobie v roku a máme nekonečnú škálu možností, ako si ich urobiť krásne. Len si to musíme sami v sebe dovoliť. Zastaviť sa a zamyslieť sa: „Tak ako by som to tohto roku skutočne chcel/a?“

A aké budú tohtoročné Vianoce?

Ja sa tohto roku teším na klasické Vianoce doma s rodinou. Budem sa ale snažiť túto našu minuloročnú ĽAHKOSŤ nezabudnúť a zakomponovať ju sčasti do každých ďalších Vianoc. Nech ide pozornosť na to skutočne dôležité. Všetko ostatné je len bonus naviac, ale čaro Vianoc na tom nestojí, to je v niečom úplne inom.

Ďakujem, že som si to s vami mohla pripomenúť. Prajem vám všetkým nádherné Vianoce!

Martina Svadbíková

Čo by nemalo chýbať v hygge kufríku?

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!