X

Ako si viesť cestovateľský denník podľa blogerky Miss Travel Fairy

Na jeseň minulého roka sa mi do rúk dostal krásny cestovateľský denník. Podobný denník som si nikdy neviedla, väčšinou som si zapisovala dôležité informácie ako odchody vlakov, adresy hotelov a pod. na kúsky papiera alebo do telefónu. Zaujímavé informácie z danej destinácie som si uchovávala v hlave, čo vzhľadom k tomu, že píšem blog o cestovaní, sa ukázalo nie vždy ako úplne dobrý nápad. V hlave mi žiaľ dlho nezostali, takže keď som si niekoľko týždňov po návrate z New Orleans sadla k tomu, že napíšem článok o plantáži Oak Alley, musela som veľmi dlho loviť v pamäti.

Začať si viesť denník, do ktorého si budem zapisovať všetky zaujímavé postrehy, vlepovať vstupenky, letenky a ďalšie dôležité papieriky, mi preto prišlo ako skvelý nápad.

Môj prvý a zhodou okolností tiež posledný zápis je z hlavného mesta Portugalska, Lisabonu. Medzitým som sa stihla pozrieť do Maroka, Chorvátska a na východ našej krásnej krajiny, do Beskýd. Väčšinu týchto destinácií som navštívila prvýkrát, takže dôsledná príprava vopred bola určite potrebná.

Poctivo všetko zapísať do denníka.

Ako som denník využívala?

Denník mi skvele slúžil pred samotnou cestou, počas nej i po návrate domov. Akonáhle som si kúpila letenky a rezervovala ubytovanie, začala som tvoriť. Bohužiaľ, nie som výtvarne veľmi nadaná, takže som sa zaobišla bez rôznych obrázkov a ako prvý som si zaznamenala dátum odletu/príletu, adresu ubytovania a informácie o tom, ako sa čo najlepšie dostať z/na letisko.

Ďalším krokom bolo vytvoriť itinerár. Tzn. prejsť rôzne blogy, Pinterest, Instagram a vytvoriť zoznam „must see places„. K tomu pridať minimálne päť kaviarní a reštaurácií. Rada som totiž na cestách pripravená a nechcem strácať čas premýšľaním o tom, kam sa pôjdem najesť.

V Lisabone bolo krásne.

V Marakeši som sa zúčastnila exkurzie na bicykli, počas ktorej som sa dozvedela viac zo života Maročanov, a tiež o ich láske ku kráľovi, o tom ako pečú chlieb alebo ako fungujú kúpele hammam. V Beskydoch som navštívila malebné mestečko Štramberk, v ktorom je veľa informačných cedulí, z ktorých som čerpala informácie na blog. Na zapisovanie mi opäť skvele poslúžil denník.

Znovu Lisabon.

Na zadnú stranu denníka som vlepila obálku, do ktorej som postupne ukladala rôzne vstupenky, letenky, cestovné lístky, letáčiky z hotelov alebo múzeí, bankovky, pohľadnice a suché kvety. Týmto spôsobom som mala všetko pekne pohromade a nič som nestratila. Po návrate domov som ich do denníka postupne vlepovala. Raz za čas si tiež nechám vyvolať fotografie v polairoidovom formáte, ktoré potom do denníka pridám.

Krásne mesto Marrakéš

Prečo si viesť taký denník?

Písanie cestovateľského denníka má nesporne veľa benefitov. Sama som sa presvedčila o tom, že keď si vopred naplánujem program v danej krajine a mám to čierne na bielom, ľahšie ten plán splním a po návrate domov som spokojná a neľutujem to, že som niečo vynechala.

Cestovateľský denník v Štramberku.

Z vedenia denníka sa môže stať nový koníček. Zapisovaním možno stráviť dvadsať minút, ale aj niekoľko hodín. Kreativite sa tu medze nekladú, zamerať sa môžete na kreslenie, písanie alebo tvorbu koláží. Táto činnosť je veľmi relaxačná a ak cestujete sami a neviete, ako zabiť čas v reštaurácii počas čakania na jedlo alebo vo vlaku, stačí vytiahnuť denník a začať tvoriť zápisky z predošlého dňa.

Počas poznávania nových krajín budete tiež viac vnímať svoje okolie a aktívne vyhľadávať viac informácií. V neposlednom rade slúži taký denník ako skvelá spomienková kniha. Keď ju za pár rokov otvoríte, budete s radosťou spomínať na všetky tie úžasné zážitky.

V kufri vám nezaberie veľa miesta.

A čo vy a cestovateľské denníky? Píšete si? Dajte nám vedieť do komentárov, alebo sa podeľte o fotku na Instagrame pod hashtagom #bellarosesk.

Krásne leto plné cestovateľských dobrodružstiev

praje Miss Travel FairyBella Rose

 

Čo vám v lete nesmie pri cestovaní chýbať?

Michaela Urbánková:
Mohlo by se vám líbít