Mráz, skorá tma a chladno. V takých dňoch nie je nič príjemnejšieho, než si užiť zimný večer v pohodlí domova so šálkou horúceho čaju a dobrou knihou. Ako ale môžeme urobiť tento jedinečný relaxačný čas ešte príjemnejším? Tu je niekoľko tipov, ako si dlhé zimné večery poriadne vychutnať.

Pozrite sa na film alebo seriál v zimnom prostredí

Keď vonku chýba sneh a z oblohy padá niečo podobného dažďu, môžeme si doma vytvoriť zimnú náladu filmom. Za týmto účelom odporúčame vybrať film so zimou a snehom v pozadí. Jedným z našich obľúbených je Grandhotel Budapešť (2014, réžia Wes Anderson). Ide o mimoriadne dobrodružstvá výstredného vrátnika zo slávneho európskeho hotela v búrlivom medzivojnovom období. Osobitý hrdina je zapletený do škandálu obklopujúceho krádež neoceniteľného renesančného obrazu a do boje o prevzatie obrovského rodinného imania. Užijete si nielen zimu na plátne, ale aj ironický humor a príjemný hotelový personál.

Uštrikujte si šál

Dobrý spôsob ako tráviť zimné večery je rozvíjať svojho kreatívneho ducha a zlepšiť svoje manuálne zručnosti. Ak ste nikdy neštrikovali ani nešili, môžete sa o to pokúsiť práve teraz. Váš vlastnoručne pletený šál alebo ponožky sa doma určite nestratia. Na internete nájdete nespočetne videí s tutoriálmi, aj ten najväčší laik si nájde návod presne pre seba. Ak si na výrobu ošatenia netrúfate, ale napriek tomu vás zlepšenie zručnosti láka, siahnite po knihe Steh by steh, ktorá vás naučí, ako na modernú výšivku. Vďaka názorným ukážkam, obrázkom a manuálu si ju hravo osvojíte raz dva.

Moderní výšivka
Zimné večery sú vhodné pre osvojenie nových zručností. Napríklad výšivky.

Chvíle s rodinou

Urobte si príjemný rodinný večer, ktorý nebude naplnený len povinnosťami, ale predovšetkým pohodou a radosťou. Vypnite televízor aj počítač a rozprávajte sa. Sadnite si v obývačke na zem a vykladajte si navzájom, čo ste počas dňa zažili. K tomu si prineste niečo slaného či sladkého pod zub. Ak nie ste na takéto rodinné večery zvyknutí, asi chvíľu potrvá, kým si všetci členovia domácnosti na novoty zvyknú. Nevzdávajte to po prvom neúspechu, ale vytrvajte, všetko chce svoj čas. Veľmi príjemným spôsobom, ako utužiť rodinné vzťahy, je tiež spoločná príprava jedla. Pokiaľ budete večeru chystať všetci spolu, užijete si množstvo zábavy. Snažte sa tiež tráviť čo najviac času vonku ako rodina. Pravidelné prechádzky do zimnej prírody by sa mali stať samozrejmosťou.

Jak si užít dlouhé zimní večery
Venujte zimné večery svojej rodine.

Buďte hostiteľkou

Stretávate sa s priateľmi väčšinou len vonku, v kaviarňach, baroch či reštauráciách? Skúste to tentokrát urobiť trochu inak. Tak, ako to majú vo zvyku južnejšie položené národy, Francúzi či Taliani. Tí sa s obľubou navštevujú doma, čo u nás nie je až takým zvykom. Pozvite priateľov a pripravte im pohostenie. Nemusí to byť zrovna trojchodové menu, stačí len menšie občerstvenie. Takéto domáce stretnutia sa väčšinou odohrávajú vo veľmi príjemnej atmosfére. Prispieva k tomu aj fakt, že všetky dôležité veci si môžete naplánovať čo sa bude jesť, čo sa bude piť a napríklad aká hudba k tomu bude hrať, to všetko je vo vašej réžii. Vaša kreativita má voľné pole pôsobnosti!

Skúste zaviesť stretnutie u vás doma ako malý rituál, napríklad každú druhú sobotu. Pre všetkých zúčastnených sa z toho stane milý okamih, na ktorý sa budú dopredu tešiť. Vy sa zatiaľ budete tešiť na hostí, pripravovať chutné jedlo, usrkávať pri tom červené víno, užívať si teplo domova a radovať sa, že vôbec nikam nemusíte ísť, pretože to podstatné príde za vami.

Navrhnite nový dizajn svojho domova

Oddýchnuť si po dlhom a únavnom dni to sa páči každému z nás. Predovšetkým na jeseň a v zime potrebujeme okolo sebe priestor, ktorý je pohodlný, útulný a cítime sa v ňom jednoducho dobre. Vytvorte si útulný interiér s charakterom. Dlhé zimné večery sú ideálne na plánovanie a hľadanie inšpirácie.

Hra svetiel

Svetlo vytvára dokonalú atmosféru. Čím menej je v zime denného svetla, tým viac príležitostí máme k rozsvieteniu náladového osvetlenia. To dokáže domov zútulniť aj zahaliť intimitou, v ktorej sa krásne relaxuje. Dobrým riešením sú malé lampičky, LED pásky aj dekoratívne svetelné reťaze. Nemožno zabudnúť na sviečky, ktoré sú základom. Ich trblietavá žiara a vôňa rozhodne zlepší vašu náladu a premení izbu na oázu pokoja.

Navrhněte nový design svého domova
Dlhé zimné večery sú ideálne na plánovanie zmien u vás doma. Zdroj: Pinterest

Zabaľte sa

Čo si nemôžete nechať ujsť v útulnej obývacej izbe? Samozrejme bytový textil! Jeho neprítomnosť vyvoláva dojem chladu a strohosti. Ak to chcete zmeniť, oplatí sa použiť kúsky šité z príjemných materiálov mäkké koberce, vankúše a deky. A tí z vás, ktorí sa predsa len pustili do štrikovania, dovedú všetko k dokonalosti vlastnoručne vyrobenými teplými ponožkami!

Nechajte oheň tancovať

Nič nedokáže zútulniť interiér ako oheň v krbe. Nie každý si môže dovoliť vlastniť skutočný krb, ale môžete si zadovážiť bio krb, ktorý je nielen náhradou za klasické riešenie, ale tiež doplnkovým zdrojom tepla. Bio krby sú často menšie, viac dizajnové a dodávajú sa v rôznych verziách, takže ich je možné domovu prispôsobiť. Toto riešenie je skvelou alternatívou, ktorá zmení váš domov a dodá mu romantickú hrejivú atmosféru. Obzvlášť keď postavíme pred krbom malú sedaciu súpravu dosiahneme účinku príjemnej atmosféry na sto percent.

Zimní večer u krbu
Nezabúdajte na spoločné večery len v dvoch s poriadnou porciou romantiky. Zdroj: Pinterest

Na jar sa s vami teší MartinaBella Rose.

 

 

Pre to pravé zimné hygge sa vám bude hodiť:

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!