Majitelia balkónov a terás, ruku na srdce, skutočne využívate potenciál vonkajšej izby alebo z nej máte skôr skladisko sezónnych a nevyužívaných vecí? Vonkajší priestor má veľký potenciál a je škoda ho v lete využívať len na sušenie bielizne. Kto by si nechcel po náročnom pracovnom dni spočinúť doma a pritom vonku, dať si lahodný pohár vína a hodiť starosti za hlavu? Alebo cez víkend začať posedením na terase s šálkou lahodnej kávy a naštartovať si deň plný voľna a odpočinku.

Pri zariaďovaní balkóna sa medze nekladú. Zdroj: Pinterest

Kdo má židli, bydlí

Ak chcete zútulniť balkón alebo terasu, prvým krokom je výber nábytku. Ten by mal byť kvalitný a odolný poveternostným vplyvom. Aj keď máte zasklený balkón, slniečko vie s nábytkom napáchať peknú neplechu. Podľa veľkosti, ktorú máte k dispozícii, vyberajte nábytok. Stolík a stoličky na raňajky a večere, malú pohovku alebo ležadlo, kde sa môžete natiahnuť s knižkou, hrať sa s deťmi alebo sledovať film na notebooku. Lacnejšou alternatívou je vyrobenie nábytku z paliet, len si dajte pozor, na aké účely boli palety uspôsobené. Pre výrobu nábytku z paliet sa hodia palety s označením HT (Heat Treatment) alebo DB (Debarked). Vyhnite sa paletám s označením MB, tie boli ošetrené nebezpečným metylbromidom. Dôležitou informáciou je aj to, čo vlastne palety prevážali. Potraviny, lieky alebo chemikálie mohli palety kontaminovať baktériami alebo chemickými látkami. Na takomto posedení by ste s deťmi čas tráviť nechceli.

Podsedáky využijete na nábytku, alebo si z nich môžete urobiť sedenie na zemi.

Dôležité textílie

K vonkajšiemu nábytku vyberajte mäkké a príjemné polstrovanie, podsedáky a vankúše. Textil parádne zútulní balkón a vybraný motív dodá celému priestoru štýl, ktorý je vám najbližší. Polstre na sedenie a podsedáky je dobré voliť v neutrálnych farbách, ktoré doladia vzorované vankúše. Tie môžu byť romantické, extravagantné, v boho štýle. Ľahko zaobstaráte nové poťahy, s novým motívom a za chvíľku zmeníte ráz celého priestoru. Inak v lete, inak na jeseň. Ak bývate v dome, ktorý má už farebnú fasádu, snažte sa držať celkového dojmu, aby príliš farebný balkón a dom nepôsobili ako päsť na oko.

Interiéru v boho štýle pristane prirodzene starnúce drevo.

Súkromie nadovšetko

Nechcete tráviť na balkóne čas, pretože váš dom je v hustej zástavbe a ste vystavení pohľadom susedov? Aj s tým sa môžete elegantne vysporiadať. Na trhu je nepreberné množstvo zásten, ktoré vám vytvoria súkromie. Pouvažujte, či sa nedá na balkón zavesiť lanko a naň pripevniť závesy alebo záclony, ktoré vás od okolitých pohľadov tiež odclonia. K vytvoreniu súkromia skvele poslúžia aj kvetináče s trelážou, ktoré ponúkajú oporu popínavým rastlinám. Podľa podmienok vyberajte popínavé trvalky alebo letničky, ktoré vám do leta urobia parádnu zelenú stenu. Trebárs čiernooká zuzana, rýchlo rastie a efektívne kvitne.

Útulnosť dodá pár kvalitných doplnkov. Zdroj: Pinterest

Posedenie v zeleni

Túžite po záhrade? Vytvorte si kvitnúcu oázu na svojom balkóne alebo terase. Veď nie je nič krajšieho ako posedenie uprostred rozkvitnutých kvetov a vlastného ovocia. Popínavky pekne porastú zábradlie, do kvetináčov si môžete vysadiť kanadské čučoriedky, muchovník a maliny, ktoré vám za čas urobia peknú jedlú stenu. Čučoriedky a maliny už zoženiete vo verzii pre pestovanie v kvetináči, muchovníky sú tak odolné a nenáročné, že sa im vo veľkom kvetináči dariť bude. Môžete si druhy drobného ovocia pekne nakombinovať, aby bola úroda po celé leto. Zamerajte sa na odrody skoré, stredné a neskoré. Niet nad vlastnú bio úrodu, že?

Zelená oáza pokoja pre chvíľky plné relaxácie. Zdroj: Pinterest

Ako si ľahko a rýchlo zútulniť balkón alebo terasu

Nábytok je na svojom mieste, sedáky lákajú na posedenie, rastliny sú zaliate. Ešte by to niečo chcelo? Áno! Ešte musia prísť na rad dekorácie. S nimi si zútulníte terasu alebo balkón pomerne ľahko. Ako prvý umiestnite svetelný prvok: LED reťaz na stenu, svetelný LED drôtik do lucerny (s časovačom, aby sa vám lampáš sám každý deň rozsvietil), ďalšie lampióny na zem, svietniky na stolík, sošku do rohu, vonkajšie koberec na posedenie. Dekorácie sú úžasne variabilné a môžete ich obmeniť podľa ročných období. V lete do misy mušle a kamienky z ciest, na jeseň šišky na dekoratívnu tácku, v zime do kvetináčov ozdobené čečiny a na jar cibuľoviny do ozdobných kvetináčov. Posedenie na balkóne alebo terase si môžete užiť aj na jeseň. Trebárs s veľkou šálkou plnou horúcej čokolády so šľahačkou.

Kúzelné hygge chvíľky vám praje

Martina a Bella Rose.

Balkónové nutnosti, ktoré vám skrášlia domov:

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!