V mestách si krásu zimných mesiacov síce toľko neužijeme, ale pre kúzelnú atmosféru nemusíme jazdiť ďaleko. Aj v slovenských horách sa môžeme prebúdzať do zasnežených mrazivých rán, ktoré sú ako vystrihnuté z rozprávky o Mrázikovi 🙂 A práve také rána si po niekoľkých rokoch dopriava aj lesná a morská víla, blogerka Anie Songe.

Mrazivé rána jednej lesnej a morskej víly Anie Songe
Mrazivé rána blogerky Anie Songe. Foto: Instagram Anie Songe

Kto z vás pravidelne prechádza Instagram, tomu netreba Anie dlho predstavovať. Stačí preskúmať jej profil a zrazu začnete mať pocit, že budúcu zimu už určite musíte stráviť na samote v horách. My patríme medzi veľkých fanúšikov tejto milej bohémskej mladej pani, a preto sme sa rozhodli, že ju musíme pre vás (aj pre nás :-)) vyspovedať.

Z INDONÉZSKEHO OSTROVA ROVNO DO ČESKÝCH HÔR

Anie, ako si opäť po niekoľkých rokoch užívate českú zimu v horách?

Veľmi. Úprimne mi trošku chýba viac svetla a slniečka, ale inak je tu na horách zima prekrásna. Taký ten horúci čaj, knižka, pekný film a tvorenie tu majú úplne inú atmosféru, ako v trópoch. Ono má všetko niečo do seba 🙂

Čo je vášmu srdcu bližšie, more alebo lesy?

Ja by som bola najradšej, keby som tu mala oboje, pretože mám pocit, že pre svoj pokoj v duši potrebujem more i lesy – možno som v tomto trošku rozmaznaná 🙂 Na Bali mi chýbali lesy, v ktorých by som sa mohla hodiny prechádzať, tu mi už chýba more, v ktorom by som mohla hodiny plávať. Chce to nájsť harmóniu a mať zo všetkého trochu 🙂

Romantická svadba na Bali
Anie a Lukáš si povedali „áno“ pri východe slnka na pláži na Bali. Foto: Instagram Anie Songe

Žili ste v Anglicku, Thajsku a na Bali. Láka vás ešte exotika, vôňa diaľok? Plánujete s manželom, že by ste podnikli nejaké dlhšie cesty alebo už zostanete v slovenských horách a lesoch?

Cestovanie nás vôbec nepustilo, určite sa chceme pozrieť do mnohých kútov sveta. Do Čiech sme si skôr prišli vytvoriť domov, do ktorého sa budeme radi vracať, pretože to zázemie nám po tých rokoch tárania sa už chýbalo. Tento rok máme v pláne precestovať Európu dodávkou, na to sa veľmi tešíme a ďalej uvidíme 🙂 Na jednom mieste nás ale asi dlho nič neudrží.

Kam povedú ďalšie cesty?
Kam povedú ďalšie cesty? Foto: Instagram Anie Songe

Chýba vám Bali? Máte v pláne sa tam vracať?

Úprimne ani veľmi nie. Chýba mi to more, šnorchlovanie, určité situácie, zvieratá, ktoré máme v Makawi, a ľudia, ale inak ani nie 🙂 Vracať sa tam určite chceme, ale len na dovolenku 🙂

Pre veľa ľudí ste veľkou inšpiráciou. Či už v tom, čo tvoríte, ako žijete … Kde beriete inšpiráciu vy?

Bezodnou studňou inšpirácie v tvorení je samozrejme Pinterest a práve trebárs cestovanie. Na Bali sa tvoria úplne kúzelné veci z kokosových orechov, konopných vlákien, maľuje sa, tvorí, šije, tká, pletie, vyrezáva. Aj tu v Čechách sa toho dá načerpať veľa, pretože robíme úžasné veci … Celkovo je krásne pozerať sa na staré tradičné remeslá.

A čím sa inšpirujem v živote? Rada by som napísala niečo múdre, ale ja vlastne asi nikým. Mám pár ľudí, ktorých sledujem a inšpirujú ma napríklad v jedle, postoji k životu, k planéte, ale je to skôr len o tom, že pri ich sledovaní mám pocit, že to, čo robím, je správne, a že v tom nie som sama .

Inšpiráciu Anie hľadá aj v prírode
Inšpiráciu Anie hľadá aj v prírode. Foto: Instagram Anie Songe

ÚTULNÉ MIESTO, KAM SA BUDEME VRACAŤ

Čo pre vás znamená domov?

Domov je pre mňa miesto, kam sa môžem kedykoľvek vracať. Miesto, kde sa cítim milovaná a v bezpečí.

Anie s manželom a ich fenkou Dači
Útulný domov blogerky Anie Songe. Foto: Instagram Anie Songe

Čo by vo vašom domove nemalo chýbať?

Určite môj muž a zvieratá, bez toho ostatného sa zaobídem … Ale mám veľmi rada textílie ako sú koberčeky, vankúšiky, deky. Priestor krásne zútulňujú a dodávajú mu dušu rovnako ako doplnky z ciest, rôznych blšákov, bazárov alebo ručne vyrobené či prerobené veci. Milujem tieto poklady a neviem si predstaviť, že by som doma mala len nové veci, to by ma asi nebavilo.

V kuchyni nesmú chýbať úlovky z blšákov, ale napríklad aj retro dózy Garden Trading v štýle anglického vidieka
V kuchyni nesmú chýbať úlovky z blšákov, ale napríklad aj retro dózy Kitchen Craft v štýle anglického vidieka. Foto: Instagram Anie Songe

Čo pre vás znamená magické slovíčko hygge?

Pre mňa je hygge proste útulnosť, príjemnosť. Sú to malé, zdanlivo obyčajné chvíľky, kedy sa cítime pekne. Zababušenie sa do periny, hranie hier s kamarátmi, varené víno na večernej prechádzke, spievanie s gitarou … Sú to okamihy, pri ktorých sa cítime krásne, žijeme v nich a nič nám v ten moment nechýba.

Svetielka vytvoria doma tú pravú pohodovú atmosféru
Svetielka krásne dotvoria tú pravú pohodovú atmosféru. Foto: Instagram Anie Songe

Na vašom blogu je vidieť, že patríte medzi DIY nadšencov. Čo všetko u vás doma ste si sama vyrobili?

Tvorenie milujem a je mi trošku ľúto, že na tvorenie do bytu nemám teraz toľko času, koľko by som si priala, snáď si to čoskoro vynahradím v domčeku. V byte som robila vlastne len dve ombré steny a maľovala dva obrazy.

Anie a jej obľúbená mandala
Ako Anie relaxuje? Trebárs pri maľovaní mandaly. Foto: Instagram Anie Songe

Na aký svoj dizajnový kúsok ste teraz najviac pyšná?

Ja som najviac pyšná na veci, ktoré mám od konkrétnych ľudí, čo sú pre mňa kokedamy od kamaráta a ručne háčkovaná deka, ktorú som dostala od kamarátky. Potom je to doštička s motívom mesiaca od Elisabeth Dunker, to milujem. Doska – a akú dokáže urobiť radosť.

Darčeky od priateľov sú tými najcennejšími doplnkami.
Darčeky od priateľov sú tými najcennejšími doplnkami. Foto: Instagram Anie Songe

PRÍRODNÝ A BOHO ŠTÝL

Zariaďujete si byt, budete čoskoro zariaďovať celý dom, v akom štýle bude? Už viete, aké doplnky si budete vyberať?

Viacmenej to bude podobné, ako v súčasnom byte – boho, prírodný štýl. Určite si dám na dome oveľa viac záležať a budem pri tom premýšľať. Na zariadenie bytu vrátane rekonštrukcie sme mali ani nie mesiac, takže som to nejako neriešila. V dome chcem ale určite základné, kvalitné kúsky, ktoré doplním práve vecami z antikvariátov, bazárov, od malých tvorcov z Čiech i zahraničia. Alebo vdýchnem život niečomu už zdanlivo nepoužiteľnému. Ja i napriek tomu, že mám rada krásne veci, toto zatiaľ toľko neriešim, skôr sa teším na to, že vďaka priestoru, ktorý budem mať, sa budem môcť oveľa viac hrať a vymýšľať.

Aj pri servírovaní dáva Anie prednosť prírodným materiálom a farbám
Pri servírovaní dáva Anie prednosť prírodným materiálom, farbám a zaujímavým detailom (keramické misy v modrých a sivých odtieňoch, ručne razené lyžičky La De Da Living!). Foto: Instagram Anie Songe

Ktorý kúsok do svojho domu máte práve teraz vyhliadnutý?

Mám vyhliadnutý okrúhly jutový koberec s mandalou a na jar určite závesné háčkované kreslo, na neho si brúsim zuby už dlho 🙂

A posledná otázka nakoniec – vybavíte si okamih z poslednej doby, ktorý sa vám dostal pod kožu?

Práve dnes, keď som bola ráno na prechádzke s Dači. Prichádzala som k lesu, vonku vychádzalo slniečko a zrovna v okamihu, kedy som došla k prvým stromom zavial vietor a z vetiev sa začal naozaj pomaly sypať čerstvo nasnežený sniežik. Trblietal sa v tom slniečku a bolo to fakt rozprávkové. Z toho je potom tak pekne. To sú také tie obyčajne neobyčajné momenty, ktorý vidíme všade okolo nás, keď sa naozaj pozeráme.

Krásne zimné rána v horách
Krásne zimné rána v horách. Foto: Instagram Anie Songe

Tak už máte zbalené na cestu do hôr? 🙂 Alebo skôr túžite po tak útulnom domove ako má Anie? Poďte sa inšpirovať:

Domácnosť podľa Anie Songe
Domácnosť podľa Anie Songe – 1. Závesné hojdacie kreslo, 2. Ručne maľovaná miska , 3. Figúrka Nablízku, 4. Bambusová lucerna, 5. Sklenená krabička Orient, 6. Keramická úchytka, 7. Boho koberček

Zaujímajú vás ďalšie kúsky, ktoré by si domov Anie vybrala? Prezrite si celú kolekciu, ktorú Anie pre Bella Rose vybrala.

Krásne zimné dni a útulnú atmosféru vo vašich domovoch vám praje

Petra & Bella Rose

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!