Milujeme severské dekorácie, severské knihy, severské filmy, ale ako sa vlastne oslavujú Vianoce v Škandinávii? Určite vás neprekvapia klasické dekorácie v podobe sobov, losov a roztomilých vianočných škriatkov. Často je používaný aj motív vločiek a vianočných stromčekov. V Nórsku uvidíte drobné štátne vlajočky, ďalej betlehemy, adventné vence, rastlinu vianočnú hviezdu, perníkové a marcipánové ozdoby a tiež anjelikov. V zime sa Severania stretávajú s nedostatkom svetla, preto už od novembra dekorujú a rozsvecujú svetelné dekorácie, reťaze a veľké množstvo lampášov.

Sviečky vedia navodiť tú správnu vianočnú atmosféru. Zdroj: Pinterest

Tradície a zvyky

Vianočné tradície sú, až na drobné detaily, podobné v celej Škandinávii. Niektoré severské vianočné zvyky sú aj pre nás skvelou inšpiráciou, ako si naše Vianoce ešte viac spríjemniť. Oveľa intenzívnejší je v Škandinávii už samotný advent, ktorý začína prvou adventnou nedeľou. V tej dobe sú už ulice, záhrady aj domy sviatočne vyzdobené a hlavne osvetlené množstvom vianočných svetielok a hviezd, a to aj úplne z praktického dôvodu. V decembri sa v Škandinávii stmieva už po tretej hodine popoludní, svetelné dekorácie sú aj praktickou nutnosťou, ako si tmavé dni užiť a spríjemniť si ich.

Severania si držia svoj hygge štýl, preto to príliš nepreháňajú s vianočným upratovaním. Na Vianoce ide hlavne o stretnutie s rodinou a priateľmi, nie o vydrhnutý drez. Spoločné chvíľky si užívajú pri pečení koláčikov pepparkakor či klejner (sušienky zo zázvorového cesta na spôsob slovenských perníčkov) alebo vanilkovej venčeky vanillekrans a vyrába sa vianočné ozdoby z papiera alebo slamy. Nechýba ani tradičný vynikajúci vianočný punč čiže glögg, víno uvarené s prídavkom korenín, hrozienok, mandlí a tvrdého alkoholu. Rovnako ako aj v Česku, ten najdôležitejší vianočný sviatok vo Švédsku pripadá na 24. decembra (julafton), v tento deň sa rozbaľujú darčeky, 25. december je prvý sviatok vianočný (juldagen) a 26. druhý sviatok vianočný (annandag jul). Vo Švédsku trvajú Vianoce až do. 13. januára, kedy prebiehajú oslavy, hry a tance a vianočný stromček sa odstrojí a vyhodí von oknom. Tým končia vianočné sviatky.

Užite si Vianoce predovšetkým v pokoji a hygge pohode. Zdroj: Pinterest

Vianoce v Dánsku

Vianoce v Dánsku sú najviac spájané s drobnými darčekmi a sladkosťami, ktoré sa vešajú na stromček. Hitom posledných rokov sú živé stromčeky v kvetináčoch, ktoré sa po Vianociach vysádzajú von. Buď do prírody, alebo priamo v mestskom parku, ktorý má pre takéto stromčeky špeciálne miesto. Dáni s veľkou obľubou vešajú na dvere, ale aj v miestnostiach adventné vence. Štyri horiace sviečky na adventnom venci predstavujú štyri symboly – obdobie ľudského života: detstvo, mladosť, dospelosť a starobu. V Dánsku berú Vianoce veľmi vážne a chystajú sa na ne starostlivo, niekedy aj s mesačným predstihom. Darčeky sa nakupujú vo veľkom, ale aj vo veľkej tajnosti. Je zvykom, že darček, ktorý je veľkým prekvapením pre obdarovaného mu prinesie v budúcom roku také šťastie, aké bolo jeho prekvapenie pri rozbalení darčeka.

Prírodné materiály a kvalitné sklo hrajú v Škandinávii prím.

Vianočná nálada je všade

Počas celého adventu sa chodí na sviatočné večere do reštaurácií a slávnostné pohostenie organizujú aj firmy pre svojich zamestnancov. Zvyčajne sa podávajú rôzne ochutené slede, vajcia s kaviárom, pečená šunka alebo moriak aj ryžová kaša a medovníčky. V Dánsku pivovary každoročne predstavujú špeciálne edície vianočného piva Julebryg. Ako stará vianočná tradícia v celej Škandinávii sa označuje julkärven. Je to vtáčí snop na tyči, ktorá sa dáva na stromčeky vedľa domu. Traduje sa, že vtáky, ktorí dostanú snop z dobrého obilia sú nasýtení a nebudú pri budúcom zbere ničiť úrodu.

Okrúhly svietnik môžete zavesiť a stane sa originálnou dekoráciou.

Rozžiarené detské oči

Deti dostávajú malé darčeky každý deň. Nájdu ich vo vianočných ponožkách zavesených v kuchyni, alebo v adventnom kalendári. Darčeky nadeľujú vianočný škriatkovia, ktorí dostávajú každý večer misku ovsenej kaše. Hovorí sa im nisser a sú vidieť v podobe figúrok a obrázkov po celom dome.

Štedrý večer

Severský Štedrý večer je veľmi podobný tomu nášmu. Najprv sa celá rodina 24. decembra zíde pri sviatočne prestretom štedrovečernom stole plnom dobrôt. Ako hlavný chod sa zvyčajne podáva kačica s plnkou, niekedy aj klobásky, moriak alebo steak. Večera končí tradičným dezertom „ris a la Mande“. Po večeri sa ide na darčeky, ktoré priniesol vianočný škriatok zvaný Tomten, Julemand alebo Misen. Po rozbalení darčekov si všetci užívajú spoločné chvíľky, tancuje sa okolo stromčeka (preto je vždy umiestnený uprostred miestnosti), hrajú sa hry a spievajú koledy.

Adventné dekorácie
Hviezda je vianočnou nutnosťou, ktorá by vám chýbať nemala.

Zaujímavosť na záver

Vianoce sa povedia dánsky, švédsky a nórsky jul (v bokmåle; v nynorsku môže byť aj jol).

GOD JUL praje Martina a Bella Rose.

Nechajte sa naladiť na vianočnú nôtu a kúpte si škandinávske dekorácie

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!