Ešte pred chvíľou sme mali doma v obývačke vystavený vianočný stromček a už o mesiac nás čaká Veľká noc! Tento rok pripadá najväčší kresťanský sviatok na obdobie od 30. marca do 2. apríla. Veľká noc je tiež okrem iného oslavou príchodu jari, teplejších dní plných slnka a prebúdzania prírody k novému životu. Že vás tento sviatok príliš neberie? Poďte to tento rok zmeniť! Vytvorte si doma prekrásne jarné dekorácie a veľkonočné ozdoby. Nemusíte ich ani kupovať, stačí vám len trocha času, šikovné ruky a jednoduché dekorácie máte vyrobené raz dva. Uvidíte, že budete nadšení, ako príjemnú atmosféru vám doma vykúzli niekoľko doplnkov.

Ako iste viete, v Českej republike je tradičnou oslavou Veľkej noci predovšetkým pletenie korbáčov z vŕbových prútikov ozdobených farebnými stužkami. Niektorí chlapci sa dokonca predbiehajú v tom, kto z nich dokáže upliesť ten najväčší korbáč zo všetkých. Doma to potom zase prekrásne zavonia pri pečení barančekov. Odolať tomuto sladkému pečivu a nezjesť ho ihneď po vytiahnutí z rúry je však skutočne nadľudská úloha! Maľovanie kraslíc sa môže zdať ako úloha hodná len profesionála, ale to nemusí byť vôbec pravda. Použitím prírodných surovín ako napríklad červenej kapusty, špenátu, kurkumy či repy môžete získať prekrásne sfarbené vajíčka, ktoré len tak niekto v okolí určite nemá.

A čo by to bolo za Veľkú noc bez koledy? Na tú chlapci aj muži každého veku chodia až na Veľkonočný pondelok a šľahajú dievčatá korbáčom. V niektorých častiach republiky si však dajte pozor, aby ste v nestráženej chvíli neskončili vo vani plnej ľadovej vody. Tento krutý žartík vám však zabezpečí zdravie a sviežosť po celý rok. Na oplátku za tieto služby by ste potom mali svojich koledníkov odmeniť čokoládou, peniazmi či pohárikom slivovice.

Zaujíma vás, ako sa oslavuje tento sviatok v iných krajinách? Poďte sa pozrieť.

 

Veľkonočný stôl
Veľkonočne prestretý stôl podľa Bloomingville.

Švédsko

Rovnako ako u nás chalani šibú dievčatá, aj vo Švédsku kedysi tento zvyk existoval. Korbáčom však vtedy mohol dostať ktokoľvek. Ženy tak mali možnosť vrátiť mužom, čo si zaslúžili. Brezovým prútím však časom namiesto šibačky začali ženy skôr dekorovať svoje obydlia. Teraz ich ešte dozdobujú farebnými pierkami či vyfúknutými vajíčkami. Na Veľkú noc by ste nemali byť ani prekvapení, ak stretnete roj čarodejníc. Malé deti sa totiž práve na Veľkú noc prezliekajú do pestrofarebných veselých kostýmov, ktoré majú znázorňovať práve čarodejnice. Vo vzorovaných sukniach, šatkách na hlave a s pomaľovanými tvárami potom chodia od domu k domu a dostávajú sladkosti.

Maďarsko

Asi nie pre každého by bolo trávenie Veľkej noci v Maďarsku. Ich obľúbenou tradíciou je totiž polievanie dievčat vodou, parfumom alebo kolínskou. Môžete si teda vybrať, či skončíte úplne mokrá, alebo vás ucíti každý na sto honov. Za túto veľmi cennú službu potom platíte bozkom.

Francúzsko

Rovnako ako u nás, vo Francúzsku na Veľký piatok nezvonia zvony, pretože podľa povesti odlietli do Ríma. Tam sa naplnia až po vrch sladkosťami. Keď sa potom vracajú späť, tak rozhadzujú do záhrad čokoládové aj obyčajné vajíčka. Deti sa potom tešia na Veľkonočný pondelok, kedy môžu behať po záhrade a hľadať schované dobroty. A verte, že v nejednej rodine sa nájde škodoradostný rodič, ktorý si so schovávaním sladkostí dá naozaj veľkú prácu, aby ich potomkovia mali hľadanie skutočne dobrodružné! Ďalším zo zábavných francúzskych zvykov je tzv. „poisson d’avril“. Tento vtip spočíva v tom, že si prichystáte hromadu rýb vystrihnutých z papiera a snažíte sa ich bez povšimnutia prilepiť na chrbát každému, kto sa ocitne vo vašej blízkosti.

Španielsko

V Španielsku klasické oslavy Veľkej noci, ako ich poznáme my, nemajú. Ide skôr o sviatky, pri ktorých sa zíde široká rodina a spoločne strávia chvíle v kľude a pohode. Deti však, rovnako ako tie naše, dostávajú čokoládové vajíčka či zajačiky. Na trhoch možno tiež zohnať korbáč. Avšak ten je od toho nášho radikálne odlišný. Nenájdete spletené vŕbové prútie v jeden silný prút, ani ho nezdobia stužkami a už vôbec s nimi chlapci neobchádzajú domy a nešibú všetky dievčatá v okolí. Je vyrobený z bambusu a slúži len ako veľkonočná dekorácia.

Vajíčka v ošatke
Pierka sú skvelou veľkonočnou dekoráciou. Zdroj: Pinterest

Veľká Británia

Egg hunt, čiže lov na vajíčka, je udalosťou špecifickou práve pre Anglicko. Podľa tradície poschovával veľkonočný zajačik po dome aj v záhrade čokoládové vajíčka. Deti potom majú za úlohu vyraziť so svojimi košíčkami a všetky ich nájsť. Zaujímavou udalosťou, ktorá sa v tejto časti Európy oslavuje, je fašiangový utorok a s ním spojený Palacinkový deň. V meste Olney sa každoročne usporadúvajú palacinkové preteky. Nejedná sa však o súťaž v jedení tejto dobroty, ale v podstate o športové podujatie. Táto tradícia vznikla už v roku 1445, kedy v poludnie začali odbíjať v kostole zvony a pozývali miestnych obyvateľov, aby sa prišli modliť. Jedna z gazdiniek, aby neprišla neskoro, vybehla z domu s panvičkou v ruke a po ceste v nej ešte prehadzovala palacinku.

India

Možno vás to prekvapí, ale dokonca aj v Indii oslavujú Veľkú noc. Napríklad v bývalej portugalskej kolónii, západnom štáte Goa, kde sa tieto sviatky oslavujú pompéznymi karnevalmi v uliciach, ktoré sprevádzajú rôzne hry, hudba, veľa tanca a veselosti. Ľudia sa medzi sebou obdarúvajú čokoládou alebo napríklad kvetinami.

Vajíčka na vetve
Skúste tento rok niečo iné. Čo takto omotať vajíčka povrázkom alebo nalepiť trblietky? Zdroj: Pinterest.com

Pamihod, tatar či metla. Viete ako sa hovorí korbáču v rôznych častiach Českej republiky?

Pojem korbáč sa rozhodne nepoužíva v celej Českej republike. V niektorých častiach sa označenia natoľko odlišujú, že by si dvaja ľudia z rôznych krajov Česka snáď ani nerozumeli. V severovýchodných Čechách hovoria zvyčajne pamihod, pamihoda či žila, na Náchodsku je to zase dynovačka, na Svitavsku metla či prut. Na Morave a v Sliezsku je rôznorodosť označenia predmetu, ktorým je žena na Veľkonočný pondelok vyšibaná, ešte väčší. V oblasti Veselia nad Moravou chodia chlapci s korbáčom, na Valašsku dostane jedine tatarom. V Brne sa korbáč nazýva mrskačkou. V Sliezsku sa najčastejšie stretnete s pojmom karabáč či kyčka.

Spoznali by ste význam veľkonočných symbolov?

Veľkonočné tradície a ich dodržiavanie so sebou nesú rad symbolov, o ktorých význame už mnoho ľudí nemá ani potuchy. Vedeli by ste napríklad, že ak dievča uviazalo na korbáč chlapcovi červenú stuhu, dávala mu tým najavo svoju náklonnosť? Naopak, pokiaľ mu darovala stuhu žltú, dostal jasný signál, že o neho nestojí. Malý roztomilý zajačik sa k nám potom na Veľkú noc dostal prevzatím z Nemecka. Do chleba v tvare zajaca gazdinka schovala vajcia, čo potom viedlo k predstave, že ich skutočne znáša zajac.

Korbáč a vyšibanie dievčaťa symbolizuje odovzdanie sviežosti, zdravia, krásy a ohybnosti prútika človeku. Okrem iného však kedysi hospodár vyšľahal dokonca aj kravu, aby sa čoskoro otelila, alebo sa šľahali ovocné stromy v sade, aby sa prebudili zo zimného spánku. Baránok, ktorý nesmie chýbať pri veľkonočnom stole, nám má pripomínať Ježiša Krista, baránka božieho, ktorý sa za nás obetoval.

Ak vám dochádzajú nápady, ako tento rok vyzdobiť vajíčka, nechajte sa inšpirovať

Radi by ste tento rok vymysleli originálne veľkonočné ozdoby? Vyskúšajte našich trávnatých vlasatých panáčikov! Jedná sa o jednoduché DIY, ktoré zvládne naozaj každý, nemusíte sa preto báť, že by bolo nad vaše sily. Hravo ich zvládnete vyrobiť za chvíľu a do procesu tvorby môžete zapojiť dokonca aj celú rodinu. Užijete si tak spoločný čas v možno trochu netradičnom štýle.

DIY na Veľkú noc
Vlasatí panáčikovia podľa Alči Chovancovej

 

Prajeme Vám krásne a pokojné predveľkonočné obdobie plné inšpirácie.

Za celý tím Bella Rose, Klára

 

Stále premýšľate, čo vám doma chýba pre dokonalú veľkonočnú výzdobu? Trebárs vám padne do oka niečo z našej ponuky

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!