X

Ako sa na jar starať o izbové rastliny

Po dlhej zime a nevľúdnom počasí sa začína prebúdzať nielen slniečko, ale tiež naše izbové rastliny. Poďte sa pozrieť, ako sa o ne starať a navrátiť im život, pretože ich prítomnosť v interiéri zlepšuje nielen ovzdušie, ale rozhodne aj náladu.

Či už vašou domácnosťou prerastajú niekoľké svokrine jazyky, monstera či napríklad drobná pilea, alebo o zaobstaraní izbových rastlín ešte len premýšľate, zatiaľ čo pozorujete svoj jediný kaktus, v dnešnom článku nájdete tipy, ktoré vám môžu v začiatkoch pestovania rastlín pomôcť. Alebo vám aspoň dodať odvahu. Tak kanvičku do ruky a dajme sa do práce!

Dizajnové kanvičky Haws vám pomôžu v ceste za krásnou mestskou džungľou.

Aké izbové rastliny vybrať na začiatok?

Napriek tomu, že sa tu a tam stane, že niektorá z rastliniek vo vašej domácnosti neprospieva, nie je potrebné hádzať flintu do žita. Skúste to najskôr s izbovými rastlinami, ktorých pestovanie je ľahké a nenáročné. Najznámejšou kvitnúcou izbovou rastlinou je Phalaenopsis alebo orchidea lišajovec, ktorá rozžiari parapet krásnymi ružovými kvetmi.

Zo zelených izbových rastlín sú nenáročné niektoré druhy fikusov, napríklad Ficus benjamina, prípadne previsnutý zelenec, ktorý je vhodný na tienisté miesta, alebo veľmi známa rastlina zamiokulkas skvele dopĺňajúca moderný interiér vo veľkých kvetináčoch. Tak obľúbené monstery sú na pestovanie bohužiaľ trošku náročnejšie, ak si však osvojíte správne základy, ani tá pro vás nebude žiadny problém!

Máte radi originálne kúsky? Omrknite našu autorskú kolekciu obalov na kvetináče s hravými nápismi

Jarný refresh izbových rastlín

Kým sa pustíte do presádzania alebo nakupovania nových izbových rastlín, pozrite sa na tie, ktoré už doma máte. Po zime, ktorá im príliš neprospieva kvôli suchému vzduchu z radiátorov a kolísajúcim teplotám, je potrebné rastlinky poriadne skontrolovať, vyvarovať sa škodcom, a pokiaľ je potrebné, tak tie bohatšie trochu orezať.

Nemusíte sa báť, správne ostrihané rastliny sa začnú vetviť a nadobúdať bohatší tvar. Oddelené stonky a listy potom môžete skúsiť zakoreniť, a vypestovať si tak novú rastlinku takmer od začiatku.

Hlina je základ

Keďže sú izbové rastliny v domácom prostredí odkázané na kvetináč, je potrebné im dodať živiny inak, než ako si ich samy získavajú v prírode. Stačí pridať trochu hnojiva. Pokiaľ chcete podporiť rast zelených častí rastliny, malo by hnojivo obsahovať väčšie množstvo dusíka, zatiaľ čo kvitnutiu prispieva draslík.

Aby rastlinka dobre prospievala, môžete jej pomôcť hlinu prilepšiť aj inak. Pokiaľ hlina na povrchu zarastá machom, zeleným alebo bielym povlakom, je potrebné ju obnoviť, alebo izbová rastlina neporastie dobre. Ak sa na povrchu hliny drží pleseň, pravdepodobne rastlinu príliš polievate a nenecháte kvetináč vyschnúť. Túto vrstvu môžete odstrániť a nahradiť novou zeminou, prípadne ju ľahko poprášiť škoricou, ktorá má dezinfekčné účinky.

Kedy presadiť izbové rastliny?

Pokiaľ vaša rastlinka nerastie tak, ako by ste si predstavovali, môže byť problém nielen v starej hline, ale tiež v nedostatočnom priestore v kvetináči. Niektoré rastliny menší priestor milujú, iné ho ale potrebujú viac. Ak sa korienky predierajú dierkou naspodku kvetináča, je čas na zmenu. Rovnako tak, pokiaľ povrch hliny zarastá, alebo na ňom pozorujete predierajúce sa korienky.

Ako presadiť izbovú rastlinu? Nie je to tak zložité, ako by sa mohlo zdať. Budete k tomu potrebovať nový kvetináč, a to o pár centimetrov väčší, než je ten doterajší, pár doplnkov k záhradníčeniu a vhodný substrát, prípadne trochu piesku na odvodňovaciu vrstvu. O tom, ako postupovať pri presádzaní, sme písali podrobne tu.

Akonáhle presádzanie alebo ubytovanie novej rastliny dokončíte, vložte ju do obalu na kvetináč, ktorý bude dokonale ladiť s vašim interiérom.

Najobľúbenejšie sú pre tohtoročnú jar obaly na kvetináče:

  • V prevedení žíhanej keramiky.
  • Vyvýšené, či už s nožičkami, v stojane alebo napríklad na vyššej nôžke.
  • Obzvlášť v bohémskom štýle tie, ktoré zdobí jednoduchá tvár.
  • S geometrickými vzormi a dekorom.
  • Malé kvetináčiky v roztomilom preveední rozžiaria každú poličku so sukulentmi.
  • Kvetináč vložený do veľkého koše z prírodného vlákna. Vysoké izbové rastliny sa v nich vynímajú!
  • Také, ktoré je možné upevniť na makramé záves. Tento detail ocenia hlavne milovníci boho a prírodného štýlu.
1. závesný kvetináč 2. krémový obal na kvetináč 3. mini obal na kvetináč s etno vzorom 4. obal na kvetináč v tvare ulity 5. kovový obal na kvetináč 6. kôš z morskej trávy
Závesné a vyvýšené kvetináče sú rozhodne obľúbeným trendom nielen pre tento rok.

Buď svetlo! Alebo prečo vaša rastlinka vädne

Dôležité pre rast rastlín je tiež svetlo. Po presadení schovajte rastlinu skôr na tienisté miesto, prime slnečné svetlo by jej mohlo uškodiť. Rovnako tak po zime je lepšie nechať pokojové rastliny privyknúť na slnečné žiarenie a teplo skôr postupne. Stačí ich posunúť ďalej od okna a raz za čas túto vzdialenosť skracovať.

Každá rastlina však potrebuje mierne odlišný prístup. Napríklad tie, ktoré majú sfarbené listy, červenkasté alebo tmavozelené, potrebujú svetla viac. Keď ho majú nedostatok, ich sfarbenie sa stráca a napríklad biele žíhanie sa vám premení na zelenkasté.

Veľmi obľúbená dracéna má rada svetlé miesto, avšak nie priame slnečné žiarenie. Naopak už zmienený zamioculcas sa skvele vysporiada aj s tmavšími, tienistými miestami. Lopatkovec vám porastie ako na tienistom mieste, tak aj v priestore, kam svieti slniečko. A populárna monstera? Ta má radšej slnečné miesto, prípadne polotieň, a vyššiu vzdušnú vlhkosť.

Niektoré rastliny majú rady priame svetlo, iné tieň. Zistite si o tej svojej čo možno najviac informácií.

Ako polievať izbové rastliny

Váš záhradnícky (ne)úspech môže predurčovať tiež voda, ktorú nalievate ku svojim zeleným pokladom. Pritom nejde ani zďaleka o žiadnu alchýmiu – izbovým rastlinám stačí skrátka voda izbová. Teda, voda o izbovej teplote. V prípade, že by ste do pôdy naliali vodu príliš studenú, mohla by korienkom spôsobiť teplotný šok a spomaliť ich funkcie.

Rovnako, ako je dôležitá teplota vody, je podstatné aj jej množstvo. Pokiaľ rastlinu prelejete, zhnijú jej korene, v opačnom prípade usychá. Najlepšie je rastlinu polievať zhora do kvetináča, prebytočná voda sa potom usadí v podmiske. Dlhodobé státie rastliny vo vode však taktiež nie je dobré, prebytočnú vodu preto vylejte.

So zavlažovaním vám pomôže tiež dobrá kanvička na polievanie, s ktorou vždy nalejete to správne množstvo, ktorá sa vám bude pohodlne držať a možno vás aj svojim vzhľadom motivovať k polievaniu!

Ako spoznať, že je potrebné rastlinu poliať?
Vložte prst do hliny, a v prípade, že na ňom ostávajú jej zvyšky, môžete s polievaním ešte počkať.

Záhradná kanvička od IB Laursen dodá rastlinkám potrebnú vlahu.

Dúfame, že sme vás nielen motivovali k jarnému presádzaniu, ale tiež vám dodali odvahu. Pestovanie izbových rastlín nie je tak náročné, ako sa môže zdať, keď máte tie správne informácie. A pokiaľ vás pestovanie rastlín zaujalo, otvorte niektorú z kníh o izbových rastlinách, a ponorte sa do témy ešte o niečo viac. Odmena v podobe nových lístkov alebo kvetov je viac než istá!

Množstvo nových výhonkov vám praje
Michaela a Bella Rose

Pre jarnú starostlivosť o izbové rastliny sa vám budú hodiť aj tieto kúsky!

Michaela K:
Mohlo by se vám líbít