X

Ako pestovať bylinky a izbové rastliny? Máme pre vás pár tipov!

Jar je tu! Už o tom vedia aj vaše rastlinky doma? Tak ako každý rok nastáva aj tento rok čas na presádzanie, výmenu zeminy a nové dekorácie, ktoré skrášlia každú izbovú rastlinu. Či ste skúsení pestovatelia alebo odvážni začiatočníci, v tomto článku si preberieme niekoľko tipov!

Jar je byliniek čas!

Ak máte obľúbenú bylinku, ktorej sa u vás doma v minulých rokoch darilo, nie je nič jednoduchšie, než si ju skúsiť vypestovať znova! Bylinky majú veľkú výhodu, že ich je možné pestovať aj na malom priestore ako je okenný parapet alebo balkónové kvetináče a ich nezameniteľná chuť oživí každé jedlo! Bylinky vďaka svojim liečivým účinkom dokážu tiež vyliečiť alebo zmierniť niektoré choroby. Spísali sme pre vás 10 najviac pestovaných druhov, ktoré vám budú robiť radosť po celé leto.

bylinky
  • Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
  • Palina dračia (Artemisia dracunculus)
  • Kôpor voňavý (Anethum graveolens)
  • Koriander siaty (Coriandrum sativum)
  • Majorán záhradný (Origanum majorana)
  • Medovka lekárska (Melissa officinalis)
  • Cesnak pažítkový (Allium schoenoprasum)
  • Petržlen záhradný (Petroselinum crispum)
  • Šalvia lekárska (Salvia officinalis)
  • Tymián obecný (Thymus vulgaris)
ozdobné macrame

Aby sa vaše bylinky mali dobre, je dôležité vybrať zdravé a silné semienka a správnu vzdušnú hlinu, ktorá je určená na výsev. Bylinky najprv nechajte v teple svojho domova vyklíčiť a potom ich začnite pomaly otužovať, vyvarujte sa priamemu slnku i vetru. Vo chvíli, kedy na výsev byliniek neostane čas, odporúčame zaobstarať si už predpestované sadenice, tie pred kúpou dôkladne skontrolujte. Hlina nesmie javiť známky plesní, listy nie sú hnedé a dôkladnú prehliadku venujte aj spodnej strane listov, na ktorých sa väčšinou skrývajú škodcovia a roztoče. Dôležité upozornenie, bylinky zalievajte vodou s izbovou teplotou!

Rastliny, ktoré s vami prečkajú čokoľvek!

Ak nie ste práve fanúšik byliniek, ale radi by ste si skrášlili domov o niekoľko izbových kvetín, tu pre vás máme niekoľko tipov na neuveriteľne húževnaté rastliny, ktoré s vami budú v dobrom i zlom.

hydropónne pestovanie

Sukulenty

Snáď najvďačnejšia skupina rastlín sú sukulenty! Nevadí im, keď ich zalejete len občas, sú stále zelené a pôsobia veľmi dekoratívne. Rastlinky pochádzajú z Južnej Ameriky a výborne sa im bude dariť napríklad v sklenenom teráriu.

Paprade

Obľúbená Nefrolepka vznešená je majestátna rastlinka, ktorú možno pestovať doma, aj na tmavých a vlhkých miestach na vašej záhrade.

Zelenec

Zelenec je obzvlášť populárna rastlina pre začiatočníkov, pretože sa ľahko pestuje a rozmnožuje, je veľmi tolerantná pokiaľ ju občas zabudnete zaliať a je schopná sa prispôsobiť širokej škále podmienok. Pri zelenci bolo tiež dokázané, že v domácnosti znižuje znečistenie ovzdušia.

Sanseviera alebo “svokrin jazyk”

Jedna z najpopulárnejších izbových rastlín, vďaka zaujímavým listom s mramorovitou kresbou a mimoriadne nenáročnému pestovaniu. Niektoré kultivary majú žlté či biele pruhy na listoch a poznáme ich snáď z každého úradu alebo nemocnice.

Sanseviera

Monstera skvelá

Štýlová rastlina, ktorá bude ozdobou každej priestrannej izby. Monstere nevadí suchý vzduch ani prach a na nedostatok živín reaguje zmenšením listov a ich menšou početnosťou. Tak ako svokrin jazyk aj monsteru máme zafixovanú v pamäti ako ozdobu každej chodby na úrade alebo v rohu lekárskej ordinácie.

Kalatea

V angličtine sa volá pávia rastlina a je to nenáročná zelená rastlina s nádhernou svetlozelenou kresbou na listoch. Rastliny rastú v krásnych mohutných trsoch a nemajú rady suchý vzduch a teploty pod 16 stupňov Celzia.

Zamioculcas

Dokonalá rastlina do tmavých izieb s ktorou si budú rozumieť aj tí najväčší chronickí zábudlivci. Zalievajte ju raz týždenne, utierajte listy pravidelne od prachu a ak budete mať pocit, že potrebuje presadiť, vyberte jej vysoký a úzky obal na kvetináč, väčší len o 2 cm.

Tilandsia

Vytrvalá rastlinka z čeľade broméliovitých, ktorej domovom sú nehostinné a suché oblasti, je známa aj ako vzdušná rastlina. Sú to ideálne spoločníčky v panelákových bytoch, kde je potreba len raz za čas rosiť. Najviac týmto rastlinám pristanú sklenené teráriá alebo je možné ich len tak zavesiť v priestore ako originálne dekorácie.

vzdušné rastlinky

Trendy na tento rok

Ak sa v tomto roku rozhodnete preveriť svoje záhradkárske schopnosti, nechajte sa inšpirovať aktuálnymi trendmi a vyšperkujte si váš domov do posledného detailu. Ste milovníci malých domácich skleníkov? V pestovaní byliniek alebo sukulentov máte napoly vyhraté! Vitríny dobre akumulujú teplo aj vlhkosť a ponúkajú tak vhodné podmienky na pestovanie.

Ďalším trendom sú závesné kvetináče, ktoré možno kúpiť aj so zavlažovacím systémom, úžasné kokedamy alebo jednoduchá inšpirácia zo 70. rokov, pletené macrame.

využite starý vešiak

Veľkým trendom posledných rokov sú keramické kvetináče, často pokryté farebnou glazúrou. Tie vyzerajú skvele v akomkoľvek interiéri a dodávajú mu uvoľnený štýl. Veľkou výhodou týchto kvetináčov je dlhá životnosť a jednoduché kombinovanie s takmer akýmkoľvek trendom.

Ste zarytí pestovatelia a vzkriesite aj vyschnutý peň, alebo patríte do skupiny neúnavných zabijakov izbových rastlín? Podeľte sa s nami o vaše záhradnícke tipy a triky a inšpirujte tak aj ďalších budúcich pestovateľov, ktorí doteraz nenašli odvahu.

príjemná atmosféra, vďaka kvetinám

Dúfame, že sme vám odovzdali aspoň trochu nášho nadšenia z pestovania a veríme, že vaše domovy budú s rastlinkami oveľa veselšie ♥

Za celý tím Bella Rose,

Nikola

Nikola:
Mohlo by se vám líbít