X

Ako na množenie izbových rastlín? Objavte pár tipov!

Radi by ste sa pustili do množenia izbových rastlín, no neviete celkom presne ako na to? Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré pre vás zostavila naša zákazníčka Majka – hrdá majiteľka viac než 30 izbových rastlín. Okrem pestovania izboviek sa Majka aktívne venuje cestovaniu a objavovaniu nových miest nie len v rámci Slovenska, ale aj v zahraničí. Stojí za projektom poslovensku.eu , kde nájdete celú kopu tipov na výlety a krásne miesta a ešte viac nápadov na zážitky nájdete na jej Instagramovom profile @maria.moravcikova. Okrem cestovania Majku baví aj zariaďovanie svojho bytu, a to v škandinávskom štýle doplnenom o jemné prvky boho a minimalizmu. Do Majkinho bývania môžete nakuknúť na jej druhom profile @na_skok_doma.

Začíname

S príchodom jari sa prebúdza nie len príroda vôkol nás, ale aj rastlinky v interiéroch, ktoré zmenu ročného obdobia pociťujú viac, ako by sme si mysleli. A práve toto obdobie je ideálne na množenie izbových rastlín.
Ak ste nikdy rastlinky nerozmnožovali, odporúčam začať s niečím jednoduchým. Veľmi ľahko zakoreňujú ťahavé rastliny ako Monstera, Pothos, Syngonium, alebo akýkoľvek druh Philodendronov. Ľahko rozmnožíte aj Rapidophoru Tetraspermu, na ktorej stonkách si tiež všimnete vzdušné korene, alebo body z ktorých môžu vyrásť. Pri týchto druhoch môžete dokonca vidieť aj rastový bod, odkiaľ rastlinka vyženie nové lístky.

1. Množenie izbových rastlín odrezkom

Na odrezok zvolíme vždy zdravú rastlinu. Rez spravíme čistým nožom tak, aby časť, ktorú chceme zakoreniť mala na stonke kolienko, nazývané aj uzol, či jadro stonky. Ide o zhrubnutú časť na stonke rastliny, ktorá sa nachádza zväčša pri liste. Ideálne je keď má odrezok aspoň dva listy a náznak vzdušného koreňa. Je možné zakoreniť aj samotné kolienko, ale trvá to dlhšie, ako keď zakoreňujeme odrezok s lístkami. Na materskej rastline z ktorej robíme odrezky necháme tiež minimálne jedno kolienko, kde si vytvorí rastový bod, aby nám mohla ďalej vyháňať nové lístky.

2. Dezinfekcia rezu a zakoreňovanie

Čerstvé odrezky zasypeme mletou škoricou a necháme niekoľko hodín zaschnúť – do vody je totiž lepśie vložiť trochu zaschnutý rez, než ten úplne čerstvý. Škorica nám zároveň pomôže nám to predísť odhnívaniu odrezkov a podporí rast koreňového systému. V predajniach je možné kúpiť aj zakoreňovací stimulátor v podobe prášku alebo gélu, ale ten je vhodný skôr na sadenie odrezkov priamo do substrátu. Mne sa najviac osvedčilo zakoreňovanie v priesvitnom pohári s vodou, kde vidím stav stonky aj koreňov. Odrezky môžeme vložiť aj do vázy a položiť na stôl, kde budú krásnym doplnkom. Na zakoreňovanie sa dá okrem vody a substrátu použiť aj veľmi obľúbený perlit, či rašeliník.

Odrezok vkladáme do vody vždy tou časťou, ktorá bola na rastlinke bližšie ku koreňom. Ak sa nám niektoré z lístkov na odrezku ponárajú do vody tak ich odstránime. Pri vyššie spomínaných druhoch rastlín dbáme na to, aby bolo ponorené aj kolienko. Pokiaľ je voda s odrezkami aj po niekoľkých dňoch čistá, meniť ju nemusíme. Ak sa nám voda zakalí, skontrolujeme stav odrezku a keď je v poriadku, vodu len vymeníme za čistú. Ak na časti, ktorá je ponorená vo vode stonka výrazne zmäkla, alebo zmenila farbu na čiernu, znamená to, že odrezok začal odhnívať. Ku citlivejším druhom rastlín odporúčam použiť na zakoreňovanie prevarenú vodu.

Vedeli ste, že niektorí pestovatelia zakoreňujú odrezky rastlín vo vode z akvária? Takáto voda obsahuje pre rastlinku mnoho prospešných živín.

3. Vhodné stanovisko, tvorba koreňového systému

Nádobu s odrezkami umiestnite na svetlé, teplé miesto, ideálne na okenné parapety. Pozor však na priame slnko počas horúcich letných dní, ktoré by mohlo rastlinke listy spáliť. V takom období uprednostňujeme nepriame slnko a polotieň.

4. Sadenie odzrezku

Odrezok odporúčam presunúť do substrátukeď má vytvorený rozsiahlejší koreňový systém – hlavný koreň + začínajú rásť menšie bočné korene. Ak už máte odrezok vo vode zakorenený a chcete skúsiť niečo nové, teraz je ideálna chvíľa na pestovanie v hydroponickom roztoku. Tento trend je medzi pestovateľmi stále populárnejší.

Pokiaľ sadíte zakorenený odrezok do substrátu, zvoľte menší kvetináč s odtokovými dierami a ľahký vzdušný substrát vhodný pre izbové rastliny s prídavkom perlitu. Takto zasadenú rastlinku môžete umiestniť do ozdobného obalu na kvetináč, ktorý vášmu interiéru isto pristane.

Pri množení Aloe Vera a niektorých ďalších druhov sukulentov vám stačí jeden väčší, zdravý list. Po odrezaní sa nechá voľne zaschnúť na svetlom mieste aj 3-5 dní a potom sa jeho 1/3 vloží do vlhkého substrátu, ktorý by mal byť ľahký a priedušný. Listom môžeme množiť aj Zamiokulkas, či Sansevieriu.

Okrem obľúbených druhov izboviek si môžeme jednoducho rozmnožiť aj bylinky. Napríklad taká mäta, alebo aj populárny rýmovník, či migrénovník sú na rozmnožovanie odrezkami pre začiatočníkov ideálne. Stačí nám cca 10cm dlhá stonka s lístkami, ktorej spodok vložíme do nádobky s čistou vodou. Tieto bylinky pustia prvé korene zo spodnej časti stonky už o niekoľko dní a my sa môžeme tešiť z novej rastlinky. No nie je to skvené?

Doplnte svoje rozmožené izbové rastlinky nevšedným kvetináčom.

Množenie izbových rastlín a byliniek je zaujímavá aktivita, vďaka ktorej si nie len rozšírime zbierku o ďalšie kúsky, ale môžeme na vlastné oči pozorovať, čo dokáže príroda. Zaujímajú vás ďalšie tipy na jarnú starostlivosť o vaše izbové rastlinky? Poďte sa inšpirovať sem.

Prajeme veľa úspešných pokusov s množením vašich izbových rastliniek.

Majka, Soňa a Bella Rose.

Soňa Šáliová:
Mohlo by se vám líbít