Pokiaľ milujete zariaďovanie a zvelebovanie bývania tak, aby vám v ňom bolo pekne, určite vám neunikla kniha, ktorú máme momentálne v novinkách Zamilujte si svůj domov. V dnešnom rozhovore by sme Vám radi predstavili jej autorky MišuMarkétu. Nahliadnite pod pokrievku a zistite napríklad, ako vznikol nápad na knihu alebo ktorý kúsok majú sestry u seba doma zo všetkého najradšej.

Autorky knihy Zamilujte si svůj domov
Michaela a Markéta. Photo by: David Vávra.

Prosím, predstavte sa vlastnými slovami našim čitateľom.

Sme sestry, obe trojnásobné mamy, autorky blogu Mámami zameraného na tvorenie a organizáciu domova. Sme tiež autorky kníh Báječné oslavyZamilujte si svůj domov. Našou hlavnou činnosťou a zamestnaním sú ale služby organizácie domova. V rámci našich služieb spracovávame pre naše klientky organizačné návrhy pre jednotlivé miestnosti on-line alebo pomáhame ženám osobne priamo v mieste ich bydliska. V zahraničí je organizácia domova bežnou profesiou, u nás v Čechách je to zatiaľ stále niečo pomerne nového.

Máme ale veľkú radosť, že je čím ďalej viac žien, ktoré sa neboja povedať si o pomoc vo chvíli, kedy majú pocit, že im doma nie je dobre, a že ich domácnosť je jeden veľký chaos. Niektoré s pocitmi vlastnej neschopnosti a hanby bojujú celé roky, a pritom vlastne úplne zbytočne. Prostredníctvom našich služieb ženám zďaleka nepomáhame len upratať a cieľom našej práce nie sú len dokonale zrovnané poličky. Naopak vždy s každou našou klientkou pracujeme individuálne a naším hlavným cieľom je to, aby daná žena mohla cítiť skutočnú radosť a úľavu po každom­ návrate domov. Samotný spôsob organizácie je tak vždy trochu iný a to je to, čo nás na našej práci nesmierne baví.

Kedy vás prvýkrát napadlo ponúknuť svoje služby aj iným ženám? Čo bol rozhodujúci moment?

Nedá sa asi hovoriť priamo o nejakom momente. Organizáciou domova a domovom vôbec sme sa prirodzene intenzívne zaoberali posledných 10 rokov, teda v dobe, kedy sa nám samotným rodili deti doslova jedno za druhým. ? Samy sme sa rozhodne nenarodili ako organizátorky a naša cesta k upratanému a organizovanému domovu trvala niekoľko rokov. Poznáme tak viac než dobre všetky tie pocity zúfalstva, márnosti či dokonca hnevu, ktoré prežíva vo svojom domove mnoho žien.

Práve preto sme sa pred viac než dvoma rokmi rozhodli začať písať náš blog o domove. Už po pol roku potom prišla ponuka z nakladateľstva Grada na spísanie knihy práve na tému domova. Od toho všetkého už potom bol len krôčik k tomu, aby sme ponúkli svoje služby ďalším ženám. Práve vďaka blogu a reakciám našich čitateliek sme už v tej dobe dobre vedeli, že tému domova rieši množstvo žien, a že pre mnohé je práve ich domov zdrojom každodenného stresu. Ponuka našich služieb tak bola v prvom rade reakciou na potreby týchto žien. A naše klientky tiež sú často práve čitateľky nášho blogu a našej knihy, teda ženy, ktoré sa rozhodli žiť v domove, v ktorom sa budú konečne cítiť dobre.

obývací pokoj ve skandinávském stylu

Ako dlho ste písali vašu knihu Zamilujte si svůj domov a podarilo sa vám do nej vtesnať všetko, čo ste chceli?

Od prvého e-mailu, ktorý nám v schránke pristal niekedy v polke júla 2018 (a ktorý sme omylom skoro zmazali ako spam), až do toho dňa, kedy sme si mohli našou vlastnou knihou prvýkrát listovať, ubehlo asi 15 mesiacov. Na samotné písanie sme mali ale 6 mesiacov, zvyšok času potom prebiehali korektúry a ďalšie práce s knihou spojené. Pokiaľ by si teraz ale niekto predstavoval, že sme sa na pol roka zavreli niekam do kľudu alebo chodili po kaviarňach a v kľude písali jednotlivé kapitoly, musíme ho vyviesť z omylu. ? Predstava by to bola krásna, ale pre trojnásobné mamy celkom nereálna.

Na jeseň sme sa tak okrem vianočných príprav venovali predovšetkým fotkám do knihy, ktoré sme sa po dlhom odhodlávaní a zvažovaní rozhodli nafotiť samy. A najviac textov do knihy sme potom napísali počas januára, kedy sme na našom blogu vyhlásili prázdniny a namiesto článkov sme pracovali na jednotlivých kapitolách knižky. Pravda je, že vtesnať všetky myšlienky do počtu znakov, ktoré sme mali vymedzené, bola celkom výzva. Nakoniec sme to ale myslíme zvládli dobre. Určite nemáme pocit, že by v knihe niečo zásadného chýbalo. To ale neznamená, že by sme už nemali o čom ďalej písať… ?

Aký interiérový štýl je vám najbližší a čo sa vám na ňom páči?

Markéta: Náš domov je taký mix prírodného, severského štýlu s nádychom vidieka. Ja sama sa najlepšie cítim v prostredí, ktoré tvoria zemité farby ako je biela, hnedá, zlatá a zelená, prípadne čierna. Iné farby tak u nás doma prakticky ani nenájdete. A je fakt, že v rovnakom štýle sa nesie aj môj vlastný šatník. Milujem prírodné doplnky ako sú prútené koše, ľanové obrusy apod. Mám rada čisté a vzdušné plochy, ale tým nemám na mysli nejaké sterilné prostredie. To v bežnom živote s tromi deťmi ani nie je možné. ?

Miša: Mám rada historické mestá, kde na vás dýchne atmosféra dôb minulých premiešaná so súčasnosťou. Veľmi sa mi páčia podarené rekonštrukcie a interiéry v duchu prvej polovice dvadsiateho storočia, predovšetkým Prvej republiky. Páčia sa mi ale aj prvky industrializmu a škandinávskeho štýlu v spojení s drevom a prírodnými prvkami. Nevadia mi výraznejšie solitéry a sýte farby alebo vzory. Najlepšie sa ale cítim v interiéroch, kde môžem vidieť citlivé prepojenie starších vecí s tými modernými a novými.

Aký je váš najobľúbenejší kúsok u vás doma a prečo?

Markéta: Úprimne, celkom ťažko sa mi vyberá len jeden kúsok, pretože náš domov mám veľmi rada ako celok. Posledné roky ale čím ďalej viac času trávim pri svojom pracovnom stole a je pravda, že práve pracovný kút, ktorý je skutočne len môj, a ktorý mám vyzdobený fotkami detí, obľúbenými citátmi alebo aktuálnymi nápadmi, je jedným z mojich najobľúbenejších miest v našom domove. S obľubou hovorím, že sa tak každé ráno teším do práce. Zbožňujem svoje ranné rituály, kedy si po návrate zo škôlky späť domov uvarím v kuchyni kávu, prenesiem si ju do obývačky k pracovnému stolu, zapálim si sviečku a zapnem počítač. To je moja každodenná radosť.

domácí pracovna
Pracovný kútik. Photo by Mamami.

Miša: Pred pár rokmi sme rekonštruovali časť bytu a musím povedať, že aj po niekoľkých rokoch sa vždy teším do našej novej kúpeľne, kde sa cítim naozaj útulne, a aj po rokoch sa na ňu nemôžem vynadívať. Pokiaľ by som si mala vybrať jeden kúsok, bol by to asi biely porcelánový hrnček so strieborným prúžkom a podšálkou, z ktorého pijem denne svoju kávu. Ide o český porcelán, v ktorom sa spája elegancia, jednoduchosť a nadčasovosť. Skrátka je to kúsok, ktorý sa mi asi len ťažko okuká.

hrnek
Obľúbený hrnček. Photo by: Mamami.

Keď ste u klientky, máte obe nejak rozdelené špecializácie?

Možnosť pracovať vo dvoch vnímame ako veľkú výhodu. Najviac času zaberie samotná príprava a tam je potrebné si činnosti naozaj radšej rozdeliť. Jedna sa tak môže venovať zameriavaniu a foteniu, druhá zase vedie rozhovor s klientkou o jej predstavách. Každá máme potom ešte prípravnú fázu jednotlivých krokov, ktoré sú potrebné pripraviť pred samotnou organizáciou u klientky. U samotnej realizácie už pracujeme spoločne ako tím.

Vďaka tomu, že už presne vieme, ako proces na mieste prebehne, nestrácame čas a triedime, skladáme a rovnáme spoločne bez zbytočných prestojov. Najväčšiu výhodu v práci vo dvoch vidíme v tom, že každá má oko na niečo trochu iného a nápady, ktoré dáme dohromady, môžu vytvoriť bohatší výsledok, ktorý by sme v jednej dávali ťažko dohromady.

Čo je podľa vás tým najdôležitejším pre harmonický domov?

Harmónia podľa nás môže prísť v tej chvíli, keď vieme, čo a prečo robíme a dokážeme v danej činnosti nájsť aj určitú radosť. A o domove to platí určite. Vnímať domov ako náročný a neustále sa opakujúci výpočet činností nie je nič radostného a harmóniu nám to najskôr neprinesie.

Pokiaľ sa nám ale podarí vniesť do nášho života a tým aj do svojho domova určitý rytmus a poriadok, ktorý nám pomôže zamerať sa na to podstatné, môžeme si aj z nášho domova vytvoriť miesto, kde sa budeme cítiť dobre. Každý domov ale môže vyzerať úplne inak. Tak, ako sme každý iný, každý môže práve aj harmonický domov vnímať trochu inak. A to je na tom to úžasné a oslobodzujúce.

organizace domova
Harmonický domov podľa zásad dievčat z Mámami. Photo by Mamami.

Prvý krok je dôležitý, máte pre našich čitateľov nejaký tip, ako začať s premenou ich vlastných domovov?

Každý asi máme doma miesta, nad ktorými radšej privierame oči, nechceme ich veľmi vidieť a riešiť, a pritom nás ale každý deň ťažia a stresujú. Možno to sú maličkosti, možno by na vyriešenie bol potrebný väčší zásah. Pokiaľ viete, že sa k rekonštrukcii a k sťahovaniu len tak nedostanete, skúste sa zamerať na to, čo môžete zmeniť hneď. Vyberte si jeden „projekt“, ktorý dotiahnete do konca.

Či už pôjde o vytriedenie vlastného šatníka, vytvorenie svojho čitateľského kútika alebo privŕtanie poličiek, ktoré už mali byť hotové pred tromi rokmi. Pokiaľ viete, že to sami nezvládnete, skúste popremýšľať, kto by vám s tým mohol pomôcť. Každý taký projekt dotiahnutý do finálnej podoby s nami totiž urobí veľké zmeny. Príde nielen úľava, ale aj radosť a chuť pokračovať ďalej.

Ako najradšej relaxujete?

Markéta: Na relax mi potom, čo som sa stala mamou, stačí naozaj málo – byť na chvíľu sama. ? A je mi vlastne jedno, kde sa akurát nachádzam alebo čo robím. Rada ale relaxujem pri knižkách alebo v prírode, ale niekedy mi bohato stačí zavrieť sa do kuchyne, pustiť obľúbenú hudbu a pustiť sa do prípravy nejakého skvelého jedla, ktoré si potom užijeme ako rodina u spoločne prestretého stola.

Miša: Milujem spánok a dobré jedlo. Poslednou dobou ale vyhľadávam aj aktívny odpočinok. Najradšej tak vyrážam do prírody na dlhšie výlety, objavujem nové zákutia a lesné cesty, ale veľmi rada sa tiež prechádzam mestami, parkmi a kochám sa vyhliadkami. Skrátka, aby som sa mohla cítiť doma dobre, potrebujem byť aj vonku.

Už ste sa stretli s pojmom hygge? Aké je to vaše?

Markéta: Hygge je fenomén dnešnej doby, ale určite ho všetci poznáme omnoho dlhšie než samotné slovo. Pre mňa je tento pojem spojený práve s rodinnou pohodou napríklad u toho spoločného jedla. Vždycky som si priala mať veľkú rodinu a milovala som americké filmy, v ktorých sa rodinní príslušníci schádzali napríklad na Vďakyvzdanie z celých štátov, aby si potom pri stole podávali misky s omáčkou a prílohami. Veľmi som si priala vytvoriť niečo takéto aj pre svoju rodinu. Nie vždy sa to samozrejme darí, pretože život nie je americký film, ale pri podobných chvíľach cítim vždycky krásny, hrejivý pocit niekde hlboko vnútri. A veľmi často je tento pocit spojený s vďačnosťou. To je pre mňa hygge.

Miša: Pre mňa to sú chvíle a situácie, kedy som sama sebou a kedy mi je na mieste, kde akurát som, pekne a príjemne. Hygge môžem zažívať sama v mojom obľúbenom kresle alebo so svojou rodinou na dobrodružnom výlete. Niekedy to sú pre mňa aj okamihy, ktoré si v ten moment úplne neuvedomujem, ale veľmi rada potom na nich spomínam.

dětský koutek
Detský kútik. Photo by Mamami.

Aké sú vaše plány do budúcnosti?

Vyzerá to, že tri deti sú v každej našej rodine tak akurát. Veľmi radi by sme si užili ich detstvo a sledovali ich dospievanie. Naše ruky sa ale pomaly začínajú uvoľňovať a radi by sme tak svoj čas venovali viac aj nášmu projektu Mámami a službám, ktoré ponúkame. Plánov do budúcnosti máme hodne, uvidíme, ako rýchlo sa ich podarí realizovať. Našou víziou je vidieť spokojné ženy, ktoré si svoj domov vedia užiť a cítia sa v ňom dobre. Či už sa nám to podarí skrze blog, naše služby, knihy alebo ako povzbudenie skrze príspevok na sociálnych sieťach, budeme šťastné za každú ženu, ktorej naša práca pomôže.

Za rozhovor ďakujú MíšaBella Rose.

 

 

Mohlo by vás zaujať:

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!