Kalendár nám oznamuje začiatok februára a jar sa pomaly hlási k slovu. Do oficiálneho začiatku to máme síce ešte nejaký ten piatok, to nám ale nemôže zabrániť v prípravách na novú záhradnícku sezónu.

Pokiaľ ste vášniví pestovatelia izbových rastlín, v dnešnom článku sa dozviete jednoduchý postup, ako vaše zelené krásky presadiť a pripraviť na nové vegetačné obdobie. A pretože ideálnym časom pre začiatok jarného vyvádzania je koniec februára, v pokoji sa posaďte s horúcim čajom, prečítajte si článok, všetko si premyslite a dajte do kopy zoznam vecí, ktoré k tomu budete potrebovať.

pěstování pokojovek, květináče, zahradničení
Kolekcia od Hübsch

Málo živín?

Pokiaľ nie ste úplný začiatočník a váš okenný parapet už hostil nejaký ten tlstolist alebo všetkými obľúbený zamioculcas, iste máte aspoň hrubú predstavu o veľkosti koreňového balu vašej zelenej pýchy. Vo voľnej prírode si rastliny môžu pokojne rásť podľa ľubovôle, v domácich podmienkach sú ale odkázané len na malý kvetináč, teda obmedzený priestor. Kvôli tomu je potrebné pravidelne dopĺňať živiny, pretože len z hliny sa veľmi rýchlo vyčerpajú.

Pre hnojenie použite viaczložkové hnojivo, kde je zastúpený dusík, fosfor a draslík (na etiketách niektorých hnojív môžete nájsť skratku N-P-K). Hnojivá zoženiete v každej drogérii a to tekuté, vo forme gélu aj ako tyčinky na zapichnutie do pôdy. Z domácich zdrojov im môžete prilepšiť trochou kávy, zeleným čajom, vaječnými škrupinkami, epsomskou soľou alebo vodou z dva dni lúhovanej banánovej šupky. Než však vašim rastlinkám budete chcieť urobiť radosť, vyhľadajte si pre istotu podrobné informácie o konkrétnom druhu alebo sa držte inštrukcií na etikete.

Izbové rastliny presadzujte na jar. Vtedy sú v rastovej fáze a presun do nového kvetináča dobre znášajú. Naopak počas zimného kľudu alebo v kvete rastliny nepresadzujte, bola by to pre nich prílišná záťaž. Pokiaľ si prajete mať u svojich izbových rastlín zdravé a veľké listy, je vhodné rastlinu presadiť aspoň raz za 1-3 roky. Vďaka tomu obnovíte jej rast a krásne listy vám budú odmenou.

Bližšie k svetlu budú vaše rastliny prosperovať!

Kedy je ten správny čas?

Ako poznáte, že vaša rastlinka potrebuje zmeniť kvetináč? Pokiaľ na vašej zelenej kráske spozorujete jeden z príznakov, môžete sa do presadzovania pustiť:

 • nerastie a nekvitne
 • dierkou na spodnej strane črepníka prerastajú korienky
 • na kvetináči sa vytvorili biele mapy (vápenaté usadeniny)
 • povrch hliny zarastá machom, zelenou riasou alebo má biely povlak
 • na povrchu hliny sú vidieť korene

Dajte pozor, niektoré izbové rastliny stiesnené kvetináče priam milujú. Preto si o jednotlivých druhoch a ich preferenciách pred presadením radšej vyhľadajte bližšie informácie.

 

“Prevetrajte vašim zeleným miláčikom korienky.”

Nákupný zoznam

 1. Nový kvetináč jeho priemer by mal byť o 2-3 cm väčší než u pôvodnej nádoby. Ak používate starší kvetináč, dôkladne ho vyčistite. Pri veľkom znečistení ho môžete nechať odmočiť v slabom octovom roztoku. Len vy viete, či svojim rastlinkám dopriavate bohatú zálievku alebo ich skôr držíte skrátka. Pokiaľ patríte k typickým prelievačom, vašu kvetinu presaďte do keramického kvetináča, ten vďaka svojej pórovitosti vysychá po celom povrchu a vaša rastlinka ľahšie zvládne aj občasný veľký príval vlahy.
 2. Substrát vhodnú zeminu zoženiete v záhradníckych potrebách. Môžete kúpiť univerzálnu alebo špeciálnu. Záhradnícke centrá ponúkajú substrát pre kvitnúce rastliny, pre izbové rastliny s okrasnými listami aj pre sukulenty a palmy.
 3. Keramické črepy, kúsky mušlí aj okruhliaky z dovolenky
 4. Piesok, štrk, keramzit vďaka nim, vytvoríte odvodňovaciu vrstvu na dne črepníka
 5. Ďalšie potreby pre záhradničenie
 6. Staré noviny
Mixujte rôzne druhy aj štýly kvetináčov!

Presadzujeme krok za krokom

1. Príprava

Rastlinu, ktorú sa chystáte presadzovať, najskôr trochu zalejte. Vlhký koreňový bal bude kompaktnejší a nebude sa po vybratí rozpadať. Ak je kvetina zaprášená, môžete ju osprchovať vlažnou vodou v jednom kroku ju zalejete aj zbavíte prachu.

Na mieste presadzovania rozprestrite staré noviny, upratané potom bude raz-dva!

2. Nový kvetináč

Nachystajte si nový kvetináč a odtokovú dierku zakryte keramickým črepom. Zemina sa ním nebude vysypávať a prebytočná voda ľahko odtečie.

Na dno dajte vrstvu piesku zmiešaného so substrátom. Namiesto piesku môžete použiť aj štrk alebo keramzit. Tieto materiály sú dobre priepustné a nadbytočnú zálievku nezadržujú v kvetináči. To je veľmi dôležité, pretože inak hrozí zahnívanie korienkov.

3. Vybratie rastliny

Rastlinu položte vodorovne. Do jednej ruky vezmite kvetináč, do druhej chyťte stonku tesne nad hlinou a rastlinu vytiahnite.

Niekedy sú korene tak prirastené ku stenám nádoby, že koreňový bal nejde vytiahnuť. V tom prípade bočnými stenami kvetináče poklepte o hranu stola alebo kvetináč premačkajte. Pokiaľ to nezaberie, opatrne koreňový bal oddeľte nožom.

4. Presadenie

Kvetinu vložte do nového kvetináča. Skontrolujte, či časť balu nevytŕča z kvetináča alebo či naopak nie je rastlina príliš nízko. Podľa toho upravte výšku podkladovej vrstvy.

Pokiaľ je všetko v poriadku, začnite po stranách prisypávať zeminu a vždy ju jemne utlačte. Substrát nikdy nedávajte až po vrch kvetináča, pretože by sa z neho pri polievaní vylievala voda. Ideálne je ponechať medzi hlinou a hranou nádoby priestor 1-2 centimetre.

5. Starostlivosť o presadenú rastlinu

Kvetinu zalejte a dočasne umiestnite na polotienisté miesto. Kým sa rastlina neaklimatizuje, priame slnečné svetlo by jej mohlo uškodiť.

Tip: Pokiaľ sa vám na povrchu zeminy často objavuje pleseň a huby, skúste povrch hliny ľahko poprášiť mletou škoricou. Na jej antibiotické a dezinfekčné účinky si totiž nič netrúfne. Po chemických prostriedkoch siahnite až v prípade, že škorica zlyhá.

Trendy obaly na kvetináče

Trendy pre rok 2020 hovoria jasne, žíhaná keramika bezkonkurenčne vedie. Jednou z najmódnejších farieb je momentálne modrá, ktorá dokonale funguje s prírodnými tónmi aj sviežim chlorofylom.

Skvele dekoratívne pôsobia vyvýšené obaly na kvetináče, či už farebné alebo s jednoduchým vzorom. Absolútnym hitom poslednej sezóny sú aj obaly na kvetináče v rôznych tvaroch, najčastejšie s abstraktnými tvárami, ktoré dodajú interiéru hravý, umelecký ráz.

Žíhaná keramika je hitom!

Veľké rastliny v malých bytoch

Pokiaľ sa vám podarilo v domácich podmienkach vypestovať veľkú košatú palmu, gratulujeme! Ako ale presadiť rastlinky, ktoré sa už pomaly prebúravajú k susedom? V podstate máte len dve možnosti.

 • Prvou z nich je za pomoci druhej osoby rastlinu z kvetináča vytiahnuť a odroliť starú zeminu a zhnité korienky. Potom rastlinu vrátiť do pôvodného kvetináča a okolo dosypať nový substrát.
 • V tom druhom prípade, kedy nie ste schopní váš kolos ani z kvetináča vybrať, opatrne odoberte aspoň vrchnú časť zeminy a nahraďte ju novou.
Použite košíky, ako trendy obaly na kvetináče!

Tak sme si prešli základy presadzovania a dúfame, že vás aj vaše rastliny čaká skvelý rok! Ďalšiu inšpiráciu pre pestovanie, dobré rady a tipy nájdete v knihe Pokojovky, ktorá pomôže aj úplným začiatočníkom. Teraz nám už nezostáva, než vám za celú Bella Rose popriať len krásne nové listy a úspešné vegetačné obdobie.

Za celý tým Bella Rose,

Nikola

 

Všetko pre záhradničenie nájdete tu:

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!