Jeseň už je dávno v plnom prúde, a aj keď si to možno zatiaľ nechceme pripustiť, za chvíľu na dvere zaklope advent aj so svojim prísľubom skorého príchodu tých najkrajších sviatkov v roku, ktoré milujú ako deti, tak dospelí. Áno, Vianoce sa blížia rýchlym krokom, a s nimi aj dekorácie, ktoré zanedlho začnú zdobiť nejednu domácnosť.

Pripravte sa tohto roku na odpočítavanie posledných týždňov do Vianoc s predstihom a vyrobte si adventný svietnik, ktorý do vášho interiéru vnesie niečo nové, a napriek tomu stále tradičné. My vám dnes prinášame tri tipy, ktoré vás k vykročeniu z komfortnej zóny budú kvapku inšpirovať.

vánoční stolování
Adventný veniec bude krásnou dekoráciou prestretého stola.

Minimalistický adventný veniec z kocky

O adventnom venci často premýšľame ako o kruhu, ktorý je pletený z vetvičiek a zdobený drobnými dekoráciami. Skúste sa na tento klasický vianočný doplnok pozrieť tohto roku trochu inak a dajte priestor menej tradičným tvarom, ktoré však môžu priniesť rovnako tak krásnu atmosféru, ako tie, ktoré už dobre poznáme.

Na prestretom jedálenskom stole aj stolčeku pri gauči bude vyzerať skvele svietnik v tvare kocky ktorý k vám vnesie štipku moderného štýlu. Nemusíte sa však báť, že kovový základ nebude ladiť s útulne hrejivou vianočnou atmosférou, o ktorú každoročne tak usilujeme. Aj takto tvarovaný svietnik totiž môžete sviatočne ozdobiť.

Postačia vám k tomu štyri vysoké sviečky a vetvička šípok, smrekového ihličia alebo napríklad zeleného rozmarínu, ktorého lístky sú tak podobné ihličnanom. Aj drobná úprava urobí zo svietnika kúsok, ktorý bude dýchať Vianocami.

výroba svícnu
Na dekoráciu svietnika Kubus vám postačia len štyri sviečky a niekoľko vetvičiek.
Farbu sviečok môžete zvoliť neutrálnu alebo sa nechať uniesť na vlne kreativity.
Adventní svícen ve zlaté barvě
Originálny adventný svietnik pristane každému interiéru.

Jednoduchý adventný svietnik z prírodnín

Pokiaľ sa prikláňate skôr k prírodnému štýlu a sezónne dekorácie si radi tvoríte napríklad z kúskov, ktoré nájdete na vlastnej záhrade, adventný svietnik s plochým základom si zamilujete. A čo je najlepšie? Všetko, čo naňho potrebujete, už máte najskôr doma.

Na výrobu svietnika vám postačí dlhá kovová tácka obdĺžnikového tvaru, rovnako dobre však poslúži aj tá okrúhla. Na tú potom naaranžujte vetvičky z ihličnanov, doplnené napríklad o ľahší eukalyptus alebo vetvičky cezmíny. Pridať môžete aj ďalšie prírodniny, ako sú šišky, žalude či škoricová kôra, ktoré svietniku dodajú krásny rustikálny vzhľad.

Nakoniec už pridajte len vysoké sviečky v neutrálnej farbe a vyčkajte na prvú adventnú nedeľu, na prvý plápolajúci plamienok. Na sviečky môžete tiež zavesiť drobné štítky s číslami, ktoré na prvý pohľad prezradia, na čo váš svietnik slúži!

adventní svícen
Dlhé obdĺžnikové tácky od IB Laursen budú na tento svietnik úplne ideálne!
adventní svícen
Navlečte na sviečky štítky s číslami, aby svietnik získal podobu skutočného adventného kúska.

Rozsvieťte svietnik z pohárikov

Ak sa od tradičných vianočných dekorácií chcete odpútať ešte o trochu viac, určite vás poteší nápad na adventný svietnik z pohárikov. Napriek tomu, že je kvapku netradičný, s tými správnymi dekoráciami vytvorí kúsok, bez ktorého už si svoje Vianoce nebudete vedieť predstaviť.

Na výrobu tohto svietnika vám postačia štyri menšie poháriky, zápichy na sviečky, drobné vianočné dekorácie a samozrejme vysoké sviečky. Poháre naplňte vetvičkami, šiškami, škoricovou kôrou alebo napríklad dekoratívnym machom a malými ozdobami. Do takto vytvoreného základu potom ľahko umiestnite zápichy na vysoké sviečky. Aby celý svietnik pôsobil kompaktne, postavte poháre na tácku alebo použite dlhší košík. Ľahšie potom svietnik tiež premiestnite.

A pokiaľ chcete dodať sviatočnú čerešničku na tortu, použite drobné vianočné svetielka, ako je napríklad LED drôtik. Ten potom omotajte okolo pohárov a rozsvieťte napríklad vtedy, keď nebudete chcieť zapaľovať adventné sviečky.

adventní svícen
Do pohárov môžete nasypať prírodniny, aby zápichy na sviečku dobre držali vnútri pohárov.
svícen
Svietnik vytvorený z pohárov bude krásnym doplnkom prestretého stola.

V prípade, že aj teraz vaše srdce bije len pre tradičný okrúhly veniec z ihličia, určite nebude zlou voľbou ani tento variant. Alebo vás láka vyrobiť si skôr škandinávsky veniec z kovového kruhu? Akákoľvek vianočná dekorácia, ktorá vám spríjemní sviatky a navodí vašu obľúbenú atmosféru, bude rozhodne tá pravá.

Dajte sa teda do tvorenia a užite si nielen jeho výsledok, ale tiež celý proces. So šálkou dobrého čaju vám práca pôjde určite skvele od ruky!

Krásne neskoré jesenné dni vám praje
Michaela a Bella Rose

Zamilujte sa do ďalších adventných dekorácií:

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!