Letné prázdniny sa síce pomaly chýlia ku koncu, ale nie je dôvod vešať hlavu. Blíži sa babie leto a začiatok jesene a toto obdobie je na výlety (nielen) po Slovensku ako stvorené. Človek sa nemusí báť tropických teplôt, ktoré nás sprevádzali posledných pár mesiacov, a obrovského množstva turistov… Aj keď, čo keby sme pre tentokrát vynechali „prevarené“ destinácie a namiesto toho išli objavovať nové krásne miesta na Slovensku, o ktorých ste trebárs ešte ani nepočuli?
Presne také lokácie si vyberá blogerka Alexandra z blogu Crazy Sexy Fun Traveler. Poprosili sme ju preto, či by pre nás vybrala 10 miest, ktoré nie sú tak známe a navštevované turistami.
„Je síce pravda, že oveľa viac cestujem v zahraničí ako na Slovensku. Veď už len viac ako 57 navštívených štátov napovedá tomu, že na moje rodné Slovensko mi nezostáva až toľko času, ako by som chcela. Keď si však čas na malý výlet do okolia nájdem, snažím sa navštíviť aj menej známe miesta, a nielen tie preplnené turistami. V tomto článku vám tak ukážem pár mojich obľúbených miest, kde ak budete mať šťastie a dobre si to naplánujete, nebudete sa musieť predierať desiatkami či dokonca stovkami turistov.“
1. Sninský kameň
Keďže som zo Sniny, čo je najvýchodnejší okres na Slovensku, nedá mi nezahrnúť aj našu oblasť v tomto zozname, a to hneď na prvom mieste. Ak máte radi menej náročné túry, tak vám vrelo odporúčam vyšľapať si na Sninský kameň. Ide o kopec 1006 m nad morom, ktorý vznikol sopečnou činnosťou podobne ako celý zvyšok pohoria Vihorlat, v ktorom sa nachádza. Na kameň, ktorý je vlastne rozdelený na veľký a malý, sa dá ísť troma rôznymi cestičkami. Každá má inú náročnosť a vedie z inej strany.
Vstup je tam zadarmo a zhora sa vám pri slnečnom dni bez mrakov ponúkne výhľad na okolité dedinky, ale aj na Morské oko. Toto sopečné jazero pod kameňom, ktoré sa nachádza v chránenej krajinnej oblasti, vyzerá zhora ako hviezda. Ak máte čas, určite sa skočte pozrieť aj dole na jazero. Okolo neho vedie príjemná cestička vhodná aj na prechádzky pre rodiny s deťmi. Je to ideálne miesto na relax a na doplnenie energie v prírode.
2. Bio kúpalisko Sninské Rybníky
Už ste počuli o novodobom trende za posledné roky, keď už aj u nás na Slovensku vznikajú bio kúpaliská? Je ich hneď niekoľko a môžem pyšne povedať, že na úplnom východe je jedno priamo v mojom rodnom meste. Bio kúpalisko znamená, že nejde o prírodné jazero, ale ani o umelé kúpalisko, kde sa voda čistí chlórom či inou chémiou. Na bio kúpalisku je voda v bazéne čistená iba prírodným spôsobom, a to rastlinkami, ktoré žijú vedľa bazéna v samočistiacom bazéniku. Takýto bazén je vhodný aj pre tehotné mamičky, deti a každého zdravšie žijúceho človeka ako ja, či ľudí s alergiami. Vstup na kúpalisko sa platí, je otvorené iba počas letných mesiacov a sú tam iba vonkajšie bazény, nie kryté.
3. Ruská Bystrá
Na východe ešte chvíľu ostaneme. Dúfam, že ste už počuli, že na východnom Slovensku máme viacero jedinečných drevených kostolíkov, ktoré boli pôvodne postavené bez jediného klinca. Niektoré z nich boli zrekonštruované rovnako bez klincov, iné už kvôli bezpečnosti radšej modernejšou technikou s klincami. Jeden z nich sa nachádza v dedinke Ruská Bystrá v okrese Sobrance. Bol postavený v rokoch 1720 až 1730 a od roku 2008 bol spolu s ďalšími 7 kostolmi zapísaný na zoznam UNESCO. Gréckokatolícky kostol sa dá navštíviť počas omše každú nedeľu alebo cez sviatky zadarmo, prípadne je možné zariadiť otvorenie kostola s farárom. Ide o najvýchodnejšie položený UNESCO kostol na Slovensku a zaujímavosťou je fľaštička s tekutinou z tela Svätého Mikuláša, ktorému je kostol zasvätený.
4. Mariánska hora v Levoči
Levoča je nádherné kráľovské mesto, ktoré je známe svojou históriou aj pôvodnými hradbami okolo mesta. V centre Levoče je okrem slávneho oltára Majstra Pavla v Kostole Sv. Jakuba čo pozerať, ale ak máte viac času, odporúčam prejsť sa aj na Mariánsku horu. Dá sa tam síce dostať aj autobusom alebo autom, ale pútnické miesto by nebolo pútnickým, keby ste tam šli inak než pešo. Z centra sú to asi len 2 km, ale do kopca. Mariánska hora je jedným z najznámejších pútnických miest na Slovensku, ja vám však radím ísť tam mimo sezóny len tak počas pracovného dňa, ak je to možné. Okrem navštívenia bazilky minor na kopci, ktorá sa celým menom volá Kostol Navštívenia Panny Márie, kde je nielen vstup zadarmo, ale dá sa tam aj fotiť, je z kopca skvelý výhľad na Levoču. Aj keď nie ste nábožensky založení, prechádzka na Mariánsku horu v Levoči vám určite urobí dobre. Okolo neho sú aj stolíky, kde sa môžete rozložiť s dobrým papaním a vychutnať si tak výhľad v tichosti.
5. Beňatina
Pamätám si, keď som sa prvýkrát dopočula o zatopenom kameňolome v Beňatine, ešte niekedy na začiatku mojej puberty. Išli sme sa tam s rodinou kúpať a zabudla som si dať dole zo seba strieborné retiazky a prstene. Voda plná minerálov mi ich tak vyčistila pri kúpaní, že som ostala v šoku. V súčasnosti je však v kameňolome oficiálne zakázané kúpať sa, ale pri ňom si môžeš urobiť piknik s rodinou či kamarátmi. Pozerať sa na tú krásne čistú vodu plnú rýb a žubrienok je na nezaplatenie. Vstup je tiež zadarmo, a kameňolom sa nachádza pri dedinke Beňatina. Nezabudni si potom všimnúť na ľavej strane na skale kameňolomu akoby skamenelinu veľryby.
6. Krásnohorská jaskyňa
Treba sa vám v týchto horúcich letných dňoch schladiť? Čo tak priamo v jaskyni? Jedna z tých menej známych, ale o to jedinečnejších, je Krásnohorská jaskyňa v pohorí Slovenský kras. Osobne mám jaskyne veľmi rada, lebo v nich cítim zvláštnu energiu a zo všetkých 18, ktoré sú na Slovensku sprístupnené verejnosti, mám práve túto najradšej. Vstup je spoplatnený a treba ho dohodnúť dopredu telefonicky, emailom alebo na mieste, ale ručím za to, že sa vám tam bude páčiť a ešte sa aj nasmejete a uspokojíte svojho dobrodružného ducha. Pozrite, akú vtipnú kombinézu dostanete, a k tomu aj zručného sprievodcu, ktorý vám povie o jaskyni nielen pár tajomstiev a základných informácií, ale aj ukáže ako sa správne jaskyňou pohybovať. Určite ju odporúčam aj deťom starším ako 8 rokov. Jaskyňa je jednou zo 6 UNESCO jaskýň na Slovensku a je zaujímavá hlavne 34 metrov vysokým Kvapľom rožňavských jaskyniarov, ktorý bol dlhé roky najvyšším kvapľom sveta.
7. Pustý hrad
To by som nebola ja, keby som nepridala aspoň jeden hrad na tento zoznam. Kto ma pozná, vie, že hrady a zrúcaniny milujem a vždy sa tam cítim dobre, ako keby som sa vrátila v čase. Pustý hrad ma zo všetkých hradov asi najviac prekvapil, lebo som o ňom dlho nič nepočula, až kým som sa chystala navštíviť Zvolen. Najstaršia časť Pustého hradu sa datuje do 12. storočia a označuje sa ako Dončov hrad. Veľká časť hradu bohužiaľ zhorela ešte v 13. storočí, preto to, čo teraz vidíme, je prevažne z 13. až 15. storočia. Z hradu je nádherný výhľad na Zvolen, rieky a okolité kopce, čo pôsobí veľmi upokojujúco. Vraj sa na hrade v minulosti razili falošné mince a povráva sa, že je tam zakopaný hodnotný poklad. Na hrad chodia opekať nielen rodiny s deťmi, ale aj zamilované páriky sledovať západ slnka. Momentálne sa za návštevu hradu neplatí.
8. Hronsek
Malá dedinka Hronsek na Strednom Slovensku ma naozaj prekvapila v pozitívnom zmysle slova. Nachádza sa tam dychvyrážajúci drevený artikulárny evanjelický kostolík, ktorý bol postavený v Škandinávskom štýle v roku 1726. Táto UNESCO pamiatka je zvláštna aj vo vnútri, a to hlavne vďaka ikonostasu, v ktorom sa vymieňajú ikony podľa súčasného sviatku. Do kostola sa dá dostať počas omše alebo si dohodnúť návštevu s pani, ktorá ho má na starosti a býva vedľa kostola. Je to zadarmo, ale za jej čas by bolo vhodné si kúpiť aspoň pohľadnice. V dedinke nájdete neďaleko aj krásny kaštieľ s peknou záhradou, a tiež aj obnovený vodný hrad. Ak máte radi históriu a malé príjemné dedinky, Hronsek by ste si mali ísť pozrieť.
9. Cyklotrasa v Poprade
Ak chcete aj trochu športovať, odporúčam vybrať sa bicyklom okolo Popradu. Z Popradu vedie niekoľko cyklotrás dlhých pár kilometrov, napríklad do Svitu či Kvetnice. Cyklo cesta je iba pre bicykle, korčuliarov a bežcov, čiže si poriadne vychutnáte jazdu bez toho, aby ste museli okolo seba riešiť autá a svoju bezpečnosť. A ten výhľad na Vysoké Tatry stojí za to! Tieto cyklotrasy nie sú náročné, ale skôr taká oddychovka. Do Popradu nemusíte brať svoj bicykel, ale je možné si ho vypožičať v centre mesta a rovno odtiaľ sa vybrať na dobrodružnú jazdu na bicykli s výhľadom na naše najvyššie pohorie.
Zaujali vás Alexandrine cestovateľské tipy? Ďalšie články nájdete na jej blogu Crazy Sexy Fun Traveler a veľa ďalšej inšpirácie, kam vyraziť, a to nielen na Slovensku, na vás čaká aj na jej Facebooku a Instragrame.
Poznáte aj vy nejaké miesto na Slovensku, ktoré stojí za návštevu, ale turisti ho ešte nestačili objaviť? Podeľte sa s nami o svoje tipy v komentároch.
Krásne babie leto vám praje
Alexandra & Petra & Bella Rose