S jeseňou je to ako s olivami, buď sa jej nedokážete nabažiť, alebo patríte k jej prísnym odporcom, ktorí by sa najradšej zababušili do huňatej deky a vyliezli až na jar. Stará dobrá jeseň to skrátka nemá jednoduché, v jej prospech nehrajú nielen čvachtanice všetkého druhu, ale aj úbytok svetla, ktoré k dobrej nálade potrebujeme ako soľ. Lenže kto by sa na toho starúšika hneval, keď nám na oplátku prináša všetky tie podmanivé farebné scenérie, ktoré akoby doslova vypadli z ladovských obrázkov. A nielen to, jeseň je tiež ideálnym obdobím pre hyggelig – užívanie si mäkučkých vecí, milovaných ľudí, obľúbených dobrôthrejivej jesennej atmosféry.

Tak si uvarte horúci cider, zapáľte voňavú sviečku, našuchorte vankúšik, pohodlne sa uvelebte a poďte spoločne s nami objavovať všetky tie drobné pôžitky, ktoré nám toto kúzelné ročné obdobie prináša.

 

Podzimní venkovní posezení
Jesennému kúzlu nie je ťažké prepadnúť. Zdroj: Pinterest

Jesenné radovánky

Jeseň je nostalgickou pozvánkou do časov dávno minulých – v prítmí sviečok radi spomíname, rekapitulujeme a oddávame sa dennému snívaniu. Nadčasová jesenná výzdoba, známe vône, pôžitky a rodinná pospolitosť nás prenášajú do detstva – do čias, kedy sme rozhodne nemali jeseň spojenú so splínom, práve naopak – nadšene sme vyvádzali v kalužiach a vrhali sa strmhlav do kopy lístia ako do nadýchanej periny. Tak čo si skúsiť raz vyzuť podpätky, odhodiť pracovné sačko, vkĺznuť do gumákov a pršiplášťa a ukázať jeseni, čo ste zač? Uvidíte, že vaše deti budú z nového spoločníka pre jesenné radovánky nadšené!

Potulky jesennou prírodou
Nazbierajte si všetky farby jesene. Zdroj: Pinterest

Svetielková terapia

Jeseň nás pozýva k návratu k jednoduchosti, tradíciám a k sebe navzájom. Príroda sa pomaličky pripravuje na zimný spánok, a aj my by sme mali spomaliť, viac odpočívať, a užívať si spoločne tú neopakovateľnú hrejivú jesennú atmosféru. Dlhé večery a jesenné čvachtanice doslova nabádajú k rozsvieteniu svetielok, zapáleniu sviečok, uvareniu horúcej čokolády, rozprávaniu príbehov, čítaniu rozprávok, alebo len tichému rozjímaniu. Žiarovky by skrátka medzi vašou jesennou výzdobou nemali chýbať – ich tlmené svetlo je totiž zaručeným liekom na každý jesenný splín!

Jesenná výzdoba
Sviečky sú nenahraditeľnou jesennou dekoráciou. Zdroj: Pinterest

Výlet do prírody

Nebývate práve v hájovni na konci sveta a srnky vám nezobú jabĺčka z ruky? Nevadí, jesennú atmosféru si môžete aj tak užiť do sýtosti! Naplánujte si s deťmi pravidelné výlety do prírody. Do lesa ale určite nechoďte s prázdnymi rukami. So sebou vezmite nielen desiatu pre deti, ktoré na čerstvom vzduchu určite vyhladnú, ale aj nejakú drobnú maškrtu na prilepšenie pre zvieratká. Samotnú prechádzku môžete vašim drobnôstkam spestriť o rad súťaží a úloh – môžu spoznávať stromy, vtáčiky aj zvieracie stopy, hádzať šiškami, alebo napríklad postaviť domček pre škriatkov. Jesenný les ponúka veľa materiálu, ktorý vám pri výstavbe rozprávkovej chalúpky určite príde vhod! Nezabudnite si v lese nazbierať do zásoby tiež šišky, žalude, vetvičky a ďalšie prírodniny na domáce jesenné dekorácie.

Lesné domčeky pre škriatkov
Škriatkovia tesári vylezte z machu. – Inspirace Pinterest

Jesenné dobrôtky

Tiež tak zbožňujete prvé vlašské oriešky? Dá to síce prácu zlúpnuť z nich tu ľahko horkastú šupku, ale ten delikátny pôžitok skrátka stojí za to! Jeseň to sú predovšetkým husté tekvicové polievky s opraženými semienkami, bylinkové čaje, perníkové a škoricové latté, jabĺčka v župane, zemiakové placky s lekvárom a horúci jablkový mušt. Pri klasike, ale zostávať nemusíte. Popustite uzdu fantázii, pozvite „na pľac“ svojich malých pomocníčkov a spoločnými silami urobte trebárs jabĺčka v karameli posypané orieškami, veselé muffiny, alebo nápadité sušienky.

Jesenné delikatesyTáborák

Hor plamienok plápolaj, tupú silu zdolaj!“ Nič nenavodí kúzelnejšiu jesennú atmosféru ako svetielka – či už je to škoricová sviečka v predsieni, roztomilá svetelná reťaz v detskej izbičke, praskajúci krb v obývačke, alebo ohník v prírode – jedno majú spoločné, vedia zahriať nielen na tele, ale aj na duši. Potešte deti spoločným rodinným táborákom. Opekať nemusíte len špekáčiky alebo toľko obľúbené marshmallows, ale dopriať si môžete tiež zdravší variant v podobe jabĺčok alebo papriky. A nezabudnite ani na tradičné zemiaky z pahreby!

Jesenné campovanie
Inšpirácia z Pinterestu

Jesenné tvorenie

Vytvorte si doma spolu s deťmi malé jesenné kráľovstvo. Stačí pár úlovkov z prechádzok a štýlová jesenná výzdoba je na svete! Aké prírodniny vyberať? Rozhodne si urobte zásobu lístia! Z tých potom deti môžu s trochou fantázie vytvoriť trebárs celú zoologickú záhradu. Nazbierať si môžete tiež žalude, mach, vetvičky a šišky – hodiť sa vám budú na jesenné vencesvietniky.

Jesenné výtvory z lístia
Inšpirácia z Pinterestu

Nezabúdajte ani na starú dobrú klasiku: pečiatky zo zemiakov a zvieratká z gaštanov snáď nikdy neomrzia. A v neposlednom rade je tu tiež jesenná nevyhnutnosť číslo jedna, bez ktorej sa žiadna rodinka s malým nezbedníkom rozhodne nezaobíde – a tou je drak!

Výrobky z prírodných materiálov
Inšpirácia z Pinterestu

Horúci bublinkový kúpeľ

Teplá vaňa plná voňavých bubliniek, veľa sviečok, pohár vína, nejaká dobrôtka na zahryznutie a dobrá kniha – poznáte lepší liek na všetky chmáry na svete? Nezabúdajte sa hýčkať! Rozmaznávajte svoje zmysly kvalitnými prírodnými mydlamiharmonizačnými olejčekmi – a uvidíte, že po takomto zakončení úspešného dňa sa vám bude spať jedna báseň! No povedzte sami, nemá tá jesenná atmosféra niečo do seba?

Rozmaznávajte svoje zmysly! Zdroj: Pinterest

 

Nech vás síla (a krásna atmosféra) sprevádza minimálne celú jeseň!

Vendula & Bella Rose

 

 

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!