Viete, aký významný deň nás čaká o dva mesiace? Áno, sú to Vianoce. Pokiaľ máte Vianoce spojené predovšetkým so zhonom, stresom a zháňaním darčekov a vianočných dekorácií na poslednú chvíľu, skúste to tento rok inak. Dva mesiace sú relatívne dlhá doba na pohodovú vianočnú prípravu.

Máme pre vás 6 tipov, ako prípravu na tohtoročné Vianoce zvládnuť v pokoji a pohode.

1. Urobte si časový plán

Vezmite si diár alebo kalendár a pozrite sa, koľko máte času. Poznačte si, v ktorých dňoch budete vykonávať predvianočné upratovanie, kedy začnete piecť koláčiky, kúpite vianočný stromček, kapra, nakúpite darčeky a podobne.

Vianočné pečivo zrejme nebudete piecť počas októbra, aj keď niektoré druhy sa dajú zamraziť a na Vianoce vytiahnuť, ale napríklad s nákupom vianočných dekorácií a darčekov môžete začať napríklad hneď.

 

Začať s nákupom vianočných darčekov a dekorácií môžete trebárs hneď

2. Napíšte si zoznamy

Zoznamy sú skvelými pomocníkmi. Naučte sa ich používať a váš život bude o poznanie ľahší.

Zoznam ľudí

Ako prvý si spíšte zoznam všetkých ľudí, ktorých budete cez Vianoce chcieť obdarovať. Vyhnete sa tak nepríjemnej situácii, kedy trebárs na niekoho zabudnete a v tom lepšom prípade budete musieť na poslednú chvíľu ešte bežať do preplneného obchodu, v tom horšom zažijete trapas, keď pre daného človeka naozaj nič nebudete mať.

Kartičky s menami vám pomôžu na nikoho nezabudnúť. Zdroj: Pinterest

Prípadnému trapasu môžete predísť aj tak, že doma budete mať niekoľko univerzálnych darčekov pre strýčka Príhodu. Takým darčekom môže byť napríklad vonná sviečka, kozmetika, pekne zabalený čaj a podobne.

Zoznam darčekov

Ku každému človeku na svojom zozname si potom aspoň orientačne napíšte, čo by mu tak mohlo urobiť radosť. Budete tak ušetrení bezcieľneho túlania sa medzi regálmi, kedy sa budete celí nervózny snažiť vymyslieť, čo teda máte tej babičke kúpiť. Zmätené pobehovanie medzi regálmi vám vezme veľa času a energie a tak nakoniec nič nekúpite.

Baliace papiere s hviezdičkami
Buďte originálni a ozdobte si darčeky trebárs papierovou girlandou s hviezdičkami.

Zoznam jedla a pitia

Stáva sa vám, že keď vyrazíte na nákup vianočného jedla a pitia, odchádzate z obchodu s neskutočne preplneným košom a plačúcou kartou alebo peňaženkou? A doma potom zistíte, že veľa vecí ste kupovali úplne zbytočne? Choďte na to inak. Spíšte si doma zoznam jedla a pitia, ktoré naozaj budete potrebovať, a potom sa ho striktne držte. Nenechajte sa zlákať množstvom iných vecí, ktoré na vás budú volať: „Kúp si ma. Bezo mňa neprežiješ čarovné Vianoce. Budem ti chýbať. Nebudeš mať dosť. „Bude to ťažké, ale keď to zvládnete, odmenou vám bude stav konta, ktorý nebude začínať mínusom.

Pri sviatočnom stole sa zíde celá rodina. Zdroj: Pinterest

Zoznam vianočného pečiva

A nezabudnite na zoznam vianočného pečiva. Pekne s predstihom si naplánujte, ktoré druhy pečiva budete piecť, a opäť sa zoznamu držte. Nie je potrebné piecť dvadsať druhov vianočného pečiva, pretože to tak robí Anička od susedov. Upečte si trebárs štyri päť vašich najobľúbenejších, bez ktorých si Vianoce proste neviete predstaviť. Nebudete tak pri rúre tráviť tri týždne, ale bude vám stačiť napríklad jeden víkend.

Čo by to bolo za Vianoce bez voňavého vianočného pečiva pre maškrtné jazýčky?

3. Vyčleňte si na Vianoce financie

Vianoce dokážu s našimi financiami poriadne zatočiť a sú často dôvodom predvianočného stresu. Vyčleňte si aspoň približné sumy na darčeky, vianočné dekorácie, potraviny … a skúste sa do nich vojsť. Vždy počítajte len s peniazmi, ktoré máte, a odolajte pokušeniu vziať si kvôli Vianociam super výhodnú pôžičku. Načo vám bude luxusný dar, na ktorý si požičiate, keď u vás po Vianociach zazvoní exekútor? Nie je potreba sa predháňať, kto dá komu hodnotnejší dar. Dôležitejšie je darovať darček s láskou, aj keby to mala byť len malá drobnosť.

Darček darovaný s láskou poteší najviac

4. Nakupujte na internete

Nakupovanie na internete vám ušetrí veľa času a nervov a niekedy i peňazí. Namiesto behania po obchodoch si zapáľte doma vonnú sviečku, uvarte si čajvydajte sa na nákup do virtuálneho sveta. Môžete tak nakúpiť nielen vianočné darčekydekorácie, ale dokonca aj potraviny.

Na internete sa skrývá veľa úžasných darčekov, ktoré inde nenájdete

5. Zapojte do vianočných príprav celú rodinu

Nebuďte na všetko sami, nech miesto vianočnej pohody neskončíte s kolapsom z vyčerpania. Do vianočných príprav sa môže zapojiť celá rodina, samozrejme podľa svojich možností a schopností. Všetci spoločne môžete upratovať, piecť a zdobiť cukrovinky, vyraziť na nákup stromčeku a kapra … Prežijete tak kúzelné spoločné chvíle, na ktoré nezabudnete, a pri vianočnom stromčeku budete všetci plní energie.

Čaká na vás pohodová vianočná atmosféra. Zdroj: Pinterest

6. Občas sa zastavte

Vianočné prípravy bývajú náročné, ale nezabudnite, že sa jedná o najkrajšie sviatky v roku, ktorým by mala vládnuť pohoda. Nie je potreba mať všetko úplne dokonalé do poslednej bodky, nie sú to žiadne preteky, kto niečo lepšie a viac. Zájdite si na rodinnú prechádzku, dajte si kávu s kamarátkou, zájdite do kina, skrátka občas sa zastavte a odpočívajte.

Chvíľu sa zastavte a odpočívajte

Prajeme vám, nech tohtoročná príprava na vianočné sviatky u vás prebieha v pokoji a v pohode.

Lenka & Bella Rose

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!