Priveďte si jeseň k sebe domov. Jej kúzelná, hrejivá atmosféra vás dostane do tej správnej pohody, ktorá je predovšetkým v období skorého stmievania viac než potrebná. V dnešnom článku vám preto predáme kvapku inšpirácie, v ktorej há jesenná výzdoba hlavnú rolu. A čo je najlepšie? Všetky kúsky si ľahko vytvoríte počas jedného večera pri šálke dobrého čaju.

Klasický jesenný veniec

Predovšetkým v našich končinách je zvykom, že vence zdobia vchodové dvere domov a bytov hlavne v období adventu. Skúste však tento typ dekorácie tohto roku využiť o niečo skôr. Veniec z jesenných plodov, ako sú gaštany a žalude, doplnené o farebné lístie alebo drobné tekvice, môže byť rovnako okúzľujúci, ako ten vianočne ladený.

Na základ budete potrebovať klasický polystyrénový kruh, na ktorý budete vybrané ozdoby upevňovať. Pokiaľ máte s výrobou vencov skúsenosť, môžete si upliesť aj svoj vlastný. Ideálna na jeho výrobu bude vŕba alebo tak populárny eukalyptus, ktorých vetvičky sú poddajné a dobre sa tvarujú. V prípade, že sa vám zelená farba k jeseni nehodí, zvoľte tmavý veniec z prútia, ktorý v tomto období zoženiete na trhoch aj v obchodoch.

Z dekorácií, ktorými jesenný veniec môžete ozdobiť, vyberte na tento rok napríklad malé biele tekvice, vetvičky už zmieneného eukalyptu alebo jemné traviny. To sú prvky, ktoré vašej jesennej dekorácii dodajú kvapku súčasných trendov. Veľmi obľúbená je tiež šedozelená farba, ktorú do venca ľahko zakomponujete pomocou stuhy alebo mašle.

podzimní věnec na dveře
Veniec vám môže zdobiť vchodové dvere, ale napríklad aj obývaciu izbu. Zdroj: Pinterest

Jesenná výzdoba v štýle boho

Pokiaľ sa prikláňate skôr k bohémsky ladenému interiéru, váš jesenný veniec mu môžete ľahko prispôsobiť. Do boho štýlu totiž dokonale zapadne aranžovanie dekorácií na zlatý, kovový kruh. Pripravte si slamovo žlté traviny, napríklad známe zajačie chvosty v jesenných farbách, červené jarabiny a možno tiež krásne vzorované pierka rôznych veľkostí, ktoré sú rozhodne aktuálnym boho trendom.

Vybrané dekorácie uchytíte floristickým drôtikom, ktorý je pevný a nenápadný. Pri premýšľaní kompozície ponechajte časť kruhu prázdnu. Priblížite sa tak tvaru mesiaca, ktorý je v štýle boho veľmi populárnym prvkom, a tiež necháte vyniknúť netradičný základ, teda zlatý kruh. Pri tvorení môžete použiť tiež umelé kvety, ktorých dĺžku si ľahko upravíte na mieru a tiež vám nebudú opadávať.

podzimní boho věnec
Jesenná výzdoba si môže zachovať bohémskeho ducha. Stačí zvoliť tie správne doplnky! Zdroj: Pinterest
výroba podzimního věnce
1. Veniec 2. Žltý list 3. Vínový list 4. Kruh so sviečkou 5. Pierko 6. Nožnice 7. Kruh na veniec 8. Eukalyptus 9. Umelé kvety

Elegantná dekorácia z bielych tekvíc

Aj tradiční symbol jesene môže nadobudnúť elegantnú podobu, ktorá dokonale vystihne váš štýl. Reč je o bielych tekviciach, ktorých vzhľad je tak kúzelne jedinečný. Keď ich postavíte k veľkému lampášu alebo ich zakomponujete do jesennej výzdoby na komodu, chybu rozhodne neurobíte. Aj ich krásnu prírodnú podobu však môžete pozdvihnúť na vyššiu úroveň. Elegantná jesenná výzdoba bude ihneď na svete vďaka niekoľkým, komponentom, ktoré ľahko zoženiete v akomkoľvek papiernictve. Budete potrebovať:

  • Bielu alebo akokoľvek inak farebnú tekvicu, ideálne so stopkou
  • Krémovú a zlatú dobre kryciu farbu
    – pokiaľ máte bielu tekvicu postačí vám zlatá farba alebo zlatá fixa
  • Korálky, perličky, trblietky, brmbolce alebo ozdobné stužky

Bielu tekvicu môžete ozdobiť zlatými bodkami alebo prúžkami, avšak pokiaľ chcete zachovať jej prirodzenejšiu podobu, pozlaťte len stopku. Čím viac bude zakrútená, tým rozprávkovejšie bude vyzerať. Pokiaľ máte tekvicu farebnú, zakryte ju najskôr krémovou farbou. Potom ju môžete ozdobiť rôzne veľkými perličkami, korálkami, malými brmbolcami alebo stužkami, ktoré prichytíte buď za pomoci lepidla alebo napríklad malých špendlíkov.

dekorace z bílých dýní
Aj obyčajné tekvice môžu byť krásnou elegantnou dekoráciou. Zdroj: Pinterest, Pinterest

Jesenne prestreté!

Spoločné večere sú nedielnou súčasťou jesenného hygge. Okrem skvelého jedla však môžete na stôl naservírovať tiež krásne dekorácie a riad, ktorý doplní pohodovú atmosféru. Skúste tentokrát vsadiť na prírodné dekorácie a pozvať kúsok jesennej prírody priamo k vám do jedálne.

Doprostred stola položte girlandu s listami, avšak pokiaľ chcete ponechať viac miesta pre jednotlivé chody, zvoľte ako ozdobu radšej jednoduchší svietnik. Nenechajte sa ale zmiasť, aj ten ľahko vykúzlite z prírodnín – postavte niekoľko sviečok na plát dreva, alebo svietnik vytvorte z polienka do krbu. Stačí naňho nalepiť vysoké sviečky tavnou pištoľou a ozdobiť machom alebo listami, ktoré objavíte na prechádzke.

Na dekorovanie stola môžete použiť tiež biele tekvice, ktoré ste si vyrobili. Dokonale budú vyzerať v kombinácii s bielymi taniermi a zlatými príbormi. A keď doprostred tanierov položíte vetvičku eukalyptu s krémovou mašľou, bude rodinná večera prichystaná do posledného detailu.

podzimně prostřený stůl
Stačí pár dekorácií a z obyčajnej večere vykúzlite zážitok plný atmosféry. Zdroj: Pinterest

Rozžiarte jesenné šero svetielkami

Čo nesmie chýbať vašej jesennej výzdobe? Samozrejme drobné svetielka. Že ich môžete rozvesiť okolo okien alebo krbovej rímsy, to určite viete. Drôtik s LED svetielkami však využijete aj pri tvorbe vencov a ďalších dekorácií. Napríklad ho je možné použiť na zviazanie neposedných vetvičiek namiesto floristického drôtika a rozžiariť tak veniec vždy, keď sa trochu zotmie. Ideálne je použiť drôtik na batérie, keďže krabičku s nimi ľahko upevníte za veniec buď pomocou drôtika alebo tavnej pištole.

Ak sa vrátime o krok späť k dekorovaniu stola, svetielka môžete použiť tiež tam. Stačí ich viesť stredom stola a zachytiť ich napríklad ťažkou tekvicou s perličkami. Drobné žiarovčičky sú skrátka nenahraditeľná jesenná výzdoba.

podzimní stolování
Pridajte na stôl svetelný element. Sviečky alebo LED reťaz budú úplne ideálne. Zdroj: Pinterest
podzimní svícen
Z polienka ukradnutého od krbu vyrobíte štýlový svietnik za pár minút! Zdroj: Pinterest

Veríme, že sme vás inšpirovali k jesennej výzdobe, ktorú hravo zvládnete vytvoriť za jediný večer. Užite si nielen krásny výsledok, ale tiež celý proces tvorenia, pri ktorom vás obklopí krásna hygge atmosféra.

Príjemné jesenné dni vám praje
Michaela a Bella Rose

Jesenná výzdoba sa nezaobíde bez niektorého z nasledujúcich kúskov!

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!