Zdá sa vám, že je vaše spálňa kvapku opomínanou miestnosťou? Pretože v nej cez deň netrávime príliš času, často ju staviame až na druhú koľaj. Aj tu je však dôležité navodiť atmosféru, ktorá dokáže naladiť na správnu vlnu a dostať vás počas chvíle do pohodového rozpoloženia. Dnes pre vás preto máme päť tipov, ktoré vás budú inšpirovať k poriadnej premene spálne.

Nech už si svoje útulno predstavujete akokoľvek, či sa radíte medzi priaznivcov škandinávskeho štýlu, ste milovníci boho alebo romantické duše s príklonom k provence, všetky tipy si ľahko prispôsobíte svojim preferenciám na mieru. Atmosféra totiž vzniká z toho, čo máme radi. A pretože ju vnímame všetkými zmyslami, zameriame sa na nich aj v našej inšpirácii.

útulná ložnice

1. Osvetlenie je základ spálne

Že osvetlenie domácnosti hrá zásadnú roli v tom, akú máme náladu a ako sa cítime, vedia škandinávske národy už mnoho rokov. Aj preto v týchto zemiach nájdeme toľko milovníkov dizajnových lámp. Predovšetkým potom svetlu v spálni je dôležité venovať pozornosť, pretože práve tam svetelné podmienky ovplyvňujú náš spánok aj to, ako sa ráno cítime. Pre unavené oči je najlepšie svetlo s vysokým podielom červenej zložky, skrátka také, ktoré je svojou farbou najviac podobné svetlu ohňa.

Siahnite preto po lampe s teplým svetlom a tienidlom, ktoré žiaru príjemne rozptýli. Pokiaľ máte radšej väčšie prítmie a svetlo slúžiace skôr na dokreslenie atmosféry, malé žiarovky alebo svetelná LED reťaz budú to pravé.

hygge osvětlení
Príjemne tlmené osvetlenie v žltej farbe je na zaspávanie najlepšie. Zdroj: Pinterest

2. Sviečky, dôležité nielen kvôli svetlu

Sviečky sú jednoznačne symbolom útulnosti a dánskeho hygge. Svoje miesto v domácnostiach si vybudovali nielen vďaka svojmu hrejivému svetlu, ktoré nám pomáha so zaspávaním a kvalitným spánkom, ale tiež vďaka vôňam. Aby ste sa v miestnosti cítili naozaj dobre, myslite okrem zraku tiež na ostatné zmysly. Dobre zvolenou vôňou totiž dotiahnete k dokonalosti presne takú atmosféru, ktorú od spálne očakávate.

Osvedčenou vôňou do spálne je rozhodne levanduľa, ktorej ukľudňujúci účinok pomôže so zaspávaním. Vyskúšať môžete tiež kvapku sviežejší eukalyptus alebo materidúšku. Spálňu prevoniate taktiež aroma difuzérmi alebo vonnými voskmi, sviečka však vnesie do interiéru to pravé kúzlo. Predovšetkým, keď ide o sviečky v skle, ktoré môžu byť štýlovou dekoráciou na nočnom stolíku. Sviečkami zapôsobíte tiež na sluch, a to predovšetkým tými, ktoré sú vybavené praskajúcim knôtikom.

svíčky do ložnice
1. Woorwick Pure Comfort 2. DWHome Eucalyptus & Lavender 3. Meraki Scandinavian Garden 4. Village Candle – Rosemary Lavender  5. Compagnie de Provence Levandule 6. DW Home Levanduľa a harmanček

3. Vankúše, plédy, koberce. Obklopte sa textúrami!

Vnímajte hebkosť koberca, keď vojdete do miestnosti, užívajte si textúru vankúšov a prikrývok a zabaľte sa do plédu so šálkou čaju. Hmat je ďalším z faktorov, ktoré ovplyvňujú váš pocit z miestnosti, do ktorej vkročíte. A ako vám jednotlivé kúsky pomôžu zútulniť spálňu? Je to jednoduché:

Koberce – Vďaka zmene povrchu si v podvedomí ľahšie všimnete, že prechádzate do inej časti bytu. Do tej, kde vládne pokoj a odpočinok. Využite triky obchodných domov, ktoré dávajú pred svoje vchody veľké rohože, aby ľudský mozog rýchlejšie prešiel do nákupného módu. Vy radšej prepnite do módu odpočinku a užite si teplučkú kožušinu alebo mäkký koberec, ktorý vám spríjemní každú cestu do postele aj ranné vstávanie.

Vankúše – Aj obyčajná posteľ sa rázom premení na útulné útočisko, keď jej dodáte osobitosť pomocou vankúšov v rôznych vzoroch a textúrach. Aj keď bude ich účel predovšetkým dekoračný, k odpočinku vás určite nalákajú.

Plédy – Môže sa zdať, že do spálne, kde hrá zásadnú rolu perina, už nie je potrebná ďalšia prikrývka. Pléd však na rozdiel od prikrývky použijete na zahalenie ramien, napríklad keď sa pred spaním začítate do stránok obľúbenej knihy. Ležérne prehodený cez okraj postele potom bude perfektnou dekoráciou.

4. Izbové rastliny: váš malý kúsok prírody

Rastliny vedia divy. Umiestnite ich pár na policu nad posteľ, na komodu alebo nočný stolík, a vnímajte nielen ich neustály vývin, ale tiež príjemnejší vzduch, ktorý pre vás čistia.

Spálňu potom môžete vybaviť štýlovými obalmi na kvetináče, ktoré rozveselia každý okenný parapet. Sú tiež jednoduchým spôsobom, akým môžete doladiť svoj interiér do požadovaného štýlu. Či už zvolíte kvetináče s bohémskym nádychom, ktoré tak dokonale vie Bloomingville, alebo naopak vložíte kvety do jednoduchých kvetináčov značky ferm LIVING, pozdvihnete spálňu na celkom novú úroveň.

pokojové rostliny

5. Dizajnové doplňky potešia oko aj dušu

O tom, že krása tkvie v detailoch, ste určite počuli mnohé. Keď však príde na aplikovanie v praxi, nemusí byť tak ľahké rozhodnúť, odkiaľ začať. Aby v miestnosti nezavládol chaos, vyberajte doplnky podľa účelu miestnosti, a pri tom zostaňte verní svojmu štýlu. Zabránite tak hromadeniu vecí, ktoré síce milujete ako samostatné prvky, dohromady však narušujú celkovú estetiku, ktorú sa vám doposiaľ podarilo vytvoriť.

V prípade spálne môžete doplniť nočný stolík dizajnovým budíkom, krásnou lampou s originálnym tienidlom alebo zrkadlom v zaujímavom ráme. Pokiaľ sa prikláňate skôr k prírodnému štýlu, vsaďte na koše z prírodných materiálov. Tie od Madam Stoltz si zamilujete, a naviac do nich ľahko uložíte aj mäkučký pléd, ktorý tak budete mať vždy po ruke.

bohémské doplňky do ložnice
1. zrkadlo 2. lapač snov 3. obal na kvetináč 4. úložný kôš 5. vysoký kôš s vekom 6. pléd 7. drevený budík 8. lampa s tienidlom

Pokiaľ sme vás naladili na vlnu zútulňovania, dúfame, že si v spálni vytvoríte svoje jedinečné hygge, a budete sa do nej deň čo deň radi vracať.

Úspešnú premenu spálne praje
Michaela a Bella Rose

Tieto kúsky vám dopomôžu k spálni vašich snov!

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!