Prelom roka pre jedného znamená návrat k bežnému režimu po vianočnom veselí, pre druhého je symbolom nového začiatku, tým pravým časom niečo zmeniť. Rozhodli ste sa aj vy po novom roku zmeniť svoj jedálniček alebo životný štýl? A koľkokrát už?

Začiatok roka sa nesie v znamení každoročne sa opakujúceho scenára. Fitness centrá aj nutričné poradne praskajú vo švíkoch, prví nadšenci odpadávajú ešte pred Veľkou nocou a do prvých letných teplôt vydrží len hŕstka najvytrvalejších. Kde je chyba a ako tohto roku maximálne zvýšiť šancu na úspech?

1. Neprepáľte začiatok

Vybehli ste hneď na Nový rok a rovno ste sa vyhecovali na päť kilometrov? Alebo ste sa s kamarátkou prihlásili na kruhový tréning sľubujúci poriadny dril a ďalší týždeň ste s vysilenými svalmi trpeli pri každom kroku do schodov aj sadaní na toaletu? Pri takomto prvotnom nasadení nemôže byť o pravidelnosti reč.

Ak nie ste zvyknutí športovať a hneď prvú lekciu skončíte v pote a slzách, nezostáva vám nič iného, než sa celý nasledujúci týždeň zotavovať. Prepálenie začiatku býva jedným z hlavných dôvodov skorého konca novoročnej eufórie.

Pokiaľ chcete začať a nadšenie si udržať, choďte na to zvoľna. Behajte na začiatku kratšie trasy, ktoré postupne predlžujte, nehanbite sa priznať, že nie ste profesionálni športovci a nechajte si poradiť lekciu, ktorá pre vás bude vhodná, alebo začnite plávaním.

vzdusna_akrobacie
Nechcite ísť z nuly na sto počas jedného týždňa… Zdroj Pinterest.

2. Investujte rozumne

Česi obsadzujú v Európe prvé priečky v spotrebe doplnkov stravy. Rada ľudí sa necháva znovu a znovu zlákať slávnymi osobnosťami a influencermi a v túžbe po krajšej postave bez práce podlieha novoročnej marketingovej masáži. Investujú tak peniaze do tabletiek sľubujúcich naštartovanie a zrýchlenie metabolizmu a spaľovania tukov. Väčšina týchto výrobkov je založená na obsahu kofeínu alebo jemu chemicky podobných látok. Vplyv kofeínu na spaľovanie je ale minimálny a rozhodne tak nenahradí športovú aktivitu alebo zdravé stravovanie.

Konzumáciou doplnkov stravy s vysokým obsahom kofeínu sa naviac ľahko dostanete na dávku rovnajúcu sa 5 až 9 espressom. Ak pripočítate kofeín, ktorý je obsiahnutý v čaji alebo káve, razom ste na dvojnásobku odporúčaného denného maxima. Namiesto žiadaného chudnutia tak môžu prísť skôr ťažkosti s krvným tlakom, srdečným tepom, nespavosť, podráždenosť a paradoxne zvýšená chuť k jedlu.

Namiesto do spaľovačov a doplnkov stravy na chudnutie radšej investujte do nového oblečenia na cvičenie, z ktorého budete mať radosť a budete sa v ňom sami sebe páčiť. Bude vás motivovať k pohybu a výsledky sa naozaj dostavia.

3. Kašlite na detox

Že bez počiatočnej očisty a zbavenia tela všetkých toxínov z minulého roku metabolizmus nenaštartujete? Omyl. Detoxikačné kúry sú jeden veľký marketingový ťah, ktorý bohužiaľ nefunguje. Vaše telo nečaká na detoxikačný čaj alebo kokteily, detoxikuje sa každý deň aj vo chvíľach, kedy vy spíte. Činí tak samo a celkom zadarmo pomocou orgánov k tomu určených – pečene, obličiek, pľúc, ale tiež kože.

Detoxikačnou kúrou, ktorú si sami v dobrej viere naordinujete, mu skôr nahádžete polená pod nohy. Niekoľkodenný program založený na prevažne ovocných džúsoch plných fruktózy zaťažuje pečeň, ktorá musí takú nálož jednoduchého ovocného cukru spracovávať, nulový príjem vlákniny a pevnej stravy vášmu telu tiež príliš neprospieva. Rovnako tak detoxikačné čaje, fungujúce na princípe odvodnenia. Vo väčšine prípadov vám rozhodia trávenie a časté vyprázdňovanie vás namiesto toxínov zbaví všetkých prospešných baktérií, ktoré by sme si v črevách mali naopak hýčkať.

chutná snídaně

4. Len príjemné veci sú udržateľné

Zabudnite na jedálničky, ktoré za pár korún kúpite od neštudovaných výživových poradcov na internete, a nepodliehajte diétam z časopisov. Zmeny v jedálničku vám musia byť príjemné a suroviny vám musia chutiť. Ak nie ste zvyknutí raňajkovať a zo dňa na deň máte začať deň bohatými raňajkami s ovsenou kašou, ktorá vám naviac nechutí, nebude zmena udržateľná. Aj keď sa zapriete a vydržíte celý diétny proces, s najväčšou pravdepodobnosťou sa budete tešiť, až na váhe zbadáte prvé výsledky a nepríjemné chudnúce martýrium skončí. Väčšina ľudí sa potom vracia ku svojim starým stravovacím návykom.

5. Nevzdávajte to

Nenechajte sa odradiť prvým neúspechom alebo zlyhaním. Fakt, že ste si po dvoch týždňoch snahy o zdravší jedálniček museli na firemnom obede dať kačku s kapustou a knedľami neznamená, že by ste to mali vzdať, povedať si „Tak teraz už je to aj tak jedno.” a na večeru pokračovať vyprážaným syrom a hranolkami. Jeden obed vo fast foode, oslava narodenín s povinnou tortou alebo choroba, kvôli ktorej nemôžete dva týždne športovať, neznamenajú nič v prípade, že sa inak stravujete zdravo a pestro. Výnimočné šliapnutia vedľa by pre vás nemali byť dôvodom, prečo zmenu odložiť na ďalší mesiac, spln, na jeseň alebo na budúci rok. Naviac nezabúdajte, že nie je dôležité, ako sa stravujete počas Vianoc alebo počas Veľkej noci. Dôležité je, ako váš jedálniček vyzerá počas zbytku roka.

Keď už sme u toho jedálnička, mám pre vás jeden obľúbený recept, ktorý na jar robievam pomerne často.

Jarný farebný kuskus s údeným tofu

Počet porcií: 4

Doba prípravy: 30 minút

jarní kuskus s uzeným tofu

Potrebujete:

  • 1 hrnček kuskusu
  • 2.5 hrnčeka zeleninového vývaru
  • 1 balenie údeného tofu (180 g)
  • 1-2 stredne veľké mrkvu
  • 1 strednú cuketu
  • 1 menší zväzok reďkoviek
  • 1 strúčik cesnaku
  • 1 lyžicu ghí (alebo maslo)
  • 1 lyžicu olivového oleja
  • soľ
  • peper
  • bazalku alebo hladkolistý petržlen

Kuskus pripravte podľa návodu na obale. Namiesto vody použite na jeho prípravu zeleninový vývar, vďaka ktorému je potom šalát omnoho chutnejší.

Mrkvu a reďkovky nakrájajte na tenké kolieska. Cuketu umyte, nakrájajte na kocôčky, jemne osoľte a nechajte chvíľu v sitku odkvapkať. Potom ju prepláchnite pod tečúcou vodou, aby ste ju zbavili prebytočnej soli a osušte.

Na oleji a ghí orestujte cesnak, rozpučený plochou stranou noža, do zlatista. Potom do panvice pridajte kolieska mrkvy, premiešajte a restujte na miernom plameni chvíľu samotné, keďže sú najtvrdšie. Po chvíli k nim pridajte cuketu. Nakoniec na chvíľu prihoďte tiež kolieska reďkoviek a údené tofu, pokrájané na kocôčky.

Hotovú zeleninu s tofu dochuťte jemne soľou a peprom, premiešajte s pripraveným kuskusom a nasekanými bylinkami. Podávajte s hummusom a/lebo jogurtovým dipom.

Držím palce, nech vám boj za novým začiatkom vydrží a všetko ide podľa vašich predstáv.

S pozdravom

Karolína FourBella Rose
www.karolinafour.cz alias Nejez blbě

 

 

K zmene stravovania sa vám bude hodiť nová výbava ♥

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!