Určite to poznáte, niekedy sa vám skrátka nechce na prechádzku, obzvlášť po ťažkom pracovnom dni, ale vonku je pritom tak krásne, že by bol hriech zostať zavretí doma. Čo teraz? Vykúzlite si na balkóne či terase relaxačný kútik, ktorý bude vyžarovať dokonalú atmosféru a kde budú vaše skoré raňajky a neskoré večere ako z rozprávky! Máme pre vás 5 tipov, ako si taký útulný balkón vytvoriť.

Koberce a koberčeky

Najprv to vezmeme pekne od podlahy. Upravená podlaha totiž balkónu dodá na útulnosti a je rovnako dôležitým prvkom, ako samotný nábytok. Či už ste pre svoju podlahu zvolili dlažbu alebo napríklad drevené podlahové rošty, určite by ste nemali zabúdať ani na štýlový koberec! Koberec, rovnako ako vo vnútri v dome, slúži aj ako parádna dekorácia. Navyše sa od jeho vzoru a farieb môžete „odpichnúť“ a ladiť k nemu ostatné doplnky. Pre vonkajšie posedenie odporúčame koberce a koberčeky z pvc – sú odolné a len tak niečo ich nezničí!

vymazlený balkon
Vonkajší koberec zútulní aj ten najobyčajnejší balkón či terasu.

Textil

Bez vankúšikovsedákov to nejde! Veď čo je lepšie, ako keď prídete unavení z práce, nalejete si pohár vína a posadíte sa na balkón do mäkučkých vankúšikovpodsedákov? Určite by vám po ruke nemala chýbať ani hebká deka, ktorú si cez seba môžete prehodiť, až sa úplne zotmie a slniečko vás nebude hriať. My by sme takto dokázali sedieť na čerstvom vzduchu celé hodiny, a čo vy?

textil na balkon
Nezabúdajte ani na hrejivé deky, do ktorých sa počas chladných večerov môžete zababušiť.

Nábytok na balkón či terasu

Nábytok na balkón či terasu voľte podľa toho, ako tento vonkajší priestor hodláte využiť. Ak v lete radi vytiahnete sušiak s bielizňou na čerstvý vzduch, potom by váš nábytok mal byť skladný a teda by nemal zaberať veľa priestoru. Pokiaľ máte ale iné fígle, ako sušiť bielizeň v lete vonku, už vám nič nebráni v tom, sa na nábytku vyblázniť. Absolútnou nutnosťou sú dve stoličky a stolík. Fajnšmekri si môžu nábytok vyrobiť napríklad z paliet, z ktorých sa dajú vykúzliť absolútne skvosty. Keď máte priestor a možnosť, tak si na balkóne zaveste hojdacie kreslo alebo textilnú sieť, povýšite tým úroveň relaxácie na maximum!

houpací síť
Hojdacia sieť na terase? Prečo nie?

Kvetiny

Keď sa okolo seba rozhliadnete, zistíte, že takmer každý balkón zdobia kvetináče s kvetinami. Nielen, že vyzerajú a voňajú krásne, ale tiež sa vďaka nim budete cítiť o kúsok bližšie prírode. Nemusíte sa obmedzovať len na hrantíky s muškátmi, naše obľúbené sú aj jednoduché stromčeky alebo bylinkykvetináčoch. Hovoríte si, že budú zaberať veľa miesta? V dnešnej dobe existuje rad malých závesných kvetináčov a hrantíkov, ktoré nebudú zaberať takmer žiadne miesto. Balkón je aj skvelým miestom, kde si vypestovať domácu zeleninu! Napríklad kríčkovým paradajkám a paprikám sa tam darí skvele.

truhlíky na balkon
Zasaďte si na balkóne bylinky, jahody a iné balkónové ovocie a zobte v priebehu celého leta.

Svetielka

Koberček máte položený, vankúšiky nachystané, nábytok zmontovaný, kvety zasadené a stále to nie je ono? Čo tomu ešte chýba? Dekorácie! Najzásadnejšou dekoráciou sú podľa nás jednoznačne svetielka. Na tie my v Bella Rose nedáme dopustiť a používame ich po celý rok, nie len na Vianoce. Ak máte prístup k zásuvke, pripojíte si akúkoľvek svetelnú reťaz, ak nie, nezúfajte – vystačíte si so solárnymi svetielkami alebo s LED sviečkami na baterky. Keď už hovoríme o LED sviečkach, odporúčame ich dať do lampáša, uvidíte, že okamžite vytvoria útulnú atmosféru a vám sa z balkóna nebude chcieť ani odísť!

venkovní světýlka
Keď sa zotmie, majte pripravené vonkajšie svetielka, s ktorými bude romantika ako vyšitá!

Dúfame, že sme vás poriadne navnadili a čo najskôr si pôjdete balkón zútulniť, aby ste si po zime konečne mohli dopriať chvíľku relaxácie pri knihe a dobrom víne. Aby sme vás navnadili ešte viac, vytvorili sme na Pintereste nástenku s inšpiráciou na balkóny.

Už sa nemôžeme dočkať, až si budete lebediť vo svojej vlastnej oáze pokoja. A ako si takú chvíľku užívate najradšej vy? ♥

Krásne slnečné dni

praje Miša a Bella Rose

 

Obľúbené kúsky pre útulný balkón na jednom mieste

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!