Cestovateľské plány na leto už asi máte, ale ak vás skôr láka exotika, tak zbystrite, pretože pre vás máme cestovateľské tipy na destinácie, ktoré sa oplatí navštíviť skôr mimo letné mesiace. Blogerka cestovateľka Michaela Částková (alias Travelismus) vybrala svoje tri najobľúbenejšie krajiny a spísala veľa tipov – od zháňanie lacných leteniek, cez výber vhodného termínu až po obľúbené miesta. Tak sa poďte inšpirovať!

Za všetkého najskôr vám ale Míšu predstavíme:

„Hovorím si snílek, dobrodruh a milovník slobody v jednom. Počas štúdia farmácie som začala cestovať a odvtedy je to moja láska. Preto som pred 2 rokmi založila blog Travelismus. Chcela som mať miesto, kde by som sa mohla deliť o zážitky zo svojich ciest a inšpirovať ostatných k cestovaniu, tak dúfam, že inšpirujem aj vás :-)“

Blogerka cestovateľka Míša z blogu Travelismus
Blogerka cestovateľka Míša z blogu Travelismus

„Leto už je v plnom prúde a všetci poctivo čerpajú svoje dovolenky. Patríte však k tým, ktorí radšej objavujú exotiku a s dovolenkou si kľudne počkajú aj na chladnejšie mesiace? V tom prípade mám pre vás tip na tri exotické krajiny, ktoré ma doteraz najviac okúzlili a ktoré vám doporučujem navštíviť. Tak, ideme na to.

1) MEXIKO

Neviem ako vy, ale ja úplne zbožňujem mexickú kuchyňu, a po pravde práve tacos, quesadilly, či burrito boli mojím hlavným dôvodom, prečo som chcela navštíviť Mexiko. No, dobre, nebudem tajiť, že ním bola aj Corona. Ale okrem výborného jedla, piva a idylického obrázku Cancúnu s tyrkysovou vodou a bielym pieskom, som vôbec netušila, aké ďalšie poklady Mexiko ukrýva, až kým som nezačala plánovať našu cestu.

Bola som jednoducho nadšená! Úžasné prírodné jazierka a jaskyne “Cenotes”, ružové soľné jazierko, plameniaky a krokodýly, ktoré som mohla vidieť naživo, krásny podmorský svet, potápanie so žralokom obrovským, či stopy Mayskej civilizácie – Mayske pyramídy…Zrazu som sa tej cesty nevedela dočkať a poviem vám, že stála za to.

Na Mexiku je super aj to, že je to skvelá destinácia hlavne pre rodiny s deťmi, pretože je tu naozaj kopec aktivít, ktoré s nimi môžete absolvovať, od prírody až po zábavné parky. Samozrejme vždy záleží na rodinnom rozpočte, ale aj za slušnú cenu sa tu dá naplánovať nezabudnuteľná dovolenka.

Blogerka cestovatelka Míša v Mexiku
Blogerka Míša v Mexiku

Kupovanie leteniek

Mexiko som síce mala na zozname svojim budúcich ciest, ale nikdy som sa nedostala k tomu, aby som do tejto krajiny začala cielene hľadať letenky. Avšak zhruba pred rokom na mňa vyskočila akcia od spoločnosti Aero Mexiko, ktorá sa jednoducho nedala odmietnuť. Veď letieť na druhú stranu sveta za cenu 6 500 Kč sa vám nepodarí každý deň. Bol tam síce odlet až z Amsterdamu, ale po dokúpení spiatočnej letenky z Prahy a batožiny s tým nebol žiaden problém a ostala som na finálnej cene 10 800 Kč.

Bežne sa však cena za spiatočnú letenku do Mexika pohybuje okolo 16 000-18 000 Kč a preto je samozrejme ideálne, ak sa vám podarí chytiť podobnú akciu, aby ste ušetrili pár tisíc. Ak nie, tak musíte holt počítať s touto priemernou cenou. Sledovaniu akčných leteniek sa venujú rôzne spoločnosti. Osobne doporučujem sledovať ich Facebookové stránky, na ktorých si môžete nastaviť upozornenie na nové príspevky. Moje obľúbené sú Cestujlevne, LetenkyzaBabku, či Fly4free.

Kedy ísť do Mexika

To kedy vycestujete do Mexika sa prejaví nielen na cene vašej dovolenky, ale aj na počasí. Hovorí sa, že ideálne obdobie pre návštevu Mexika je koniec novembra až koniec apríla. Vtedy môžete očakávať naozaj príjemnú teplotu a slnečnú dovolenku. Nemusíte sa teda báť, že by vám výlet prekazila búrka, či hurikán, ktoré hrozia v letných mesiacoch. Na druhú stranu budú v tomto období pravdepodobne najdrahšie letenky.

Osobne sme tu boli na prelome septembra a októbra, čiže oficiálne ešte v období hurikánov, ale na počasie sa nemôžem sťažovať. Okrem dvoch dní nám každý deň svietilo slniečko a ak prišla nejaká búrka, vypršalo sa a po nej sa obloha zase vyjasnila.

Míša si pro návštěvu Mexika vybrala přelom září a října
Míša si pre návštevu Mexika vybrala prelom septembra a októbra

Čo navštíviť v Mexiku

Pokiaľ patríte medzi pohodových dovolenkárov, ktorí hľadajú hlavne oddych, doporučujem rezervovať si hotel cez booking.com alebo airbnb.com v Cancúne alebo v susednom mestečku Playa del Carmen a odtiaľ podnikať prípadné výlety po okolí. Väčšina hotelov v Mexiku funguje s programom all inclusive, takže sa naozaj nebudete musieť o nič starať.

Ak však patríte k dobrodruhom (rovnako ako aj ja), doporučím vám rezervovať si v Cancúne auto, alebo využiť hromadnú dopravu v podobe autobusov či minivanov tzv. “Collectivo” a urobiť si okruh po celom Yucatánskom poloostrove. Pri tomto štýle cestovania obvykle zostanem na jednom mieste 2 noci a pokračujem ďalejl.

V Mexiku si přijdou na své i milovníci historie
V Mexiku si prídu na svoje aj milovníci histórie

Z miest, ktoré som navštívila a ktoré vám môžem iba doporučiť musím zmieniť ako prvé ostrovy. Ostrov Isla Mujeres, ktorý je kúsok od Cancúnu má nielen nádherné pláže, ale hlavne skvelé možnosti šnorchlovania a práve tu môžete vidieť sochy v podmorskom múzeu, či žraloka obrovského.

Oveľa väčší je ale ostrov Cozumel, ktorý je zase bližšie k mestu Playa del Carmen. Zvyknú pri ňom kotviť aj veľké výletné lode. Nájdete tu opäť nejaké zábavné parky, možnosti šnorchlovania a dokonca aj Tequilla farmu, kde vám ukážu jej výrobu a dajú vám ochutnať niekoľko druhov.

Z histórie sú to samozrejme Mayske pyramídy, ktoré stoja za návštevu a to buď v Chichen Itze alebo v Cobe. Z prírodných krás musím spomenúť prírodné jazierka, ktoré sú väčšinou v jaskyni a volajú sa “cenotes”. Najviac sa mi páčili Cenote Dos Ojos blízko mesta Tulum a Cenote Xkeken blízko Valladolidu.

Míšu naprosto dostala i mexická příroda
Míšu naprosto dostala aj mexická príroda

2) MAROKO

Maroko bola moja zatiaľ posledná exotická krajina, ktorú sa mi tento rok podarilo navštíviť a vrátila som sa z nej úplne nadšená. Predsudky ohľadom bezpečnosti vystriedali krásne zážitky a dnes Maroko doporučujem úplne každému, vrátane rodín s malými deťmi.

Z Maroka si Míša odvážela spoustu krásných zážitků, a to nejen ze Sahary
Z Maroka si Míša odvážala veľa krásnych zážitkov, a to nielen zo Sahary

Letenky do Maroka

To, že je Maroko súčasťou Afriky, pocítite po prílete takmer okamžite. Iné vône, iná hudba, či chute jedla. Je to exotika v tom pravom slova zmysle a najlepšie je aj to, že je veľmi blízka a lacno dostupná, pretože tým, že je Maroko hneď na severe Afriky, tak tu lietajú hlavne nízkonákladové spoločnosti ako je Wizzair, Ryanair či Easyjet. Spiatočné letenky sa pohybujú už od 1800 Kč a let z Londýna trval iba príjemné 3 hodiny.

Kedy ísť do Maroka

Najlepšie je navštíviť Maroko počas jarných mesiacov, kedy je tam príjemne teplo a nie je tam ešte toľko turistov. My sme zvolili koniec apríla a bolo to fajn. Maroko je určite krajina, ktorú si užijete aj pokiaľ máte nižší rozpočet, pretože ceny jedla, benzínu aj ubytovania sú nižšie ako u nás.

Čo navštíviť v Maroku

Maroko ukrýva naozaj nádherné miesta, ale aby ste stihli navštíviť naozaj všetky, tak bez auta sa nezaobídete. My sme si s priateľom prenajali na 9 dní auto a precestovali sme s ním 2 700 km po marockých cestách.

Bol to asi ten najzaujímavejší roadtrip, aký som kedy zažila. Každý deň sme objavovali nové zaujímavé miesta a na konci sme zistili, že Maroko má naozaj všetko. Od vyprahlej púšte na juhu až po zelené lúky a stromy na severe.

Najväčším zážitkom bola určite návšteva Sahary, v ktorej sme strávili aj jednu noc v kempe, modré mestečko Chefchaouen, či vodopády Ouzoud. Kým som tu neprišla tak som neverila, čo všetko sa dá zažiť v priebehu 10 dní. Maroko sa ale ukázalo v plnej kráse. Doporučujem!

10denní roadtrip po Maroko hodnotí Míša jako svůj nejlepší roadtrip v životě :-)
10-dňový roadtrip po Maroko hodnotia Míša ako svoj najlepší roadtrip v živote 🙂

3) BALI A OKOLITÉ OSTROVY

Treťou exotikou, ktorú budem vždy doporučovať a to aj napriek tomu, že to je za posledné roky už pomerne prefláknutá destinácia je Bali. Poviem vám, že to šialenstvo okolo Bali je opodstatnené a tento ostrovček v Indonézií má naozaj svoje kúzlo. Bola to moja prvá ázijská destinácia a odvtedy je to láska na celý život. Vždy sa tu rada vrátim a kto ste tu ešte neboli, tak dlho neváhajte. V letných mesiacoch je tu najvyššia sezóna, ale september už môže byť zaujímavý mesiac na návštevu tohto ostrova.

Bali je ráj pro surfaře - profesionály i začátečníky
Bali je raj pre surfistov – profesionálov i začiatočníkov

Letenky na Bali

Akčné letenky na Bali vyskakujú pomerne často, väčšinou sa však jedná o pomerne dlhé cesty s niekoľkými prestupmi a dlhým čakaním na letiskách alebo tieto letenky vychádzajú termínovo na zimné mesiace, kedy je tu obdobie dažďov. Cenovo dobrá letenka je podľa mňa do 14 000 Kč, ale niekedy stojí za to si priplatiť aj ďalšie 2000 Kč, pokiaľ to znamená, že ušetríte čas strávený na letisku alebo odlet z bližšieho letiska.

Na ako dlho ísť

Pokiaľ by ste plánovali navštíviť iba samotné Bali a maximálne jeden okolitý ostrov doporučujem vám aspoň 10 dní. Musíte počítať s tým, že len dva dni vám zaberie samotná cesta. Ideálne by to však chcelo aspoň mesiac alebo tri týždne.

Čo navštíviť

Na Bali je úžasná jeho rozmanitosť. Od aktívnej sopky Batur, nádherných vodopádov, jazier, či chrámov až po pláže s rôznymi farbami piesku. Od toho tmavého, ktorý je sopečného pôvodu až po biely v južnej časti ostrova. Niekde sú veľké vlny pre profesionálnych surfistov, inde zase malé, pre začiatočníkov. Na okolitých ostrovoch vás čaká úžasný podmorský svet a ak mám povedať tie najkrajšie, ktoré stoja za návštevu, tak je to určite Lombok, Nusa Lembongan, Nusa Penida a tri korálové ostrovčeky Gili.

Okrem toho je Bali ideálne miesto pre cvičenie jógy, či meditáciu, aj preto tu nájdete niekoľko centier, ktoré sa im venujú. Osobne sa mi s ním bude navždy spájať vôňa vonných tyčiniek, keďže ich Balijci spolu s obetnými darmi rozmiestňujú úplne všade. Ľudia sú tu až na pár príkladov skazených turizmom, hrozne milí a nápomocní. Bali je proste láska.

Bali, pro Míšu láska na první pohled
Bali, pre Míšu láska na prvý pohľad

Ak by ste sa chceli o samotnom Bali, či inej krajine dozvedieť viac, tak vás odkážem na môj blog travelismus.com, na ktorom mám napísaných niekoľko článkov a okrem nich, tam na vás čaká aj krátky ebook s nabitými informáciami o Bali, ktorý si môžete stiahnuť úplne zadarmo 🙂 Nájdete ma aj na Instagramu a Facebooku.

Veľa krásnych zážitkov nielen z ciest vám praje

Michaela & Petra & Bella Rose

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!