Ak ste doteraz nepočuli o hygge, sme si istí, že si celú myšlienku zamilujete. Hygge je dánsky recept na šťastie a jednoduchý návod, ako nielen prežiť zimné mesiace, ale dokonca si ich aj užiť. Hlavnou myšlienkou hygge je vytvárať krásnu, hrejivú atmosféru kdekoľvek a užívať si drobné radosti spoločne s ľuďmi, ktorých máte radi. Mäkké svetlo plápolajúcich sviečok je vlastne také viditeľné hygge. Možno aj vy zažívate hygge, ale doteraz ste ten pocit nepomenovali. Keď si večer uvaríte čaj, zababušíte sa do deky a pustíte si dlho očakávaný film… áno aj toto je hygge! Nie je nič viac hygge (vyslovuje sa „hjuge“), než sedieť medzi priateľmi a rodinou a diskutovať o veľkých veciach i všedných drobnostiach. Je dosť možné, že fenomén hygge naozaj robí z Dánov ten najšťastnejší národ na celom svete.

Zimná pohoda, foto via Pinterest

Severským národom dlhé zimy a krátke dni určite vadia tak ako nám, majú ale pomerne prepracovaný systém, ako si zimu nepustiť pod kožu. A pokiaľ nepatríte medzi milovníkov zimy, pripravili sme pre vás 15 tipov, aby ste tomuto fenoménu tiež prepadli.

1. Všetko je o svetle!

Keď sú dni krátke, preneste mäkký slnečný svit do vašich domovov. Vytvorte si malé svetelné ostrovčeky, použite tónované tienidlá, LED drôtiky, malé lampičky alebo sviečky so zimnými vôňami od Yenkee Candle a vytvorte si útulný kútik aj u vás doma.

2. Trøstemad

Jedlo je neoddeliteľnou súčasťou našich životov a v zimných mesiacoch milujeme hlavne tie jedlá, o ktorých hovoríme, že máme „v brušku nebíčko.“ Dáni ich nazývajú trøstemad a my si sme istí, že vám hneď teraz nejaké napadlo. Môže to byť nostalgická chuť toho najsilnejšieho vývaru, aký varila vaša babička k nedeľnému obedu. Možno je to pre vás milovaná sviečková na smotane, ktorú mamička robievala pri sviatočných príležitostiach a vždy vám pridala o lyžičku brusníc naviac. Je to skrátka jedlo, ktoré vám urobí pekne v žalúdku i na duši.

3. Obklopte sa priateľmi!

V zimných mesiacoch na nás padá splín častejšie ako inokedy, preto nebuďte sami! Choďte na kávičku s kamarátkou, zahrajte si spoločenskú hru alebo vyrazte na výstavu.

4. Pite plnými dúškami

Tak ako Harry Potter zaháňal chlad U Troch metiel maslovým ležiakom, povedzte nie premrznutým rukám a nohám. Zapálený krb, vlnená deka a veľký hrnček s horúcim kakaom s poriadnou dávkou šľahačky. Zahrejte sa zvonku i zvnútra a užívajte si pokojnú atmosféru.

Horúca čokoláda so šľahačkou, foto via Pinterest

5. Malé veľké príbehy

Kedykoľvek máte pocit, že je toho na vás až príliš, siahnite po knihe! Dokonalý odpočinok pre telo a vzpruha pre vašu myseľ.

6. Doma je doma

Tiež máte vo svojom šatníku zvláštnu sortu oblečenia, ktoré je natoľko špeciálne, že ho nemôžete vyhodiť? Nosíte ho najradšej každý deň, ale aj tak ho žiadna kolegyňa v práci nikdy neuvidí? Áno, reč je o tom najpohodlnejšom oblečení na svete, môžu to byť vaše staré nohavice na jogu, ktoré by ste pokojne mohli premenovať na nohavice na doma, vyťahané pyžamo alebo flanelová košeľa zo second handu. Ten pocit šťastia, keď prídete domov, zvalíte sa na pohodlnú sedačku, navlečiete si obľúbené huňaté ponožky a starý sveter. V ten moment viete, že ste DOMA.

7. Teplo domova

Že ste sa dlho nevideli s rodinou? Dajte im vedieť, že na nich myslíte a ako ich máte radi. Usporiadajte spoločnú rodinnú večeru alebo použite moderné technológie na videorozhovor s prarodičmi či vzdialenými príbuznými.

8. Mrzne až to praská

Aj keď to stále ešte nie je na plavky, vyrazte na prechádzku. Pohyb urobí dobre nielen vašim svalom, orgánom, ale aj vašej mysli. A pamätajte si, že nie je zlé počasie, je len zlé oblečenie. Preto vezmite čiapku a vyrazte s kamarátkou na prechádzku.

Zimná prechádzka, foto via Pinterest

9. Mihotavé svetlo

U nás v Bella Rose milujeme svetlo sviečok a každý rok si kupujeme ďalšie a ďalšie. Vonné sviečky v nás vyvolávajú pravé pocity hygge a prežiaria nám celé studené zimné obdobie.

10. Zastavte sa!

Aj tí najväčší milovníci najchladnejších dní v roku musia niekedy odpočívať, preto si naplánujte deň, kedy nebudete musieť robiť NIČ.

11. Plánujte!

Spriadajte plány na letné cesty, zapisujte si dôležité momenty alebo si zaznamenajte konkrétne udalosti v nadchádzajúcom roku. Až budete zababušení v perinách s tými najteplejšími ponožkami, vezmite na milosť svoj diár a pripravte sa na všetko.

12. Sauna

Na svete existujú dva typy ľudí, buď ju milujú alebo ju nenávidia. Nič medzi tým! Škandinávske národy saunovanie priamo zbožňujú pre ich blahodárny účinok na celý organizmus a je aj miestom na stretávanie sa s priateľmi. Urobte si wellness deň!

Zamilujte si saunu, foto via Pinterest

13. Víkend bez limitov

Že už mesto nemôžete vystáť? Vyrazte na výlet! Proste sa zoberte a choďte, kedy, keď nie teraz. Hory, more, púšť alebo chata v Tatranskej Lomnici! Hlavu s cestovným lístkom si vďaka akčným portálom lámať nemusíte.

14. Vyskúšajte niečo nové

Vždy ste chceli skúsiť kurzy keramiky, ale doteraz ste zostali len u plánovanie? Teraz máte jedinečnú možnosť začať s novým koníčkom! Spíšte si váš zoznam prianí a po krôčikoch si ich začnite plniť jeden po druhom.

15. Za zvukov hudby

Hudba dokáže pozdvihnúť vašu náladu a hrá aj veľkú úlohu v živote všetkých ľudí, ktorí sa snažia žiť hygge. Preto si vytvorte špeciálny playlist, kde budú všetky vaše obľúbené pesničky. Také tie, čo si hmkáte hodiny a podupkávate si nohou do rytmu. A až nastane vhodný okamih, zvýšte hlasitosť a tancujte, ako keby sa nikto nepozeral.

Užívajte si maličkosti, foto via Pinterest

Dúfame, že sme vás dostatočne navnadili a tohtoročnú zimu si užijete! Máte nejaký osobný tip, ktorý vás vždy rozveselí? Podelili sme sa s vami o naše zaručené tipy a naša posledná rada znie… Hľadajte radosť v maličkostiach, pretože každý deň skrýva nové dobrodružstvá!

Za celý tím Bella Rose,

Nikola

Je vaša hygge výbava kompletná? Tu sú naše tipy pre ešte väčšiu domácu pohodu

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!