Premýšľate, kam tento rok vyrazíte na výlet alebo dovolenku a ďaleké zájazdy vás nelákajú? Skúste Slovensko! Oslovili sme blogerku Veroniku z blogu She makes me travel, aby sa s vami podelila o desať najkrajších destinácií, ktoré tu môžete navštíviť. Načerpajte inšpiráciu a hurá na výlet!

Zdroj: She makes me travel

Množstvo cestovateľov v lete mieri na juh za morom, no skvelú dovolenku môžete stráviť aj vo vnútrozemí. Nájsť útočisko v horských oblastiach, unikátnych jaskyniach či historických uličkách, je najmä uprostred horúceho leta veľmi príjemné. Poďte s nami navštíviť 10 výnimočných miest na Slovensku.

Odkedy sme pred pár rokmi začali cestovať, navštívili sme veľa lákavých zahraničných destinácií. Trhali sme čajové lístky na Srí Lanke, obdivovali budhistické chrámy v Thajsku, plavili sme sa po Mekongu vo Vietname, preháňali sa po bielych plážach Karibiku, pozorovali polárnu žiaru na Islande. A takto by sme vedeli pokračovať ešte poriadne dlho. V istom momente sme si ale uvedomili, že máme veľké medzery v poznávaní krás rodného Slovenska, čo sa za posledné dva roky snažíme napraviť. Toto je zoznam miest, ktoré nás na Slovensku v uplynulých dvoch rokoch najviac očarili a pridávame aj zopár tých, ktoré máme v pláne navštíviť v blízkej budúcnosti.

1 BOJNICE

Bojnice jednoznačne patria medzi tie najkrajšie mestá na Slovensku, najmä vďaka zámku, ktorý je populárny nielen doma, ale aj vo svete. Okrem neho však v meste nájdete aj množstvo skvelých reštaurácií, kúpele, kúpalisko, cyklochodníky a od minulého roka aj ďalšiu lákavú atrakciu – vysokú vyhliadkovú vežu, ktorá ponúka nádherný výhľad na mesto a okolie. Článok s podrobnými informáciami o Bojniciach, s tipmi na dobré reštaurácie aj ubytovanie nájdete TU.

Zdroj: She makes me travel
She makes me travel

2 ORAVA

Sever Slovenska je našou obrovskou srdcovkou. Nájdete tam srdečných ľudí, chutnú gastronómiu, krásnu prírodu, adrenalínové atrakcie a ešte stále celkom dobré ceny, napríklad v porovnaní s Tatrami. V lete je na Orave navyše aj ideálne počasie – cez deň je príjemne teplo, takže sa pohodlne vykúpete na kúpaliskách či Oravskej priehrade, a večer vás príjemne schladí svieži vzduch zostupujúci z okolitých lesov. Pri ceste na Oravu nevynechajte návštevu Oravského zámku či plavbu na tradičných pltiach. Aj o Orave sme napísali rozsiahly článok plný tipov, nájdete ho TU.

Zdroj: She makes me travel

3 SLOVENSKÝ KRAS

Menej známy brat národného parku Slovenský raj leží na juhovýchode Slovenska, neďaleko Košíc, takže návštevu Slovenského krasu môžete pokojne spojiť s výletom do druhého najväčšieho mesta Slovenska. Slovenský kras je známym krasovým údolím, čo znamená bohatstvo jaskýň. Mnohé z nich sú sprístupnené a zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Určite ste už aspoň počuli o výnimočnej Ochtinskej aragonitovej jaskyni, ktorá vyniká pozoruhodnou aragonitovou výzdobou, ktorú nájdete len v troch jaskyniach na svete. O tom, ako si naplánovať výlet do najznámejších jaskýň Slovenského krasu sme na blogu napísali návod. Pri dobrom nastavení sa dá pohodlne navštíviť až 5 jaskýň za deň, čo vám ušetrí množstvo času na ďalšie atrakcie, ktoré kraj ponúka. Článok o jaskyniach nájdete TU.

4 BANSKÁ ŠTIAVNICA

Banská Štiavnica je po Bratislave hádam najznámejším a najnavštevovanejším mestom na Slovensku. V jej uličkách akoby zastal čas. Pozoruhodné pamiatky, krásne meštianske domy a nádherné kostoly vytvárajú až prekvapivú symbiózu s modernými reštauráciami, kaviarňami a hotelmi, ktoré nájdete v meste. V okolí Banskej Štiavnice máte navyše veľa možností na výlety – či už k tajchom, kde sa môžete počas horúcich dní vykúpať, ale tiež si môžete naplánovať pekné túry či cyklovýlety. Aj o Banskej Štiavnici sme napísali podrobnejší článok, nájdete ho TU.

5 LEVOČA

Opäť si odskočíme na východ, do historického mesta Levoča. Podobne ako Banská Štiavnica, aj Levoča sa pýši krásnymi pamiatkami, ktoré nájdete nielen v meste, ale aj na Mariánskej hore, ktorá sa nad mestom týči. Je to známe pútnické miesto, kam prichádzajú veriaci z celého sveta. V Levoči sa nachádza aj ďalší unikát, legendárny oltár Majstra Pavla z Levoče, ktorý je najvyšším na svete a podľa mnohých znalcov ide o najcennejší chrámový artefakt na svete. Viac o tom, čo robiť a zažiť v Levoči nájdete TU.

6 ŽITNÝ OSTROV

Aby sme to vyvážili, máme pre vás aj tip na výlet na západe Slovenska, na Žitnom ostrove. Ide o najúrodnejšie územie v krajine, preto vás asi neprekvapí, že je to raj najmä pre gastronomických nadšencov. Na Žitnom ostrove sme objavili jedny z najlepších reštaurácií, aké sme doma na Slovensku navštívili. Okrem toho je na Žitnom ostrove množstvo kúpalísk, väčšina z nich s termálnou vodou a vodnými atrakciami, a tiež sú na dobrej úrovni aj cyklochodníky. Viac podrobností o Žitnom ostrove TU.

Zdroj: She makes me travel
Zdroj: She makes me travel
Zdroj: She makes me travel

7 ROHÁČSKE PLESÁ

Túto oblasť sme ešte doteraz nenavštívili, no na našom zozname svieti už poriadne dlho. Ak ste tiež milovníci prírody a turistiky, prídete si na svoje. Roháčske plesá ležia v Západných Tatrách, ktorých hrebeň je jeden z najkrajších na Slovensku. Celý má dĺžku približne 37 kilometrov a v jeho južnej časti nájdete tie najvyššie končiare Západných Tatier – Bystrá, Jakubiná a Baranec. Jednou z najkrajších častí Západných Tatier sú ale Roháče a najmä túry v okolí Roháčskych plies. Sú celkovo štyri a patria medzi najnižšie položenú sústavu ľadovcových jazier v Európe.

8 MANÍNSKA TIESŇAVA

Ďalšie z menej známych miest, ktoré máme v hľadáčiku už poriadne dlho. Ide o národnú prírodnú rezerváciu, ktorú nájdete neďaleko Považskej Bystrice. Zaujímavosťou tohto miesta je vlhká mikroklíma, vďaka ktorej aj v nízkej nadmorskej výške žijú druhy horských rastlín a živočíchov. Najkrajšia je „vstupná brána“ do tiesňavy, ktorá je dokonalým miestom pre všetkých nadšencov fotografovania. A pózovania, samozrejme.

9 HALUZICKÁ TIESŇAVA

O tomto mieste som prvýkrát počula len nedávno. Mnohí ho nazývajú oázou pokoja, slovenskou džungľou či Novým Zélandom Slovenska. Hoci je tiesňava len veľmi krátka – má sotva jeden kilometer, rozhodne stojí za návštevu. Nájdete ju v okrese Nové Mesto nad Váhom neďaleko obce Štvrtok. Keď tiesňavou prejdete, dostanete sa do obce Haluzice, kde je zas obrovské kamenné torzo románskeho kostolíka. Po ďalšej polhodine by ste mali doraziť k rozhľadni Hájnica, ktorá ponúka pekný výhľad na celé toto okolie.

10 ŠTÚROVO

Mesto na juhu Slovenska nás tiež láka už dlhšie. Najmä v lete má vraj skvelú atmosféru a množstvo výletníkov si pochvaľuje aj termálne kúpalisko Vadaš. Navyše, Štúrovo leží na slovensko-maďarských hraniciach a peši cez most sa dá do Maďarska aj prejsť. Na druhej strane mosta vás bude čakať známy Ostrihom a jeho dychberúca katedrála. Na kupolu baziliky sa viete aj dostať, čo sa vraj oplatí, lebo výhľad je z tej výšky jednoznačne krásny.

Zdroj: Google

Krásne leto plné nezabudnuteľných zážitkov

praje Bella Rose a Veronika z blogu She makes me travel

 

Možno sa vám pri cestovaní bude hodiť:

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!