Dni sa začínajú krátiť, letne teplý vzduch ochladzovať a tá najkrajšia podoba prírody sa po roku ukazuje v plnej kráse. Jeseň je tu a s ňou prichádza aj čas na chvíle plné hrejivej atmosféry. Ako si však vytvoriť svoje malé jesenné hygge, svoj nezabudnuteľný kúsok spomienok, ktoré zahrejú pri srdci, nech už vonku udrie akokoľvek chladné počasie?

V dnešnom článku vám niekoľko hygge tipov ponúkneme, a pretože vieme, že hygge je hlavne o prežitkoch a pocitoch, môžete si svoje aktivity vybrať podľa toho, aké chcete, aby vaše hygge bolo. Pustite sa teda do čítania, a nezabudnite si k nemu pripraviť hrnček dobrého čaju. U šálky teplého nápoja totiž hygge často začína.

K skutočnému hygge niekedy stačí málo.

Prajem si, aby moje jesenné hygge bolo…

Pohodlné: Plné príjemnej domácej atmosféry

Keď je na jeseň niekde najlepšie, potom je to rozhodne v teple domova. Keď sa vrátite unavení z práce, vymrznutí z prechádzky prírodou alebo zmoknutí z venčenia psa, nie je nič lepšie, než si urobiť zaslúžené pohodlie. Vytvorte si v izbe miesto, na ktoré sa budete radi vracať, a kde sa váš mozog dokáže z každodenných starostí prepnúť do režimu pohody.

Nech už také hygge miesto vykúzlite z gauča plného vankúšov, starého kresla alebo možno parapetu s výhľadom do ulice, vašu chvíľku si rozhodne užijete. A keď ju naviac spojíte s pauzou od moderných technológií, ktoré vymeníte napríklad za knihu, už nebudete celé dni myslieť na nič iné, než na atmosféru, ktorá sa ukrýva priamo v srdci vášho domova.

domácí hygge
Namiesto mobilu vezmite do ruky napríklad knihu a šálku dobrého čaju. Pohodová atmosféra zaručená!

Útulné: Stratené medzi teplými svetrami a vankúšmi

Vezmite tú najväčšiu, najmäkšiu deku, a zababušte sa do nej až po uši. K tomu si pustite napríklad váš jesenný playlist a nechajte sa odnášať na vlne útulna, ktoré ešte pozdvihnete rozsvietenou reťazou svetielok. Útulný domov vytvoríte pridaním hebkého koberca, plédov alebo vankúšov rôznych textúr, do ktorých môžete kedykoľvek zložiť hlavu. A keď budú naviac z bavlny alebo vlnené, príjemné teplo vás počas chvíľočky objíme – a nepustí. Uvidíte!

Na dni v práci alebo vonku potom siahnite po teplých svetroch z materiálov, ktoré sú príjemné na dotyk a hrejivé aj v tých najväčších jesenných mrazíkoch. Skúsiť môžete aj teplé chlpaté ponožky, tie však odporúčame skombinovať skôr s hrnčekom teplého kakaa a doskovou hrou, ktorú už síce poznáte naspamäť, ale ktorá sa skrátka nikdy neomrzí.

podzimní hygge
Večerné posedenie pod dekou si na jeseň zamilujete. Zdroj: Pinterest

Prírodné: Strávené medzi opadaným lístím

Pokiaľ vo vás drieme dobrodružná duša, zbaľte svoju flanelovú košeľu, termosku s čajom (a kvapkou rumu) a vydajte sa do farebnej prírody. Čakajú na vás pohľady, ktoré sú dostupné len raz v roku. Stačí im len vyjsť v ústrety!

Nezabudnuteľné okamihy zažijete pri pomalom opekaní zemiakov na ohni, púšťaní šarkana s deťmi alebo napríklad pri prechádzke s foťákom. Pre autentickú hygge atmosféru však nemusíte chodiť ďaleko. Bohato postačí výlet za babičkou, s ktorou spoločne pozbierate jablká, slivky alebo orechy, ktorých hnedá šupka vám zafarbí ruky na niekoľko ďalších dní. Tá orechová bábovka, ktorú si potom upečiete, bude ale tentokrát tisíckrát lepšia.

podzimní hygge
Pri ohnisku sa odohrávajú tie najkrajšie okamihy. A čo ešte len, keď opečiete zemiaky! Zdroj: Pinterest

Voňavé: Spojené s korenistými vôňami

S každým obdobím si spájame rôzne vône, tých jesenných je však najviac. Patrí medzi nich škorica, šupka jabĺk, bylinkový čaj, červené víno, tekvicová polievka, nádchu odpudzujúci zázvor, dym z táborákov, studený ranný vzduch alebo hromady opadeného lístia voňajúce zeminou. Nech už si s obdobím jesene spájate akúkoľvek vôňu, vydajte sa za ňou do prírody alebo si ju rovno prineste domov.

A vonné sviečky? Tie to rozhodne vedia tiež. Na jeseň si doprajte viac korenisté, sladké vône s hrejivými podtónmi klinčeka, vanilky alebo luxusnejšej ambry. A pokiaľ vás to tiahne do lesa, vôňa opadeného lístia alebo ihličia bude tá pravá pre vás.

podzimní svíčky
Jesenným sviečkam spoľahlivo podľahnete. Z tých od DW Home naviac priam sála jeseň.

Spoločné: Rozdelené medzi tých najbližších

Pokiaľ je vám najlepšie medzi vašimi najbližšími, nasávajte jesenné hygge spoločne. Posedenie na terase s hromadou dobrôt, popoludnie pri jazere s prenosným grilom, tour po obľúbených kaviarňach a ich jesenných menu. To všetko je program, ktorý dozaista ocení celá parta priateľov.

S deťmi sa potom dajte napríklad do kartovej hry, zhrabávania lístia alebo zberu gaštanov. Následné vytváranie zvieratiek z nich si zamilujete všetci, zatiaľ čo v pozadí bude hrať obľúbená rozprávka. Nezabudnite však na kakao. S tým je všetko ešte o malý kúsok lepšie.

desková hra
Hranie doskových hier s deťmi alebo s priateľmi bude ideálnou zábavou na jesenné večery.

Súkromné: Ukradnuté len a len pre vás

Len vy, sviečka, horúca vaňa a hriešne dobrá čokoláda. Niekto si svoje hygge skrátka najviac užije sám. Odmeňte sa chvíľkou pre seba, pri ktorej vás nebude nikto rušiť, a ponorte sa do toho, čo máte radi. Či už si dáte zmienenú vaňu, zacvičíte jógu, ukľudníte sa pri meditácii, nalakujete nechty, uvaríte si šálku kávy k maratónu Harryho Pottera, Gilmoriek alebo Hry o tróny, vychutnajte si každú sekundu cenného času osamote, ktorý je rovnako dôležitý ako ten, ktorý venujete svojmu okoliu. A kto vie, možno začne za oknami aj ľahko mrholiť, pre ten extra pocit útulna.

večer ve vaně
Dlhý večerný kúpeľ s penou až po okraj vane? Nenechajte sa dlho prosiť!

Lahodné: Zaprášené od múky a voňajúce po škorici

Jesenné pečenie je jedinečné hneď z niekoľkých dôvodov. Teplo z rúry skvele zahreje za chladných večerov, chuť zrelého ovocia nazbieraného v septembri dodá koláčom kúzlo naviac a škorica, tej je povolené ľubovoľné množstvo. Bez nej by to totiž snáď ani nebola jeseň.

Z obyčajného miešania cesta však môžete vytvoriť krásnu spoločnú hygge chvíľu, ktorú si užijú všetci zúčastnení. Rozdajte deťom varešky, manželovi luskáčik na orechy, utiahnite mašle na zástere a dajte sa do pečenia. Odmenou vám bude lahodne voňajúci dezert po jablkách, hruškách alebo slivkách, ktorý však určite zmizne skôr, než si stačíte uvariť kávu.

skořicoví šneci
Škoricové slimáky s kvapkou čokolády si zamilujete rovnako, ako severské národy.

Kľudné: Zabalené do ticha a rozjímania

Obľúbená hudba je skvelým prostriedkom k odpočinku, ticho vám však poskytne ďaleko viac priestoru pre vlastné myšlienky. Vyskúšajte meditáciu alebo si len tak utrieďte myšlienky, ktoré sa pri bežnom dennom zhone ľahko rozutekajú. Skvelým pomocníkom bude samozrejme príjemné posedenie, najviac vám však pomôže obyčajná ceruzka a blok, do ktorého si zapíšete všetko, čo vás vďaka kľudu a tichu napadlo. Možno to bude námet na knihu, a možno to posledné slovíčko, ktoré vám chýba v krížovke. Akákoľvek drobnosť sa počíta!

teplý čaj
Započúvajte sa do dažďa za oknom, nasajte vôňu čaju a užite si chvíľku svojho zenového kľudu.

Kreatívne: Ušpinené od farieb a lepidla

Pokiaľ vás s ďalšími večermi prepadá chuť tvoriť, poddajte sa jej. Nezáleží na tom, či vládnete umením ceruzky alebo farieb, dôležitý je onen povestný flow, do ktorého sa dostanete, akonáhle sa do svojho tvorenia naplno ponoríte. Nie je dôležitý výsledok, ale proces, ktorý vám pomôže zabudnúť na okolitý svet.

Kým sa pustíte do maľovania, kreslenia, tvorenia diára alebo možno skladania origami, zapáľte si voňavú sviečku, uvarte čaj do obľúbeného hrnčeka alebo si odkrojte kúsok koláča. Len tak. Pre tú správnu, pohodovú atmosféru.

malování
Kreatívne večery nepatria len umelcom. Vezmite štetec a začnite! Zdroj: Pinterest

Prítomné: Vychutnané do poslednej kvapky

Nech už ste si vybrali ktorékoľvek z prídavných mien, ktoré by malo vystihovať vaše jesenné hygge, vaše hrejivé okamihy, nezabúdajte na to najdôležitejšie: Byť v každom z tých momentov skutočne prítomní. Pretože jedine tak si ich dokážete vychutnať na maximum a uchovať v srdci skutočne nastálo.

Tak teda. Nadýchnite sa chladivého jesenného vzduchu, sústreďte sa na prítomnosť a vykročte za svojim hygge, nech už je pohodlné, spoločné alebo kreatívne…

společné chvíle
Užívajte si jesenné hygge tu a teraz. Zdroj: Pinterest

Krásne jesenné okamihy plné vrelosti a prítomnosti praje

Michaela a Bella Rose

S vytváraním vášho jesenného hygge vám pomôžu napríklad tieto doplnky:

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!